İşlemciyi çıkartmadan macun sürersek pinler eğilir mi?

kullanıcı1

Hectopat
Dün PC'yi temizledim fakat ekrana görüntü gelmiyor. RAM'lari silgi ile sildim taktım, yerlerini değiştirdim. Ekran kartını silgi ile sildim. BIOS pilini çıkarıp bekledim. Anakarttaki kabloları kontrol ettim, çıkarıp tekrar taktım. İşlemciyi yerinden çıkartmadan üzerini sildim, hafif bastırarak ve macun sürdüm. İşlemciye fazla baskı uyguladıysam pinleri eğilmiş midir?

Merhaba hocam, ekrana görüntü gelmiyor kısmını detaylandırırsanız daha iyi olur. Herhangi bir bip sesi(belirli sayıda uzun veya kısa) duyuyor musunuz ya da anakart üzerinde yanan bir ışık var mı? Yuvada olan işlemcinin pinleri hafif bastırmayla yamulmaz normalde ama yine de kontrol etmekte fayda var. Bir de parçaları sökeceğiniz zaman gücü kesip statik elektriği boşaltın.

Merhaba hocam, ekrana görüntü gelmiyor kısmını detaylandırırsanız daha iyi olur. Herhangi bir bip sesi(belirli sayıda uzun veya kısa) duyuyor musunuz ya da anakart üzerinde yanan bir ışık var mı? Yuvada olan işlemcinin pinleri hafif bastırmayla yamulmaz normalde ama yine de kontrol etmekte fayda var. Bir de parçaları sökeceğiniz zaman gücü kesip statik elektriği boşaltın.

Hocam bip sesi yok anakartta herhangi bir hata ışığı da göremedim. Ekran kartı ve anakartın ışığı yanıyor bütün fanlar dönüyor. İşlemciyi de sökmeye korkuyorum daha kötü yaparsam diye. Moralim çok bozuk ne yapacağım bilmiyorum.

Ramleri tam olarak oturttunuz mu? 4 slota sahipseniz ramleri hangi slotlara taktınız(dual ise tabi)? Sistemdeki gücü kesip statik elektriği boşaltın(güç tuşuna birkaç kez basın), kabloları kontrol edin(görüntü aldığınız kabloyu özellikle) sistemi açmayı deneyin. Açılmazsa aynı işlemi yapıp(işlemciyi sökmek zor geliyorsa) ekran kartını söküp onboard görüntü almayı deneyin. Yine açılmazsa(kablolarda sorun yoksa) iş anakart veya işlemciye kalmış oluyor, bu durumda işlemciyi çıkarın. Nazik davranın, nasıl yapılacağını bilmiyorsanız YouTube üzerinden bakabilirsiniz. Baktınız pinler düzgün sorun yok, bu durumda birden fazla raminiz varsa tek tek takıp çalıştırmayı deneyin. Bütün bu işlemlerde sistemin statik elektriğini boşaltın. Ufak bir detay gibi görünse de oldukça önemli. Yine mi olmadı? BIOS pilini çıkarıp(sistem gücünü kesip) biraz bekleyin, sonra tekrar takın. Pili çıkarırken tırnaklara zarar vermemeye çalışın. Yine işe yaramazsa bilgisayarcıya götürün derim.

Hocam bip sesi yok anakartta herhangi bir hata ışığı da göremedim. Ekran kartı ve anakartın ışığı yanıyor bütün fanlar dönüyor. İşlemciyi de sökmeye korkuyorum daha kötü yaparsam diye. Moralim çok bozuk ne yapacağım bilmiyorum.

Bir şey olmaz, çıkarın, dikkatlice ters çevirip bakın,

Geri
Yukarı