İşlemciyi çıkartmadan macun sürersek pinler eğilir mi?

Monitör kablosunu ekran kartına bağladığınıza emin misiniz? Anakart üstündeki çıkışa bağlamış olabilir misiniz?

Ekran kartına takılı hocam hem display hem HDMI ile denedim
RAM'leri tam olarak oturttunuz mu? 4 slota sahipseniz RAM'leri hangi slotlara taktınız(Dual ise tabii)? Sistemdeki gücü kesip statik elektriği boşaltın(güç tuşuna birkaç kez basın), kabloları kontrol edin(görüntü aldığınız kabloyu özellikle) sistemi açmayı deneyin. Açılmazsa aynı işlemi yapıp(işlemciyi sökmek zor geliyorsa) ekran kartını söküp onboard görüntü almayı deneyin. Yine açılmazsa(kablolarda sorun yoksa) iş anakart veya işlemciye kalmış oluyor, bu durumda işlemciyi çıkarın. Nazik davranın, nasıl yapılacağını bilmiyorsanız YouTube üzerinden bakabilirsiniz. Baktınız pinler düzgün sorun yok, bu durumda birden fazla RAM'iniz varsa tek tek takıp çalıştırmayı deneyin. Bütün bu işlemlerde sistemin statik elektriğini boşaltın. Ufak bir detay gibi görünse de oldukça önemli. Yine mi olmadı? BIOS pilini çıkarıp(sistem gücünü kesip) biraz bekleyin, sonra tekrar takın. Pili çıkarırken tırnaklara zarar vermemeye çalışın. Yine işe yaramazsa bilgisayarcıya götürün derim.

İşlemciye macunu yeni sürdüm macunu silmeli miyim işlemciyi çıkarırken işlemcinin altına bulaşmasından korkuyorum ve kolonya işimi görür mü?

Ekran kartına takılı hocam hem display hem HDMI ile denedim

İşlemciye macunu yeni sürdüm macunu silmeli miyim işlemciyi çıkarırken işlemcinin altına bulaşmasından korkuyorum ve kolonya işimi görür mü?
Termal macunu düzgün uygulayıp taşırmadıysanız silmenize gerek yok. Soğutucuyu söküp ardından işlemciyi çıkarabilirsiniz. İnce bir tabaka olması gerekiyor zaten. Sıvı metal kullanmadıysanız eğer macun olarak işlemcinin altına girmesi pek olası değil. Ha kalitesiz akışkan belki de elektrik yükü açısından iletken bir macun kullandıysanız bilemem. İlla olmaz diyorsanız pamuk gibi bir şeyle silin üzerini yeter. Kurumuş macun kalıntısı yoksa herhangi bir sıvı kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Anakart üzerinde DRAM,VGA,CPU gibi şeyler yazan küçük ledler var mı? Varsa donanımsal sorunlarda bunlardan biri yanar. Kablo kalabalığı varsa kasada göremeyebilirsiniz. Kontrol sağlayın.

Termal macunu düzgün uygulayıp taşırmadıysanız silmenize gerek yok. Soğutucuyu söküp ardından işlemciyi çıkarabilirsiniz. İnce bir tabaka olması gerekiyor zaten. Sıvı metal kullanmadıysanız eğer macun olarak işlemcinin altına girmesi pek olası değil. Ha kalitesiz akışkan belki de elektrik yükü açısından iletken bir macun kullandıysanız bilemem. İlla olmaz diyorsanız pamuk gibi bir şeyle silin üzerini yeter. Kurumuş macun kalıntısı yoksa herhangi bir sıvı kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Anakart üzerinde DRAM, VGA, CPU gibi şeyler yazan küçük LED'ler var mı? Varsa donanımsal sorunlarda bunlardan biri yanar. Kablo kalabalığı varsa kasada göremeyebilirsiniz. Kontrol sağlayın.

Hocam eğer sorunumu çözebilirseniz size Steam'den 30tlik istediğiniz bir oyunu atabilirim. Macun olarak kaliteli ve katı bir macun aldım nonelectrive.

Hocam eğer sorunumu çözebilirseniz size Steam'den 30tlik istediğiniz bir oyunu atabilirim. Macun olarak kaliteli ve katı bir macun aldım nonelectrive.
Teşekkürler hocam, bu teklifinizi reddetmek durumundayım. Ben yalnızca elimden geleni yapmaya çalışıyorum, yeri geliyor ben de yardım istiyorum. Mühim olan yardımlaşma. Dediğim adımları tek tek uygulayın, işe yaramazsa anakart dahil donanım özelliklerinizi sıralayın. Çok bi alakası yok ama bilgisayar denince neler yaşamadık ki, BIOS bile çökmüş olabilir. Bütün ihtimalleri düşünmek gerek. Varsa TV falan HDMI girişli oradan da görüntü almaya çalışın söylediğim adımlar işe yaramazsa.

Teşekkürler hocam, bu teklifinizi reddetmek durumundayım. Ben yalnızca elimden geleni yapmaya çalışıyorum, yeri geliyor ben de yardım istiyorum. Mühim olan yardımlaşma. Dediğim adımları tek tek uygulayın, işe yaramazsa anakart dahil donanım özelliklerinizi sıralayın. Çok bir alakası yok ama bilgisayar denince neler yaşamadık ki, BIOS bile çökmüş olabilir. Bütün ihtimalleri düşünmek gerek. Varsa TV falan HDMI girişli oradan da görüntü almaya çalışın söylediğim adımlar işe yaramazsa.

Yok benim içimden geldiği için kim çözerse hediye de bulunmak istiyorum. Her şeyi denedim çünkü bakalım sizin dediklerinizi de deneyeceğim.
RAM'leri tam olarak oturttunuz mu? 4 slota sahipseniz RAM'leri hangi slotlara taktınız(Dual ise tabii)? Sistemdeki gücü kesip statik elektriği boşaltın(güç tuşuna birkaç kez basın), kabloları kontrol edin(görüntü aldığınız kabloyu özellikle) sistemi açmayı deneyin. Açılmazsa aynı işlemi yapıp(işlemciyi sökmek zor geliyorsa) ekran kartını söküp onboard görüntü almayı deneyin. Yine açılmazsa(kablolarda sorun yoksa) iş anakart veya işlemciye kalmış oluyor, bu durumda işlemciyi çıkarın. Nazik davranın, nasıl yapılacağını bilmiyorsanız YouTube üzerinden bakabilirsiniz. Baktınız pinler düzgün sorun yok, bu durumda birden fazla RAM'iniz varsa tek tek takıp çalıştırmayı deneyin. Bütün bu işlemlerde sistemin statik elektriğini boşaltın. Ufak bir detay gibi görünse de oldukça önemli. Yine mi olmadı? BIOS pilini çıkarıp(sistem gücünü kesip) biraz bekleyin, sonra tekrar takın. Pili çıkarırken tırnaklara zarar vermemeye çalışın. Yine işe yaramazsa bilgisayarcıya götürün derim.

Hocam 2 gündür PC'yi söküp söküp taktım her şeyi kontrol ettim. RAM'ları tam oturtmamışım :D. Halloldu Vallahi çok sağ olun bana çok zaman ayırdınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı