İsmi değişen okuldan hangi isim ile mezun olunur?

@İnek Şaban kardeşim kusura bakma da bu vizyonsuzluktur. Eve yardım etmeyi istiyorsun, seni anlıyorum. Çok güzel bir şey bu ama ailenin açıkçası senden para beklediğini sanmıyorum. Düzgünce otur, derslerine çalış iyi bir üniversite ve bölüm kazan. Kariyer yap kısacası, ailene de yaşlanınca bakarsın. Fazlasıyla yeter bu, karşılığını da vermiş olursun. Şunu da söyleyeyim, asgari ücret ile ev geçindirilmez.

Kanka ben asgari ücret de olsa cebime üç beş kuruş girsin yani eve benim de katkım olsun.

Bugün eve katkın olur ileride çocuklarına bakacak yüzün olmaz. Seçimin bu ise sen bilirsin. A101 gibi yerler kasiyer mağaza çalışanı filan alıyor. Asgari ücretten de biraz fazla veriyorlar.

@İnek Şaban kardeşim kusura bakma da bu vizyonsuzluktur. Eve yardım etmeyi istiyorsun, seni anlıyorum. Çok güzel bir şey bu ama ailenin açıkçası senden para beklediğini sanmıyorum. Düzgünce otur, derslerine çalış iyi bir üniversite ve bölüm kazan. Kariyer yap kısacası, ailene de yaşlanınca bakarsın. Fazlasıyla yeter bu, karşılığını da vermiş olursun. Şunu da söyleyeyim, asgari ücret ile ev geçindirilmez.

Asgari ücret 4200 TL benim pendikteki evimin kirası 13500 TL. Orası hadi biraz lüks sayılır. Ortalama bir ev kirası İstanbul da şu an 4000 civarı. 200 TL ile geçinebilecekse ne ala. Faturalar filan da var.

@murat_boy93 hocam bizim burada bile 1+1 evlerin kirası 2200 2400 civarı. Hadi İstanbul'da değil de farklı bir şehirde yaşasın, bir farkı gene de olmaz. 1000 TL civarı da faturalar gelsin, yetmez kısacası para.

@murat_boy93 hocam bizim burada bile 1+1 evlerin kirası 2200 2400 civarı. Hadi İstanbul'da değil de farklı bir şehirde yaşasın, bir farkı gene de olmaz. 1000 TL civarı da faturalar gelsin, yetmez kısacası para.

Ben bile evleneceğim eşimin çalışan olmasını benim gibi mühendis ya da en kötü memur filan olmasını istiyorum ki geçinebilelim diye. Bak lüks yaşayalım değil. Rahat geçinebilelim diye. Sonuçta bugün bebek bezi 90'lı bile olmuş sana 200-250 TL. Bunlar hayatın gerçekleri evlenince çocukta olacak.

Rica ederiz @İnek Şaban muhtemelen okul hocaları kafanı karıştırdı. Lisemiz çok iyi, bitirince kesin iş bulursunuz falan falan. Yanlış mıyım? Evet, iş bulursun ama şu devirde de kimse asgari ücret almak istemez. Hedefleri her zaman için yüksek tutmak lazım. İş kurma işine falan hiç girmedim, muhtemelen sen de bizim gibi gariban bir ailenin çocuğusun. Okumaktan başka çaren yok kısacası.
@murat_boy93 hocam ne yalan söyleyeyim, ben de çalışan bir eş bakıyorum kendime.

Rica ederiz @İnek Şaban muhtemelen okul hocaları kafanı karıştırdı. Lisemiz çok iyi, bitirince kesin iş bulursunuz falan falan. Yanlış mıyım? Evet, iş bulursun ama şu devirde de kimse asgari ücret almak istemez. Hedefleri her zaman için yüksek tutmak lazım. İş kurma işine falan hiç girmedim, muhtemelen sen de bizim gibi gariban bir ailenin çocuğusun. Okumaktan başka çaren yok kısacası.
@murat_boy93 hocam ne yalan söyleyeyim, ben de çalışan bir eş bakıyorum kendime.

Doğrusun abi.

Öyle. Çalışmayan biriyle geçinilmez artık bu devirde. Şimdi para kavramını çok bilen bir arkadaş değil doğal olarak yaşından dolayı. 4250 ona inanılmaz geliyordur. Düşünsene 1 ay çalışacaksın 4250 TL verecekler oha filan diyordur. Biz de öğrenciyken gözümüze çok geliyordu. Ama sorumluluk almaya başlayınca o para tek gecede bitiyor ev ihtiyaçları için. Tek gecede derken mekanda ezmiyorsun parayı. Kira fatura vs.

@murat_boy93 hocam ben arkadaşın hocalarından suç bulurum. Arkadaşa da bir bilgiyi doğrudan kabul edip araştırmadığı için suç bulurum. Meslek hocaları sırf öğrenciler okulu bırakmasın diye böyle şeyler söylüyorlar, sonrasında da birey o parayı çok bir şey sanıyor. Okul hocaları öğrencileri çok yanlış yönlendiriyor, çok. Üzülüyorum.

@murat_boy93 hocam ben arkadaşın hocalarından suç bulurum. Arkadaşa da bir bilgiyi doğrudan kabul edip araştırmadığı için suç bulurum. Meslek hocaları sırf öğrenciler okulu bırakmasın diye böyle şeyler söylüyorlar, sonrasında da birey o parayı çok bir şey sanıyor. Okul hocaları öğrencileri çok yanlış yönlendiriyor, çok. Üzülüyorum.

Eskiden reklam kasma amaçlı bu işi yapan dershaneler bir de bu meslek lisesi hocaları. Bu ikisinden nefret ediyorum. İlk söylediğim sana gelmeyeceğini bilse bile ilk 10'a tıp yaz derler. Halbuki çocuk sıralamda ilk 200 000 de bile değildir tıp yazdırırlar. Ya gelmeyecek işte niye çocuğun 10 isim hakkını çöpe atıyorsun. Benim arkadaşım da vardı gemi bilmem neden mezundu meslekten ben de mühendislik okuyordum bana diyordu ki 2 seneye şurada işe gireceğim ayda 300 000 - 400 000 TL (dolar 1.2 TL civarı o zamanlar) arası kazanacağım diyordu. Şimdi ağzımı bozardım da neyse bu paraları kazanmak bu kadar kolay olsaydı herkes meslek lisesi okurdu benim gibi yüksek lisans yapan insan sadece hobi amaçlı yapardı. Ha şu an durumu ne mi? Dilek pastanesinde kasiyer. Ne kadar mı maaş alıyor? Asgariden hallicedir.

Yeni konular

Geri
Yukarı