ISS Önerisi ve Hat Değerleri

emiirhans

Hectopat
Makaleler
2
104TL Veriyorum 24Mbps için Türk Telekom kota vs yok. Altyapım TT ve 80Mbps alıyorum Max.
Gerekir mi bilmiyorum ama altyapı değerlerini de koydum alta.

hatü.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
İndirme üzerinde değerlerin iyi. 75 Mbps hıza kadar destek alabilirsin.

Yükleme üzerinde hat zayıflaması yüksek. İndirme üzerindeki değer ile çok zıt. Kablo üzerinde ek varsa kontrol et.

Ekli bir kablo ile kullanım yapmaktansa ankastreden modeme kadar ek olmadan en azından Cat 6 kablo çektir.

Yükleme üzerinde hat zayıflaması yüksek. İndirme üzerindeki değer ile çok zıt. Kablo üzerinde ek varsa kontrol et.

Ekli bir kablo ile kullanım yapmaktansa ankastreden modeme kadar ek olmadan en azından Cat 6 kablo çektir.
Bunu degerlendirebilirmisin ttnet 100 gecince kopme yasarmiyim yada ping sorunu

Dosya Ekleri

• Screenshot_2020-02-10-03-05-05-679_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2020-02-10-03-05-05-679_com.android.chrome.jpg
    186,7 KB · Görüntüleme: 23
Bundan 2-3 ay önce olsa Netspeed 75 mbit 84 TL ye al diyecektim ve destek süper. Fakat gördüğüm kadarı ile yeni yıl itibari ile altta kalan TT ve BTK kankaları baskı ile Netspeed tarifelerini 35 mbit e düşürdüler. Ben sözleşmem var fakat tahahütüm olmadığı halde yine 75 mbit almaya devam ediyorum. Bir kapatım açsam hesabımı aynı paraya 35 mbit alacağım kesin. Evde en önce bunun faturası ödeniyor azizim amman ha bir kapanırsa :D

Bu konuda hiçbir şey bilmediğimden biraz ayrıntı isteyeceğim :/.

Kablo üzerinde ek derken neyi belirtmeye çalıştınız?

Bunu degerlendirebilirmisin ttnet 100 gecince kopme yasarmiyim yada ping sorunu

50 Mbps hıza sorunsuz kullanırsınız. Üzeri sorun oluşturabilir.
75 Mbps pakete geçilebilir en fazla hız olarak. Ancak SNR sorunu yaşayabilirsiniz. SNR değeri 11 üzeri kalma ihtimali şüpheli görünüyor.

Bu konuda hiçbir şey bilmediğimden biraz ayrıntı isteyeceğim :/.

Kablo üzerinde ek derken neyi belirtmeye çalıştınız?

Şöyle anlatayım.
Ankastre üzerinden dairenin iç tesisatının başladığı noktaya kablo çekilir.
Sonra her oda üzerinde hat çıkışı bulunsun diye kablo çekilir. Ancak bu kablo hiçbir zaman tek parça olarak gitmez. Her çıkış noktasında bir ek bulunur diğer çıkış noktasına gitmesi için.

Yine ankastre üzerinden dairenin iç tesisatının başladığı noktaya kablo çekilir. Ancak burada fark ise iç tesiat ile modeme giden kabloda ek olmaz. Sadece ankastre üzerinden gelen kablo ile iç tesisat ile modeme gidecek kablo birbirine ek yapılır.

Bir başka ek durumu ise şöyledir.
Ankastre üzerinden modemin kurulacağı noktaya kablo çekilir. Eğer hat çıkışı kullanmak istemezse ve kalın kablo görüntüsünden kaçınmak için ince telefon kablosu ek yapılır. Modeme gelen uca soket çakılır.

Bu tür hat çekme durumları hat değerleri daha iyi olacakken biraz daha kötü değerler görülür.

En başta söylediğim her odaya hat çıkışı için ek yapmak artık yapılmaması gereken hataların en başında geliyor. Çünkü SNR değerlerinde ciddi düşüş, hat zayıflaması ve sinyal zayıflamasında ciddi artış ve en önemli durumlardan biri olan alınabilir hız miktarını ciddi anlamda düşürdüğünü biliyorum.

Bu sebeple Ankastre üzerinden modeme kadar ek oluşturulmadan bir kablo çekilmeli. Hatta kablo ucuna sonlandırıcı priz gibi etkenler olmadan modeme gelen uca soket çakılıp direk modem üzerine takılmalı.
Güncel olarak CAT 6 kablo kullanımı yapılması en azından.
Su degerleri anlayan arkadas ne anlama geliyor bilgi sunsa super oluyor snr margin kac olmali

SNR değeri en az 11 dB olması lazım normalde. Ancak 15 SNR değeri görüp hat zayıflaması ciddi yüksek olan biri yine sorun yaşayacaktır.

Hat zayıflaması iyi ancak SNR değeri sorunlu olan biri yine sorun yaşayacaktır.

Modem üzerinde görünen değerler birbirini etkiler.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı