İsmi değişen okuldan hangi isim ile mezun olunur?

Hayır, CV de mezun olduğun okulu yazarsın ad belirtmek zorunda değilsin. Babamda ortaokulda yaşadı. Ad vermeyeyim, a okuluna giderken okulun adı b oldu. Ama okuduğu okullarda b yazıyor.

Oda nasıl bir olaymış be reis :)

Çok soğol teşekkürler.

Arkadalar hepinize çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için :)

Okul unvan değiştirdi ise eski adıyla mezun olursun. X Anadolu lisesine girdin yıllar sonra adı y fen lisesi oldu diyelim. Sen X Anadolu olarak mezun olursun. Ama sadece adı değişti diyelim. X Anadolu yerine y Anadolu olursa eğer y Anadolu'dan mezun olursun. İsim değişikliğinde diploma basılmadan hemen önceki isim ne ise o olur. Ama ünvanların sınavlara etkisi ve katkısı olduğu için o ünvanı havadan vermezler.

Kanka benim korkum ortada kalmaktı yani boş bir şekilde mezun olmaktı ileride bir işe girerken problem çıkması gibi umarım anlamışsındır.

Lise mezunu olarak iş arayacaksan zaten boşta kalmışsındır demektir. Maalesef hayat şartları.

@İnek Şaban lisans diplomana bakıyorlar işe alırken. Liseden sadece mezun olup olmadığını soruyorlar. Size bu yanlış bilgileri kimin öğrettiğini de anlayabilmiş değilim. Aileler mi? Okulun adı değişince sanki büyük değişiklik mi oldu? :D

@İnek Şaban lisans diplomana bakıyorlar işe alırken. Liseden sadece mezun olup olmadığını soruyorlar. Size bu yanlış bilgileri kimin öğrettiğini de anlayabilmiş değilim. Aileler mi? Okulun adı değişince sanki büyük değişiklik mi oldu? :D

Halbuki bilse iş başvurusunda Boğaziçi mezunuyum dese bile banane diye tepki alacak farkında bile değil :D CV'de başarılarına bakarlar. Boğaziçi mezunu olursun 2 tane yazılım dili bilirsin. Küçümsemek için demiyorum ülkenin en doğusundaki üniversitelerden biri olduğu için örnek veriyorum van 100. yıldan mezun olursun adamların işine yarayacak 1 tane yazılım dili bilirsin Vandaki adamı alırlar yani. Üniversitenin bile önemi yok artık. Abidik gubidik bölümler hariç. Çünkü önemli bölümlerde kaliteni sorgularlar ne mezunu olduğunu değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
@murat_boy93 hocam bu devletteki öğretmenlerin öğrencileri nasıl yönlendirdiğini anlayabilmiş değilim zaten. Bazı öğretmenler var ki liseyi nasıl anlatıyorsa artık arkadaşlarda da lise bitişi hemen iş bulacağım kafası oluyor. Mesleğine yönelik iş bulabilir, bulamaz demiyorum ama o bulduğu meslekte hem ağır çalıştırılır hem de alacagı da asgari ücret olur. Kendim de ticaret meslek lisesi mezunuyum. Oradan biliyorum. Her şey 4-5 kat birden zamlandı, asgari ücret yetmez. Kaldı ki fabrikada çalışan sıradan bir işçi de asgari ücret alabilir. Bir önemi yok kısacası.

@murat_boy93 hocam bu devletteki öğretmenlerin öğrencileri nasıl yönlendirdiğini anlayabilmiş değilim zaten. Bazı öğretmenler var ki liseyi nasıl anlatıyorsa artık arkadaşlarda da lise bitişi hemen iş bulacağım kafası oluyor. Mesleğine yönelik iş bulabilir, onda da hem ağır çalıştırılır. Alacagı da asgari ücret olur. Kendim de ticaret meslek lisesi mezunuyum. Oradan biliyorum. Her şey 4-5 kat birden zamlandı, asgari ücret yetmez. Kaldı ki fabrikada çalışan sıradan bir işçi de asgari ücret alabilir. Bir önemi yok kısacası.

Lise mezunu kişi öğrenimini tamamlamamış herhangi bir alanda uzmanlaşmamış bir bireydir. Herkes üniversite okumak zorunda değil tabii. Ama kendi işini yapacaksa ya da kendini bir alanda geliştirecekse. Ya da beni niye bu kadar eziyorlar neden her işi bana yaptırıyorlar demeyecekse eğer. Yani kısacası ekmek nerede ben orada olurum emekçi olurum işçi olurum diyorsan lise mezunu olarak hayata atılabilirsin. Üniversite mezunu olman sana masabaşı iş imkanı da vermeyecek. Ona rağmen üniversite bile etkisiz. Ama en azından en saçma bölümlerden mezun olsan bile yöneleceğin bir alanın olur. Şu an aklıma gelen ilk örnek arkeolog. Gittin arkeoloji mezunu oldun ki bu ülkede aşırı saçma bir bölüm %99 işsizsin demektir. Bir yere arkeolog lazımsa ilk önce bu bölümden mezun adamlara bakarlar lise mezunu adamı almazlar. Almayı bırak seni mülakatta oturturlar arkandan bir tarafları yırtılana kadar gülerler.

@murat_boy93 kaldı ki zaten ülkemizde de açılan üniversite ve bölümü de çok fazla. Bireyin bu konuda eleyici olması lazım. Örneğin öğretmen atamaları ortadayken gidip eğitim fakültesinden bir bölüm okursa %90 ihtimal atanamaz. Sonucunda da özele kalır, kişinin de bu konuda seçici olması gerekiyor.

@murat_boy93 hocam bu devletteki öğretmenlerin öğrencileri nasıl yönlendirdiğini anlayabilmiş değilim zaten. Bazı öğretmenler var ki liseyi nasıl anlatıyorsa artık arkadaşlarda da lise bitişi hemen iş bulacağım kafası oluyor. Mesleğine yönelik iş bulabilir, bulamaz demiyorum ama o bulduğu meslekte hem ağır çalıştırılır hem de alacagı da asgari ücret olur. Kendim de ticaret meslek lisesi mezunuyum. Oradan biliyorum. Her şey 4-5 kat birden zamlandı, asgari ücret yetmez. Kaldı ki fabrikada çalışan sıradan bir işçi de asgari ücret alabilir. Bir önemi yok kısacası.

Kanka ben asgari ücret de olsa cebime üç beş kuruş girsin yani eve benim de katkım olsun.

Halbuki bilse iş başvurusunda Boğaziçi mezunuyum dese bile banane diye tepki alacak farkında bile değil :D CV'de başarılarına bakarlar. Boğaziçi mezunu olursun 2 tane yazılım dili bilirsin. Küçümsemek için demiyorum ülkenin en doğusundaki üniversitelerden biri olduğu için örnek veriyorum van 100. yıldan mezun olursun adamların işine yarayacak 1 tane yazılım dili bilirsin vandaki adamı alırlar yani. Üniversitenin bile önemi yok artık. Abidik gubidik bölümler hariç. Çünkü önemli bölümlerde kaliteni sorgularlar ne mezunu olduğunu değil.

Abim bilmez olur muyum ya ben de farkındayım yani dediginin.

Geri
Yukarı