İşletim sistemi önerisi

ayt07

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Ubuntu/linux hakkında bilgi sahibi değilim.

İş yeri bilgisayarım kurum bilgisayarı olmasından dolayı bilgisayarı özel kullanamıyorum, bu sebeple USB’ye Ubuntu, Linux kurmam gerekiyormuş. Günlük internet ihtiyacı için kullanılacak. Aynı zamanda birkaç aplikasyon da kurabileyim istiyorum.

1- USB 16 GB, 2.0 özelliğine sahip. İşletim hızını etkiler mi? Bilgisayar i5-9600K, SSD ve Asus B450’ye sahip sanırım. İyi yani.
2- Sistem dosyaları USB içinde olacak ve D sürücüsünü kurulan işletim sisteminde görüntüleyebileceğim değil mi?
3- Hangi sürümü kullanmalıyım? Bu sürüm istediğim programı destekleyecek nitelikte olmalı. Ve görsel olarak da güzel olsun, özelleştirebileyim isterim.

İş yeri bilgisayarım kurum bilgisayarı olmasından dolayı bilgisayarı özel kullanamıyorum, bu sebeple USB'ye Ubuntu, Linux kurmam gerekiyormuş. Günlük internet ihtiyacı için kullanılacak. Aynı zamanda birkaç aplikasyon da kurabileyim istiyorum.

1- USB 16 GB, 2.0 özelliğine sahip. İşletim hızını etkiler mi? Bilgisayari5-9600K, SSD ve ASUS B450'ye sahip sanırım. İyi yani.
2- sistem dosyaları USB içinde olacak ve D sürücüsünü kurulan işletim sisteminde görüntüleyebileceğim değil mi?
3- hangi sürümü kullanmalıyım? Bu sürüm istediğim programı destekleyecek nitelikte olmalı. Ve görsel olarak da güzel olsun, özelleştirebileyim isterim.

İşlemcin anakarta uymuyor sistemde bir yanlışlık var onun dışında KDE Neon Kuarabilirsin

İş yeri bilgisayarım kurum bilgisayarı olmasından dolayı bilgisayarı özel kullanamıyorum, bu sebeple USB'ye Ubuntu, Linux kurmam gerekiyormuş. Günlük internet ihtiyacı için kullanılacak. Aynı zamanda birkaç aplikasyon da kurabileyim istiyorum.

1- USB 16 GB, 2.0 özelliğine sahip. İşletim hızını etkiler mi? Bilgisayari5-9600K, SSD ve ASUS B450'ye sahip sanırım. İyi yani.
2- sistem dosyaları USB içinde olacak ve D sürücüsünü kurulan işletim sisteminde görüntüleyebileceğim değil mi?
3- hangi sürümü kullanmalıyım? Bu sürüm istediğim programı destekleyecek nitelikte olmalı. Ve görsel olarak da güzel olsun, özelleştirebileyim isterim.

İşlemciyle anakart?

1- USB 16 GB, 2.0 özelliğine sahip. İşletim hızını etkiler mi?

Evet, etkiler. Zaten normal diske kiyasla, 3.0 olsa bile daha dusuk bir performans verir.
Persistence modu ile USB'ye kuracaksan (live modunu kullanirsan yaptigin degisiklikler kaydedilmez) en az 32GB 3.0 olmali bence.

2- Sistem dosyaları USB içinde olacak ve D sürücüsünü kurulan işletim sisteminde görüntüleyebileceğim değil mi?

D bolumunde hangi isletim sisteminin kurulu olduguna bagli. Windows ise Linux'un NTFS destegi oldugu icin dosya yoneticisi uzerinde gorunecektir. FreeBSD, OpenBSD veya NetBSD gibi sistemler UFS kullandigi icin gorunmez diye dusunuyorum. En azindan benim sistemimde gorunmemisti, sanirim UFS destegi yok Linux'un.
3- Hangi sürümü kullanmalıyım?

Ubuntu is yerinde kullanmak icin uygun bir dagitimdir. Alternatif olarak OpenSUSE Leap surumune de bakabilirsin.

Bu sürüm istediğim programı destekleyecek nitelikte olmalı.

Hangi programlari kullaniyorsunuz? Buna gore destegi olup olmadigini soyleyebilirim.

Ve görsel olarak da güzel olsun, özelleştirebileyim isterim.

Ubuntu varsayilan olarak GNOME ortamini kullaniyor. Zaten Ubuntu'daki GNOME ozellestirilmis bir sekilde geliyor, ekstra olarak gnome-tweaks paketini yukleyip bunun uzerinden de birkac ozellestirme yapabilirsiniz.

Cevaplar için teşekkür ederim, anakartı yanlış yazmış olabilirim, emin olmadığımı söylemiştim. Kısaca anakart iyi bir anakart gaming anakart idi. 2 yıl önce bakmıştım içine. B450 diye kalmış aklımda ama değilmiş.
KDE Neon kurabilirsiniz.

Soket uyumsuz, böyle bir sistem olamaz hocam.

İşlemcin anakarta uymuyor sistemde bir yanlışlık var onun dışında KDE Neon Kuarabilirsin

İşlemciyle anakart?

Windows tabanlı

Windows server 2003.
Windows server 2008.
Windows server 2008 R2.
Windows server 2012 R2.
Windows server 2019.
--------------------------------

Linux tabanlı

Suse.
Debian.
Fedora.
Redhat.
------------------------
CentOS 6.8
CentOS 7
Ubuntu.

Önerebilirim.
Biz kullanıyoruz iş istasyonu sunucu için VDS.

D bolumunde hangi isletim sisteminin kurulu olduguna bagli.
D bölümüm direkt ayrı bir 1TB Harddisk. C ise SSD’den oluşmakta. Bilgisayarı böyle ayarlamışlar.

Live modunda kullanırsam, kuracağım programları D üzerine kurabilir miyim? Bilgisayarı kapattığımda D'deki programlar silinir mi? Persistence modunda kullanırsam çok mu kasar peki? SSD'yi kullanamayacağım için belirgin bir fark olacağını biliyorum ama 2008 yılına geri mi dönerim?
Python, KMP Video Player, belki bir indie oyun vs. kuracağım.

Ek olarak, 16 GB USB 2.0'dan öteye gidemem.

Live modunda kullanırsam, kuracağım programları D üzerine kurabilir miyim?

Linux'da kuracagin programlar direkt olarak sistemin kurulu oldugu bolume yuklenir. Yani Windows'daki gibi nereye yukleyecegini secemezsin.

Bilgisayarı kapattığımda D'deki programlar silinir mi?

D'ye program yukleyemezsin Linux uzerinde. Live modunda USB'de degil, RAM uzerinde tutuluyor yaptigin islemler.

RAM uzerinde tutuldugu icin yeniden baslattiginda yaptigin degisiklikler gidiyor. Persistence modu da USB icerisine yukluyor dosyalari, boyle oldugu icin dosyalar yerinde kaliyor.

SSD'yi kullanamayacağım için belirgin bir fark olacağını biliyorum ama 2008 yılına geri mi dönerim?
Python, KMP Video Player, belki bir indie oyun vs. kuracağım.

Oyun disindaki islemler gayet hafif, USB uzerinde sorun cikaracagini sanmam. Steam oyunlarini diger diske yukleyebiliyordunuz sanirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı