İşletme Mi İktisat Mı?

Daha fazla  
Şu anda Türkçe-Matematik (eşit ağırlık) öğrencisiyim. Seneye üniversite sınavına gireceğim ve bir mali müşavirlik büromuz var bu yüzden bu iki bölümden birini düşünüyorum. Ve bunun dışında tamamen sırtımı oraya yaslamak istemiyorum. Kendim de bir şeyler yapmak istiyorum. Sizin bölüm önerileriniz nelerdir, ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir iktisatçı olarak yorum yapayım. "Mali müşavirlik" ekseninde ve bunla ilişkili yakın alanlarda yürümek ve kendinizce bir şeyler yapmak istiyorsanız (vergi, maliye, bütçe, finans vb. konularda) işletme bölümü sizin için daha doğru bir tercih olacaktır.

İktisat bölümü, işletme ile birlikte çok anılsa ve karıştırılsa da aslında çok keskin farkları vardır. İktisat yani ekonomi aslında bir bilimdir. "Economy" olan ekonomi değil, "economics" olan ekonomi. Yani arkasında ciddi bir matematik (kalkülüs, cebir, diferansiyel, yüksek matematik gibi), istatistik ve iktisat literatürü barındırır. Aynı zamanda tarih, sosyoloji, psikoloji, uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi gibi bilim dallarıyla da içli dışlıdır. Bugün televizyon kanallarında veya sosyal medyada "çerez" gibi sunulan ekonomi haberlerinin arka planıyla, bilimsel temeliyle, ispatlarıyla ilgilenir. Dolayısıyla, mali müşavirlik veya benzer konularla pek ilgilenmez.

Tabi burada üniversiteden üniversiteye değişen koşullar da var. Bazı üniversitelerde, maalesef, iktisat bölümlerinin müfredatlı sanki maliye veya işletme bölümüymüş gibi düzenlendiği için iktisat, işletme, maliye gibi bölümler aynı bölümler gibi davranılıyor. Yani, tercih edilecek üniversitelerin müfredatını incelemek de oldukça önemli.

Sizin hangi alanda ilerlemek istediğinize bağlı. İşletme ve İktisat; çok can alıcı benzerlikler olsa da teknik olarak birbirinden farklı ilerler. Ben de Stajyer Mali Müşavirim. Eğer bu alandan ilerlemek istersen sana İşletme de değil Maliye bölümünü öneririm. Ama hepten de İşletme olmaz demiyorum. Sonuçta bir noktada hepsi birbiriyle alakalı. Dediğim gibi Maliye olursa SMMM sınavlarında da işine yarar.

İşletme bölümü pazarlama satış muhasebe yönetim organizasyon satın alma vs. gibi konulara daha çok değiniyor. Hani günümüz şartlarına daha uygun görünüyor. İktisat ise işin felsefesi matematiği ve grafiği ile çok daha iç içe.

Son düzenleme:
Bunların geleceğinde siyasetlede ilgilenmek istiyorum o yüzden birazda ona göre olmasını istiyorum şuanlık işletmeye yakın gibiyim marmara üniversitesi, yıldız teknik üniversitesi yada hacettepe üniversitesini istiyorum sizce hangisini seçmeliyim bu arada cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Açıkçası hiçbir bölümün siyasetle doğrudan ilgisi yoktur. Yani hangi bölüm okursan oku siyaset yapmana engel değildir. Ha siyaset bilimi kastediyorsan siyaset ve siyaset bilimi de bambaşka şeylerdir, hele ki bizim ülkemizde.

Marmara değil de Hacettepe veya YTÜ daha iyi olur. Anlattıklarına göre İşletme gibi görünüyor. Boş boş okumak istemiyorsun anlıyorum. Yanına İngilizce ekle derim. Enerjiyi İngilizceye ver.

Bir iktisatçı olarak yorum yapayım. "Mali müşavirlik" ekseninde ve bunla ilişkili yakın alanlarda yürümek ve kendinizce bir şeyler yapmak istiyorsanız (vergi, maliye, bütçe, finans vb. konularda) işletme bölümü sizin için daha doğru bir tercih olacaktır.

İktisat bölümü, işletme ile birlikte çok anılsa ve karıştırılsa da aslında çok keskin farkları vardır. İktisat yani ekonomi aslında bir bilimdir. "Economy" olan ekonomi değil, "economics" olan ekonomi. Yani arkasında ciddi bir matematik (kalkülüs, cebir, diferansiyel, yüksek matematik gibi), istatistik ve iktisat literatürü barındırır. Aynı zamanda tarih, sosyoloji, psikoloji, uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi gibi bilim dallarıyla da içli dışlıdır. Bugün televizyon kanallarında veya sosyal medyada "çerez" gibi sunulan ekonomi haberlerinin arka planıyla, bilimsel temeliyle, ispatlarıyla ilgilenir. Dolayısıyla, Mali müşavirlik veya benzer konularla pek ilgilenmez.

Tabi burada üniversiteden üniversiteye değişen koşullar da var. Bazı üniversitelerde, maalesef, iktisat bölümlerinin müfredatlı sanki maliye veya işletme bölümüymüş gibi düzenlendiği için iktisat, işletme, maliye gibi bölümler aynı bölümler gibi davranılıyor. Yani, tercih edilecek üniversitelerin müfredatını incelemek de oldukça önemli.

Benim matematiğim gerçekten çok ama çok kötü temelimde sıfır. İktisat 1.sınıf öğrencisiyim bölüm değiştirmeli miyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı