İsrail araştırmasına göre Güney Afrika Covid-19 varyantı Pfizer aşısını 'kırabilir'

Henüz aşı furyası laboratuvar araştırmaları boyutunda devam ederken Biontech'in ürettiği aşının mRNA tabanlı olmasının risk teşkil ettiğine dair haberleri hatırlıyorum. Nitekim zamana ve kullanıma yayılan durumlarda sözü edilen riski oluşturacak olaylara rastlamadık. Varyantlar hususunda da temkinli yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum. Bilimsel veriler bize daha büyük bir açıdan bakmayı sağlarsa ona göre yol alırız. Fakat aşı seçmek gibi bir yanılgıya da düşmemek lazım. Aşılanmak, aşılanmamaktan çok daha önemli.

Aile yakınlarımızdan 6 kişi çift doz aşı olmalarına rağmen korona oldular. Aralarından 3 ünün 2. korona oluşları. Ailemi aşı olmaları için ikna etmeyi düşünürken vazgeçirdi bu durum. İnsanın aklına ister istemez ya aşılar çalışmıyor ya da ülkemizdeki korona da mutasyonlu fikrini sokuyor.

Aşı %100 koruyor denmiyor hocam zaten. %75 falan koruma oranı var. Ayrıca ölü virüs veriyorlar. Virüsle hiç tanışmamış olan vücut ile, aşı ile tanışmış vücut farklı tepkiler verecektir. Aşının zararı olmaz. %25 bile korusa, %25'dir. Öyle değil mi? %0'dan iyidir.

Aşı %100 koruyor denmiyor hocam zaten. %75 falan koruma oranı var. Ayrıca ölü virüs veriyorlar. Virüsle hiç tanışmamış olan vücut ile, aşı ile tanışmış vücut farklı tepkiler verecektir. Aşının zararı olmaz. %25 bile korusa, %25'dir. Öyle değil mi? %0'dan iyidir.

"Elbette o anlamda söylemedim zaten marka fark etmeksizin aşıyı olan herkes bunun bilincinde olmalı fakat insan bir koruma beklerken Çin aşısı olan 6 tanıdığımın hepsinin tekrar korona olması da garip." demiştim zaten sayfa altındaki yorumumda.

Yeni konular

Geri
Yukarı