İspanya GP Sıralama

Makaleler
12
Daha fazla  
Sezonun 6. yarışına geldik, pole alan takım yine değişmedi. Mercedesler yine açık farkla ilk çizgiyi kapattılar.

1) Hamilton
2) Bottas
3) Verstappen
4) Perez
5) Stroll
6) Albon
7) Sainz
8) Norris
9) Leclerc
10) Gasly
11) Vettel
12) Kyvat
13) Riccardo
14) Raikkonen
15) Ocon
16) Magnussen
17) Grosjean
18) Russell
19) Latifi
20) Giovinazzi

Bottas'tan ümitliydim, son denemesinde ilk iki sektörde HAM'dan hızlıydı, üçüncü sektörde zaman kaybedince pole alamadı. Her iki Mercedes sürücüsü de Q3 de son turlarında zamanlarını geliştiremediler, geçen seneki pole derecesini de kıramadılar. Bottas üçüncü sektörde iyi olsaydı pole alabilirdi, yarın tek şansı yine start olacak. Barcelona da geçiş yapmak çok zor, sıkıcı bir yarış olur muhtemelen.

Verstappen yarış temposunda dün antrenmanlarda güçlü gözüktü, hava sıcaklıkları Mercedes'in aleyhine, sıcak şartlar Redbull'a daha fazla uyuyor. Yine de geçen haftaki Silverstone yarışı gibi lastiklerde kabarcıklanma sorunu yok, bu haftaki lastikler geçen haftaki lastiklere göre daha sert olan hamurlar, Mercedes'in sorun yaşayacağını sanmıyorum Silverstone kadar. Pist sıcaklığı ve hava sıcaklığı yarın Mercedes'in başını ağrıtabilir ama ben yine de Mercedes'i favori görüyorum.

Verstappen araçtan maksimumu aldı her zaman olduğu gibi, Albon geçtiğimiz yarışlara göre daha iyi bir sıralama geçirdi, yine de açık ara Verstappen'in gerisinde tabii.

RP için iyi bir sıralama seansı oldu, Perez formda döndü.

Mclaren'in için de ideal bir sıralama oldu, Sainz 2 haftadır soğutma sorunları yaşıyor, buna rağmen Norris'i geçmeyi başardı, aerodinamik olarak Sainz, Norris'e karşı dezavantajlı şu an, aracındaki ısınma sorunu çözülmüş değil, sıcaklığın önüne geçmek için Norris'e göre daha fazla hava delikleri aracın arka kısmında açılmış, bu da Sainz'a düzlüklerde zaman kaybetmesine neden oluyor.

Norris ve Leclerc arasında sadece 0.003 fark vardı. Vettel Q3'e 0.002 saniye ile kalamadı. Araçtan memnun olmayan bir Vettel var yine.

Gasly yine çok iyi bir sıralama seansı geçirdi.

Renault için kötü bir seans oldu.

Raikkonen bu sene ilk defa Q2'ye kaldı.

Russell bu defa Q2 seansına kalamadı.

Bu yarıştan sonra sıralama turlarında kullanılan motor modları yasaklanacak. Mercedes'i yavaşlatmak için yapılan hareketler bunlar, ben şahsen doğru bulmuyorum. Kural değişikliği olacaksa sezon ortasında olmamalı. Diğer takımlarının beceriksizliğinin, başarızlığının faturasını Mercedes çekmemeli. Mercedes'te suç yok, ona ayak uyduramayanlar asıl suçlu.

Motor modları yasaklanırsa Mercedes sıralamalarda biraz daha yavaşlar, ancak yine de diğerleri pole alamaz. Bundan asıl etkilenecek olan takım Mercedes değil, Mercedes müşteri takımları olur, özellikle Racing Point ve Williams için kötü bir karar oldu bu. Ferrari de bu sene parti modu yok, malum geçen seneye göre berbat bir motorları var. Ferrari ve müşteri takımlarına yarayacak bir karar olmuş açıkçası.

Mercedes'in fark yaratan ezici üstünlüğünün sebebi ne?
Şasi ve motor olarak en iyi takım. Üzerine strateji, pit ekibi, teknik kadrosundan tut, adamların iyi olmadığı bir nokta yok.

Şasi ve motor konusunda rakiplerinden açıkça öndeler, bu da diğer takımlar ile arasında bu kadar fazla bir farkın olmasına sebebiyet veriyor, 2017-18-19 sezonlarından bile daha dominant bir Mercedes var. Adamların şasi ve motor departmanında çok iyi mühendisler var, strateji ekibi de aynı şekil. James Allison önderliğinde bir şasi departmanı var, Allison Ferrari'den ayrılan bir mühendis ve Mercedes'i nerelere getirdiği aşikar. Toto Wolff gibi bir patronları var, tam bir lider, Ferrari de böyle biri yok maalesef.

Mercedes'in fark yaratan ezici üstünlüğünün sebebi ne? Bildiğin kendi kendilerine yarışıyorlar.
Valla köpek gibi çalışıyorlar ya. Nerede potansiyel bir saniye ya da milisaniye varsa, yakalamak için canla başla çalışıyorlar. Çok iyi organize olmuş durumdalar. Para var, iyi bir yönetim var, Mercedes'in 1.6 Turbo motor bilgisi üst seviyede, senelerin Know - How'u var... Bunun dışında Wolf çok iyi bir yönetim sağlıyor. Para da var, takım içi rekabet yok denecek düzeyde...

Ferrari ne yapıyorsa tam tersini yapıyorlar yani. :D

Geri
Yukarı