İşlerinize zaman yetiştirebiliyor musunuz?

Rutinde sıkıntı yok ama yeni şeyler öğrenme konusunda ilerleyemiyorum.
Kendimden bahsederek izah edeyim; Hafta içi mesai saatlerini es geçersek:
  • 1. gün: Spor/egzersiz ve kitap ila film/dizi.
  • 2. gün: Hobi ila oyun ve kitap.
  • 3. gün: Yazılım geliştirme/araştırma, kitap ve spor.
  • 4. gün: Film ila dizi ve kitap.
  • 5. gün: Hobi ila spor ve kitap.
  • Haftasonları ise keyfime göre ve kitap.
Demem şu ki; hemen hemen hergün programı sıkıştırmaya değil, araya bir "hobi" ekleyerek diğer programını ertesi güne kaytararak bir ilerleyebilirsin. Bir hedef belirle. Çok basit bir örnekle; ben her ayda minimum 2 kitap (roman ise 1 kitap) bitirmeye hedefliyorum misal. Bu şekilde dizayn edebilirsin.

Son düzenleme:
Her gün işe gittiğimde tüm işlerimi öğleden önce bitiriyorum, öğleden sonra serbest takılıyorum. Akşam mesai bitmeden yarım saat önce sonraki gün yapacaklarımı planlıyorum ve bunlara saat ekliyorum. Hangi göreve saat kaçta yapacağımı belirliyorum. Zaten yaptığım iş planlama olduğu için yaptığım her işe bir plan oluşturuyorum. :)

Hayatınızı düzene sokmak istiyorsanız bir an önce planlama oluşturmalısınız. Kendinize bir planlama tablosu, scrum board, to do list gibi şeyler hazırlayabilirsiniz. Yaptığınız her işi kayıt alıp, geçmişte yaptıklarınıza bakarak raporlar çıkarabilirsiniz. Yapacağınız işi parçalara bölün, bu sizi daha çok motive edecek ve bir sonrakini yapmak için heyecan duyacaksınız.

Bence siz daha çok şu an kararsız durumdasınız. En kötü karar kararsızlıktan iyidir. Yapmak istediklerinizi bir yere not alın ve her birine öncelik verin. Ardından hangisine ne kadar süre ayırabileceğinize karar verin. Zamanınız yetmiyorsa bazılarını eleyin ve öncelik sırasına göre listeye alın. Ardında planlamanızı oluşturun ve o plana sadık kalın. Eğer bunu alışkanlık haline getirmezseniz tekrar zamanınızın hiçbir şeye yetmediğini düşüneceksiniz. En önemli unsur plana sadık kalmak ve bunu süreklilik haline getirmek.

Zaman yetmiyor algısı, yapmak isteyip de bahaneler örüp yapmadığımızda içimizde oluşan o işe yaramamazlık hissidir. Fark etmeden oluşturduğumuz bahanelerin sunduğu bir yanılsama. Verimli vakit kullanmak için günümüzde zaman yönetme tarzında bir sürü kitap yazılmakta, videolar çekilmekte, seminerler düzenlenmekte vs ama bunların hepsi başlı başına birer zaman kaybı. Örneğin zaman olsa da yazılım öğrensem yerine, hemen o andan başlanıp bir yol haritası planı yapılarak harekete geçilmesi daha faydalı. Verimsiz 9 saat çalışmaktansa, konsantre olup zihnimizi yaptığımıza odaklayarak 2 saat bile çalışsak oldukça yeterli. Oyun oynarken zamanın nasıl geçtiğini çoğumuz anlamayız, çünkü oyun dünyası anında bizi o dünyaya çeker ve sadece oyunun gerektirdiği hareketlere odaklanırsın. Oyun oynamak için zaman bulamayan enderdir, hatta neredeyse yoktur.

Yeni bir mecraya merak sarıp onda iyi olmak istiyorsan, öğren - tekrar et - başarısız ol - yeniden öğren - tekrar et. Bunun döngüsü saatlerce emek ister ama bu emeği bir günde vermek gerekmez. Milyonlarca parça bir bütünü oluşturur. Daha iyi olmak değil, daha disiplinli olmak güçlü bir anahtar. Geçenlerde karşıma çıkan güzel bir söz gördüm : "Sevdiğiniz 3 hobi bulun; biri para kazanmak için, biri sizi zinde tutmak için ve biri de yaratıcı olmak için."

Zaman yetmiyor algısı, yapmak isteyip de bahaneler örüp yapmadığımızda içimizde oluşan o işe yaramamazlık hissidir. Fark etmeden oluşturduğumuz bahanelerin sunduğu bir yanılsama. Verimli vakit kullanmak için günümüzde zaman yönetme tarzında bir sürü kitap yazılmakta, videolar çekilmekte, seminerler düzenlenmekte vs ama bunların hepsi başlı başına birer zaman kaybı. Örneğin zaman olsa da yazılım öğrensem yerine, hemen o andan başlanıp bir yol haritası planı yapılarak harekete geçilmesi daha faydalı. Verimsiz 9 saat çalışmaktansa, konsantre olup zihnimizi yaptığımıza odaklayarak 2 saat bile çalışsak oldukça yeterli. Oyun oynarken zamanın nasıl geçtiğini çoğumuz anlamayız, çünkü oyun dünyası anında bizi o dünyaya çeker ve sadece oyunun gerektirdiği hareketlere odaklanırsın. Oyun oynamak için zaman bulamayan enderdir, hatta neredeyse yoktur.

Yeni bir mecraya merak sarıp onda iyi olmak istiyorsan, öğren - tekrar et - başarısız ol - yeniden öğren - tekrar et. Bunun döngüsü saatlerce emek ister ama bu emeği bir günde vermek gerekmez. Milyonlarca parça bir bütünü oluşturur. Daha iyi olmak değil, daha disiplinli olmak güçlü bir anahtar. Geçenlerde karşıma çıkan güzel bir söz gördüm : "Sevdiğiniz 3 hobi bulun; biri para kazanmak için, biri sizi zinde tutmak için ve biri de yaratıcı olmak için."
Zamanın yetmeme sebebi bu zaten. Disiplinsizlik ya da erteleme vs. ne denirse densin ama oyunlarla, dizilerle, filmlerle ya da sosyal medyayla giden zamandan dolayı istediklerimize zaman kalmıyor. Bunlardan nasıl kurtulunuz o konuda da benim pek fikrim yok maalesef.

Geri
Yukarı