İsrail masum ayağına mı oynuyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Geçen haftadan beri Arap ve diğer milletlerin kanallarına bakıyorum. İsrail destekçisi daha fazla. İsrail yavaş yavaş kendini güçlendiriyor.
Arkasında herkes var işte.

Son düzenleyen: Moderatör:
İsrail ne bekliyor? İsterse alır ama bekliyor masum ayağına yatıp kendini haklı çıkartacak bence.
Buna gerek yok ki, İsrail'in karşısındaki ve Filistin'in içinde barındırdığı terör örgütünün yaptıkları Filistin ve halkını zaten yeteri kadar haksız duruma düşürüyor. Bir gecede yüzlerce roketle sivil yerleşimlere saldır, üstüne elimizdekilerin %5'ini kullandık sadece de...

Cebinde akrep taşıyan sonuçlarına katlanır diye güzel bir söz var. Filistin de Hamas terör örgütünü içinde barındırdığı sürece her şey onlar için daha kötüye gitmeye devam edecek. Hak arayışı, İran gibi ülkelerin güdümündeki bir terör örgütüyle yapılmaz.

Filistin'in meşruiyetinin önemli bir kısmını kaybetme nedenlerinden biri de Yaser Arafat ve FKÖ dönemiydi. Sivillere karşı yapılan saldırıları ve bunu savunmaları nedeniyle 1980-1990 yılları arasında desteğin büyük kısmını kaybettiler. Bunun hiçbir getirisi olmadığını fark eden Arafat'ın 1990 sonrasında yaptığı barış müzakereleri nedeniyle 2000-2008 arasındaki meşruiyetini kazanmıştı. Şimdiyse yine eski şeyleri yapmaya devam ediyorlar.

Hamas'ın umurunda değil Filistinli sivillerin hayatı. Onlar el altından aldıklarına bakıp bakıp İsrail'e saldırmak ve İsrail'in istediği meşru nedeni onlara vermekten başka da bir işe yaramıyorlar.

Son düzenleme:
İsrail ne bekliyor? İsterse alır ama
Almışlar zaten daha neyi alacaklar? Bundan 70-80 yıl önce Filistin'in yarısını, bir süre sonra da 4'te 3'ünü alarak topraklarını genişlettiler. Kalan Filistin toprağı ise çok bir şey anlam ifade etmiyor Filistinler için, ki halkın çoğu da zaten mülteci olarak farklı ülkelerde yaşıyor.

Benim şahsi fikrim bilerek bu duruma izin vermeleridir. İsrail'in uğraşacağı bir şey olmalı ki bununla korku salıp kitleleri yönetebilsin. Kedinin fareyle oynamasından farkı yok.

Kimse de çıkıp İsrail soykırım yapıyor diyemez ama. İşte masanın gücü de bu.

İsterse alır diye bir şey yok Gazze ve Batı Şeria İran'ın verdiği binlerce füzeyle dolu. Yetmiyor kuzeylerinde Hizbullah bekliyor 60'larda Hizbullah bunları marabası yapmıştı. İsrail güçlü bir ülke yalan yok fakat günümüz Gazze ve Batı Şeria'sı da ufak lokma değil. İsrail'in yüz ölçümü büyük olsaydı dediğiniz gibi bir harekat beklenebilir fakat yüz ölçümü küçük. Yüzlerce salvoluk füzeler ateşlendiğinde kül ederler İsrail şehirlerini. Bu sebeple kontrollü bir şekilde savaş sürüyor. Direniş Ekseni ve özellikle Kasım Süleymani Filistin'i iyi silahlandırdılar.

İsterse alır diye bir şey yok Gazze ve Batı Şeria İran'ın verdiği binlerce füzeyle dolu. Yetmiyor kuzeylerinde Hizbullah bekliyor 60'larda Hizbullah bunları marabası yapmıştı. İsrail güçlü bir ülke yalan yok fakat günümüz Gazze ve Batı Şeria'sı da ufak lokma değil. İsrail'in yüz ölçümü büyük olsaydı dediğiniz gibi bir harekat beklenebilir fakat yüz ölçümü küçük. Yüzlerce salvoluk füzeler ateşlendiğinde kül ederler İsrail şehirlerini. Bu sebeple kontrollü bir şekilde savaş sürüyor. Direniş Ekseni ve özellikle Kasım Süleymani Filistin'i iyi silahlandırdılar.

İsrail toprak bütünlüğü %85 Filistin toprak bütünlüğü %15 Askeri gücü savunma gücü ekonomik gücü ve arkasındaki devletlerden bahsetmiyorum bile

İsrail istese çoktan alırdı. Ama bomba yiyerek masum'a oynadı geceye kalmadan hepsini temizler.

İsrail toprak bütünlüğü %85 Filistin toprak bütünlüğü %15 Askeri gücü savunma gücü ekonomik gücü ve arkasındaki devletlerden bahsetmiyorum bile

İsrail istese çoktan alırdı. Ama bomba yiyerek masum'a oynadı geceye kalmadan hepsini temizler.
İstese çoktan alırdı diye bir şey yok dibindeki çıbanı niye almasın o zaman? İsrail ne zaman hukuki bir zemini bekledi de saldırdı Filistin'e? Hiçbir zaman. Dibindeki Hizbullah'a 1960'larda yenildi. Gazze ve Batı Şeria ise binlerce füzeyle dolu. Binlerce ATUM füzesinin olduğu yere tank mank sokamazsınız. Toprak bütünlüğüyle alakası yok konunun, şehirlere füzeler yağmur gibi düştüğünde toprak bütünlüğünün bir anlamı kalmıyor, daracık ülke her ikisi de, bunu göze alamazlar.

İki gündür Gazze İsrail'i bombardıman manyağı yaptı, yüzlerce füze gönderdiler, onlarca nokta vuruldu. İsrail'den de birçok sivil öldü aynı şekilde. Neticede bu bir savaş, her iki taraftan da sivil ölecek normaldir. Sadece beklediğiniz gibi topyekün birbirine hücum senaryosu gerçekleşmeyecek onu diyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı