Çözüldü İşletim sistemi kapanıyor fakat kasa tamamen kapanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Nahri

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar durum dediğim gibi denetim masasından hızlı başlatmayı kapattım fakat bir etki etmedi. Dikkatimi çeken noktalar; bilgisayarı Windows'un başlat menüsünden kapatırsam işletim sistemi kapanıyor fakat fanlar dönmeye devam ediyor. Yeniden başlatırsam PC tamamen kapanıyor, fanlar duruyor sonra gayet normal bir şekilde geri açılıyor. Ayrıca BIOS'ta iken bilgisayarın kapatma tuşuna basarsam normal bir şekilde kapanıyor yani fanlarda duruyor. Uzun zamandır çözemedim sorunu çözebilecek kişiye CS:GO'dan skin falan atabilirim veya herhangi bir şeyde anlaşabiliriz. Şimdiden teşekkürler. Sistem:
  • X3440 OC 3.20GHz
  • 4x2 GB RAM
  • 500W Thermaltake PSU
  • RX470 Armor
  • DH55HC Intel anakart

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ben şuan bilgisayarıma yüklediğim Windows'u USB ile yüklemiştim ve o USB'nin içindekiler duruyor ve elimde harici bir HDD var. Bu harici diski biçimlendirmeden Windows kurabilir miyim?
Eki Görüntüle 543454

Her şey yolunda görünüyor. Yardımcı olursa sorunun videosunu çekebilirim.
Eki Görüntüle 543597
HDD'yi tarattım her şey temiz görünüyor bu başıma gelen lanet gibi bir şey sanırım?
Başka bir prizle dener misin ?

Aynen öyle oldu. Boot hatası verdi bende içindeki verileri kurtarabilir miyim diye adama götürdüm adam ayaküstü formatladı cihazı kendisi, senin cihazınla uyumlu Windows kuruyorum dedi. Not düşeyim ondan sonra tekrar en baştan sıfırlayıp Windows'un sitesinden tekrar indirdim Windows 10'u.

Bilgisayarcıya güvendin mi? Tamamen şüpheli ifadeler. Kasayı açtı mı? Bir şeye zarar vermiş olabilir... Neyse artık.Bu kanser gibi olan problem için 2 seçenek var. Onları deneyebilirsin.
1-Farklı bir anakart ile sistemin kalan bileşenlerini test etmen. (Bu zor adım)
2-Farklı bir PSU ile test etmen. (Kolay yol)

Ramleri tek tek test ettiğini söylemiştin. Farklı slotlar üzerinden ettin değil mi? Ekran kartının fanında sorun var mı? Sistem stabilizasyonu nedir? Sıcaklık değerleri? BIOS güncel mi? Değilse, BIOS Clear CMMOS ile sıfırla, ya da bios pilini çıkar sıfırla. Hard diskinda bad sector yok, HDD temiz görünüyor. Önce dediğim ilk iki yolu dene.

Sonrasına bakalım.

Başka bir prizle dener misin ?
Denedim sorun devam ediyor.
Bilgisayarcıya güvendin mi? Tamamen şüpheli ifadeler. Kasayı açtı mı? Bir şeye zarar vermiş olabilir... Neyse artık.Bu kanser gibi olan problem için 2 seçenek var. Onları deneyebilirsin.
1-Farklı bir anakart ile sistemin kalan bileşenlerini test etmen. (Bu zor adım)
2-Farklı bir PSU ile test etmen. (Kolay yol)

Ramleri tek tek test ettiğini söylemiştin. Farklı slotlar üzerinden ettin değil mi? Ekran kartının fanında sorun var mı? Sistem stabilizasyonu nedir? Sıcaklık değerleri? BIOS güncel mi? Değilse, BIOS Clear CMMOS ile sıfırla, ya da bios pilini çıkar sıfırla. Hard diskinda bad sector yok, HDD temiz görünüyor. Önce dediğim ilk iki yolu dene.

Sonrasına bakalım.
Bilgisayarcının yanında bekledim bilerek pek güvenmiyordum pis adam karambole yükledi Windows'u. Sanırım bilgisayarın yan kapağı açıktı ama bir şeyi ellemedi. Sistem hiç mavi ekran vs. hata vermiyor overclock yaparak kullanıyorum overclock'u kapatıpda denedim bu arada yine olmadı. Her neyse 3.20GHz'de çalışıyor cihaz. Daha yeni temizledim ısınma gibi bir sorunu yok. BIOS güncel mi değil mi bilmiyorum eski bir anakart ve desteği kalmadı sanırım ben güncelleme bulamadım. Link falan atabilirseniz sevinirim. Farklı anakart ve PSU bulsam üşenmem tek tek söker denerim fakat durum bu şekilde. RAM'leri tek tek ve farklı slotlarda denedim. PSU ve diğer donanımlardan şüphelenmememin nedeni o adamın bilgisayarınla uyumlu Windows yüklüyorum diyip o yüklediği Windowstan sonra bilgisayarın böyle olması ve bilgisayar BIOS'ta iken kapatma tuşuna bastığımda normal bir şekilde kapanması.

Ayrıca belirtmek istediğim birkaç şey var, adam o Windows'u kurmadan önce bilgisayar BIOS'u açarken 1 kere kısa bipleyip Windows'u açarkende 1 kere kısa bipleyip açılıyordu, şimdi ise BIOS'u açarken yine 1 kısa bip Windows'u açarken 2 kısa bip oldu.

Denedim sorun devam ediyor.

Bilgisayarcının yanında bekledim bilerek pek güvenmiyordum pis adam karambole yükledi Windows'u. Sanırım bilgisayarın yan kapağı açıktı ama bir şeyi ellemedi. Sistem hiç mavi ekran vs. hata vermiyor overclock yaparak kullanıyorum overclock'u kapatıpda denedim bu arada yine olmadı. Her neyse 3.20GHz'de çalışıyor cihaz. Daha yeni temizledim ısınma gibi bir sorunu yok. BIOS güncel mi değil mi bilmiyorum eski bir anakart ve desteği kalmadı sanırım ben güncelleme bulamadım. Link falan atabilirseniz sevinirim. Farklı anakart ve PSU bulsam üşenmem tek tek söker denerim fakat durum bu şekilde. RAM'leri tek tek ve farklı slotlarda denedim. PSU ve diğer donanımlardan şüphelenmememin nedeni o adamın bilgisayarınla uyumlu Windows yüklüyorum diyip o yüklediği Windowstan sonra bilgisayarın böyle olması ve bilgisayar BIOS'ta iken kapatma tuşuna bastığımda normal bir şekilde kapanması.

Ayrıca belirtmek istediğim birkaç şey var, adam o Windows'u kurduktan sonra bilgisayar BIOS'u açarken 1 kere kısa bipleyip Windows'u açarkende 1 kere kısa bipleyip açılıyordu, şimdi ise BIOS'u açarken yine 1 kısa bip Windows'u açarken 2 kısa bip oldu.

Anakart ve PSU'yu test edebilsen çok iyi olurdu. Bilgisayarcıya götürmeden önce böyle bir sorunun olmaması ve sonrasında olması içimi hiç rahatlatmıyor, orda bir şey olmuş gibi geliyor bana. BIOS pilin yeni mi? Kapatıp açınca saat ve takvimde sorun yaşıyor musun?

Dosyalarını yedekleyip, temiz bir kurulum yapıp dene. Bütün sürüclerini güncelle.

Anakart ve PSU'yu test edebilsen çok iyi olurdu. Bilgisayarcıya götürmeden önce böyle bir sorunun olmaması ve sonrasında olması içimi hiç rahatlatmıyor, orda bir şey olmuş gibi geliyor bana. BIOS pilin yeni mi? Kapatıp açınca saat ve takvimde sorun yaşıyor musun?

Dosyalarını yedekleyip, temiz bir kurulum yapıp dene. Bütün sürüclerini güncelle.
Yaklaşık birkaç hafta önce tüm dosyalarımı yedekleyip diski komple silip Windows'un sitesinden media creation tool aracılığıyla USB'me kurmuş olduğum Windows'tan tekrar kurdum. BIOS pilim oldukça eski gibi. Takvim ve saat konusunda hiç sorunum olmadı. Bilgisayar yönetiminden "Donanım değişikliklerini tara"yı tıkladığımda herhangi bir sorunda görünmüyor her şey güncel görünüyor. Merak ettiğim nokta, acaba bilgisayarın BIOS'ta normal kapanıyor olması parçaların sağlam olduğunu gösterir mi?
@Recep Baltaş, abi rahatsız ettiysem kusura bakma, yardımcı olabilir misin?
@ForeverSport hocam rahatsız ettiğim için kusura bakmayın fakat sanırım BIOS'um güncel değil ve şöyle bir şey buldum. Intel'in yayınlamış olduğu "BIOS Güncellemesi Sürüm Notları" adlı belgede en son güncellemenin 2011'de olduğu görünüyor:
Ek Açıklama 2020-04-23 184516.png

Ben CPU-Z adlı programa bakınca benim sürümümün 2009 olduğunu gördüm:
Ek Açıklama 2020-04-23 184543.png

Belgede parantez içinde "Standart BIOS" yazıyor. Bu sürümü internetten bulup kursam sorun olur mu? Sanırım benim ki UEFI sistem çünkü başlatırken onu enabled yapmazsam siyah bir ekran geliyor ve ekranda DHPC... gibi sinden bir şey yazıyor ve noktalar çıkıyor, noktalar bir süre ilerliyor ve bir yerden sonra kaybolup başlatılacak aygıt bulunamadı, başlatılacak bir aygıt takın gibisinden bir şeyler yazıyor. Ve UEFI sisteme o adam Windows'u yükledikten sonra geçmiş olabilir diye düşünüyorum çünkü daha önce böyle bir şey görmemiştim.
Ek Açıklama 2020-04-23 185216.png

Arkadaşlar güncellemeli miyim? Korkudan güncelleyemiyorum. Eğer herhangi bir uyumsuzluk olmaz derseniz direk güncelleyeceğim, güncellemeyi indirdim.
Sorunu çözdüm! Başımdaki şey lanet değilmiş. Yapmam gereken tek şey BIOS'u son sürüme güncellemekmiş. Yardımcı olan herkese çok teşekkürler. 🥳🎉

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı