İspanyolca Dili ve Edebiyatı vs İngilizce Öğretmenliği

İngilizce öğretmenliği iş açısından daha önü açık, farklı ülkelerde bile iş imkanı var. Türkiye de yaşıyorsak veya bu işe başlıyorsak gerçekçi olmak gerek, İspanyolca dili pek iş yapmaz bence. Bu arada ispanyolca çok havalı ve tatlı bir dil bence, İngilizceyi söktükten sonra öğrenmeye başlayacağım ilk dil.

Dil öğrenmek için okul okuma. 4 Yıl sonra elinde bir hiçle kalırsın. Dil konuşularak öğrenilir. 1 sene içinde takılmadan konuşabileceğim şekilde İrlandaca öğrendim. İrlanda'da İrlandaca konuşan sayısı çok az ama çoğu biliyor dili, işime yarar diye öğrendim. Biliyorum ki sürekli tazelemezsem unutacağım, dil nankördür. Eğer İspanya'ya gitmeyeceksen öğrenme çünkü unutacaksın kullanmazsan.

Dil öğrenmek için okul okuma. 4 Yıl sonra elinde bir hiçle kalırsın. Dil konuşularak öğrenilir. 1 sene içinde takılmadan konuşabileceğim şekilde İrlandaca öğrendim. İrlanda'da İrlandaca konuşan sayısı çok az ama çoğu biliyor dili, işime yarar diye öğrendim. Biliyorum ki sürekli tazelemezsem unutacağım, dil nankördür. Eğer İspanya'ya gitmeyeceksen öğrenme çünkü unutacaksın kullanmazsan.
İkinci bir dil öğrenmek istiyorum iş açısından da daha şanslı olmak için. En mantıklı ve kolay dil ne olur? (Almanca hariç)

İkinci bir dil öğrenmek istiyorum iş açısından da daha şanslı olmak için. En mantıklı dil ne olur? (Almanca hariç)
Türkiye dışına çıkmayacaksan bulunduğun ortama göre bir seçim yap. Mesela Akdeniz taraflarındaysan Rusça. İngilizcen çok iyi değilse önce onu geliştir çünkü diğer diller sadece o ülkede lazım olur. Fransızca öğrendin diyelim, Fransa'ya veya Afrika'ya gitmeyeceksen boşuna öğrenmiş oldun. Hangi ülkeye gitmeyi düşünüyorsan onu öğren. Gitmeyeceksen de sadece Almanca ve Rusça işine yarar.

İkinci bir dil öğrenmek istiyorum iş açısından da daha şanslı olmak için. En mantıklı ve kolay dil ne olur? (Almanca hariç)
Türkiye'de bakarsak Arapça revaçta şuan. Birleşmiş Milletler bile Arapça bilen personel arıyor. Şahsş fikrim Arapça pek güzel bir dil değil ve üniversitede 2. dil olarak Rusçayı seçtim, Arapça yerine. Rusça fena bir alternatif değil aynı şekilde. Almanca ve Fransızca iyi gibi ama pek mantıklı bulmuyorum vakit harcamayı. Çünkü Almanya'dan gelen birisi veya Fransız lisesi/kolejinde okumuş birisi size göre avantajlı olur hep. Yinede protokol, diplomasi veya uluslararası İslami kuruluşlar(Arapçadan sonra en çok aranan dil İngilizce hariç) gibi hedefleriniz varsa Fransızca düşünülebilir. İspanyolca çok mantıklı değil yine bana göre, zira genellikle İspanyolcanın resmi dil olduğu ülkelerden İspanya haricinde pek gelişmiş ülke yok gibi. Dolayısıyla çevirmene az ihtiyaç duyulabilir.

İspanyolcayı ben de düşünüyorum ama nasıl gidilebileceğini bilmiyorum, beni de bilgilendirirseniz sevinirim.

Geri
Yukarı