ISS Önerisi

EgeSoftV3

Femtopat
Daha fazla  
Meslek
Plane Engineer
Merhaba arkadaşlar, başka bir yere taşınıyorum ve şu an iyi bir internet firiması arıyorum; yardımcı olabilecekler varsa sevinirim.

Haklısınız zaten @QuaJiHuan hocamın da söylediklerinden sonra VDSL ya da ADSL altyapı döşeme ve bakımından sorumlu olan tek kurumun Türk Telekom olduğuna bende karar verdim. Dediğinizde de haklı olabilirsiniz ama benim aklımda yeni bir soru var? O zaman bu ı. S. S.'Ler ne iş yapıyor? Adam akıllı fiber yok ülkede? Yani o kadar kazanıyorlar ama hiç altyapı genişletme hareketi görmedim. Bir de hocam benim bildiğim genel bir yargı var o da şu :" Superonline genelde mahalle içine fiber hizmeti vermiyor" eğer mahalle site ise yani sizin değişle apartman, daire ise o zaman işte veriyor fiber altyapı hizmeti. Ama benim oturduğum yer büyükşehir merkezinde oturuyorum ve oturduğum mahalle bayağı geniş ve hiçbir Superonline ya da Vodafone fiber altyapısı bulunmamakta. Hatta mahalle ismini girince direk ADSL hizmeti mevcuttur diyor 😊. Yani benim bildiğim bu.

Ufak bir ekleme oturduğum yer şehrin dışı değil ciddi manada merkeze sadece 5 km uzaklıkta.

Öyle yerlere hizmet vermıyorlar. Ama benim gibi mesela VDSL2'ye mahkum edilen biri olarak söylüyorum. Bizim site DSL internete hiçbir şekilde uygun değil. Site 250 metre uzunlukta zaten işin içinde bakır var. Mesafe arttıkca hızımız düşüyor. Oraya gelen 60 oluyor sana 40-50 yani DSL internet böyle büyük sitelere uygun değil. Sitede 37 tane ev var hepsi fiber istiyor. Bulunduğum mahallede daha çok Superonline fiberi yaygın talepte bulundum daha cevap yok. Ciddi söylüyorum benim gibi villa sitesinde oturan veya yüksek binalarda oturan insanlar için DSL internet işkencedir.

@xbea iyi geceler öncelikle size kısa bir örnek vermek isterim yurt dışında gelişmiş ülkelerde batı ve Amerika birleşik devletlerinde altyapıyı zaten eyaletlere bağlı kurumlar çeker bazı teknoloji ve baz istasyonlarını ihale ile özel şirketlere verir biz ise özel şirketler yaptı sanırız asıl yanılgımız budur devletimiz ise aynı örneği GSM baz istasyonlarının frekans ve bant ihalelerinde yapıyor ve bazı anlaşmalarda büyük ihtimal halka açılmayan ticari maddeler mevcut orasını bilemeyiz güvenlikten belki ticari sır artık orasına karışmıyorum. Bu baz istasyonları zaten halihazırda belli bir şebeke kablo altyapısı ve sinyal dağılım bölgesi için anlaşmalar yapılır yani aslında çok büyük paralar dönüyor bahsettiğim paralar kısa vadede 10 milyar dolar kadar uzun vadede 30 ile 40 milyar dolara kadar çıkabiliyor.

Öyle yerlere hizmet vermıyorlar. Ama benim gibi mesela VDSL2'ye mahkum edilen biri olarak söylüyorum. Bizim site DSL internete hiçbir şekilde uygun değil. Site 250 metre uzunlukta zaten işin içinde bakır var. Mesafe arttıkca hızımız düşüyor. Oraya gelen 60 oluyor sana 40-50 yani DSL internet böyle büyük sitelere uygun değil. Sitede 37 tane ev var hepsi fiber istiyor. Bulunduğum mahallede daha çok Superonline fiberi yaygın talepte bulundum daha cevap yok. Ciddi söylüyorum benim gibi villa sitesinde oturan veya yüksek binalarda oturan insanlar için DSL internet işkencedir.

Hocam ben ADSL değil VDSL2 hizmet alıyorum kullandığım operatör Türk Telekom ve 50 dowland 4 upload var ve memnunum şu anda. Mahallemiz de VDSL2 desteği mevcut ama fiber yok. Hatta sokağımın 90 - 100 metre fiber destekli kutu ve evime 300 metre mesafede bölgenin 3. büyük santrali bulunuyor. Ama bilin bakalım kim var? Kayda alınabilir Türk Telekom ve TürkNet yapa var.
@xbea iyi geceler öncelikle size kısa bir örnek vermek isterim yurt dışında gelişmiş ülkelerde batı ve Amerika birleşik devletlerinde altyapıyı zaten eyaletlere bağlı kurumlar çeker bazı teknoloji ve baz istasyonlarını ihale ile özel şirketlere verir biz ise özel şirketler yaptı sanırız asıl yanılgımız budur devletimiz ise aynı örneği GSM baz istasyonlarının frekans ve bant ihalelerinde yapıyor ve bazı anlaşmalarda büyük ihtimal halka açılmayan ticari maddeler mevcut orasını bilemeyiz güvenlikten belki ticari sır artık orasına karışmıyorum. Bu baz istasyonları zaten halihazırda belli bir şebeke kablo altyapısı ve sinyal dağılım bölgesi için anlaşmalar yapılır yani aslında çok büyük paralar dönüyor bahsettiğim paralar kısa vadede 10 milyar dolar kadar uzun vadede 30 ile 40 milyar dolara kadar çıkabiliyor.

Hocam gerçekten çok tecrübelisiniz. Yanlış anlamayın ben öğrenmeyi çok severim acaba bu kadar bilgiyi nasıl öğrendiniz bende öğrenmek isterim. Yani gerçekten hayran kaldım.

@xbea @Patrixcs Huawei, ABD'nin ticaret savaşı'nda hedef aldığı şirketlerin başında geliyor. ABD başkanı donald trump, ulusal güvenlik riski teşkil ettiğine inanılan yabancı telekomünikasyon şirketlerinin Amerikalı firmaların teknolojilerini kullanmasını yasaklamıştı ve Huawei'de bu kapsamda 'kara listeye' alınmıştı. Şimdi Amerika birleşik devletlerinde neden hala 5G yaygın değil veya yok diye sorabilirsiniz ama adamların kaygıları başka öncelik veri güvenliği yurt dışı çıkışları ve altyapının güzergahlarının ifşasıdır.

Hocam ben ADSL değil VDSL2 hizmet alıyorum kullandığım operatör Türk Telekom ve 50 dowland 4 upload var ve memnunum şu anda. Mahallemiz de VDSL2 desteği mevcut ama fiber yok. Hatta sokağımın 90 - 100 metre fiber destekli kutu ve evime 300 metre mesafede bölgenin 3. büyük santrali bulunuyor. Ama bilin bakalım kim var? Kayda alınabilir Türk Telekom ve TürkNet yapa var.

TürkNet yapa varsa almak daha güzel söyleyim. Bende olsa hızına bağlı direkt geçerdim. Yüksek upload hızına değer. Ben Türk Telekom'dan şu an 125 TL'ye 50 Mbps download 8 Mbps upload alıyorum. Bu upload hızımı 1 Ekim'de 4'e düşürcekler. Bu yüzden aşarı sinirliyim. Üstünede 80-90 ping veriyorlar. Ve aşarı derecede laglı bir şekilde oyun oynuyorum.

@xbea 19 yıldır Telekom ile sürekli tartışarak ama bunu hep müdürlükte ticaret müdürüne personel şefine saha ekip liderine planlama liderine ve Gayrettepe'deki il müdürüne insanlarla uğraşmak bir yandan beni hem onlara iyi niyetimi yok etti ve onlarla uğraşmak için sebep verdi. Ben 2001 yılından beri Türk Telekom müşterisiyim dial-up çevirmeli 56K hizmetinden beri hiç operatör değiştirmedim.
@xbea bazı konularda neden özel firmalar altyapı çekmiyor veya yabancı firmalar gelip geliştirmiyor diye size bir alıntı yaparak bir yazı kopyalayacağım lütfen okuyunuz aslında geç kalınmış bir sorun için çabaları anlatan bir yazı (aselsan’ın ana yükleniciliğinde 100’den fazla şirketin katılımı ile ülkemizde Türk mühendislerince geliştirilen 4.5G baz istasyonları testlerin ardından canlı sahalarda bir süredir kullanılıyor. ulak projesi kapsamında ülkemizde faaliyet gösteren operatörlere 1500 baz istasyonunun teslimatı gerçekleştirildi. Bu baz istasyonlarının yarısı kuruldu ve hizmete geçti. ) aslında bizde Amerika birleşik devletleri gibi güvenlik sorunu için endişe ediyor ve bazı adımları atıyoruz ama bu biraz çok yavaş ve geç kalınmıştır.

Son düzenleme:
TürkNet yapa varsa almak daha güzel söyleyim. Bende olsa hızına bağlı direkt geçerdim. Yüksek upload hızına değer. Ben Türk Telekom'dan şu an 125 TL'ye 50 Mbps download 8 Mbps upload alıyorum. Bu upload hızımı 1 Ekim'de 4'e düşürcekler. Bu yüzden aşarı sinirliyim. Üstünede 80-90 ping veriyorlar. Ve aşarı derecede laglı bir şekilde oyun oynuyorum.

Hocam son zamanlarda bende de sorunlar var. Yani ping bende yok gayet iyi ama bende ping değil de kopma çok oldu arıza kaydı açtım. Bir de eskiden sabit bir satıcıdan host alıyordum şimdi durmadan değişiyor düzenli değil. Umarım bir anca düzelir internetiniz.

@xbea 19 yıldır Telekom ile sürekli tartışarak ama bunu hep müdürlükte ticaret müdürüne personel şefine saha ekip liderine planlama liderine ve Gayrettepe'deki il müdürüne insanlarla uğraşmak bir yandan beni hem onlara iyi niyetimi yok etti ve onlarla uğraşmak için sebep verdi. Ben 2001 yılından beri Türk Telekom müşterisiyim dial-up çevirmeli 56K hizmetinden beri hiç operatör değiştirmedim.

Hocam bende 2008 yılından beri Türk Telekom müşterisiyim. Şahsen siz söyleyince bende bahsetmek istedim bende çok uğraştım ama sizin tecrübenizin yanından geçmez. Ben daha çok santral mühendisleri ile çok özellikle oranın baş mühendisleri ile konuştum oradan öğrendim birkaç şey sonra aynı şekilde sizin dediğiniz gibi saha ekipleriyle de görüştüm. Benim öğrenmem 16 Mbps internetin hızı ve AKK yetmeyince bende atıldım bu işlere. Bölgeme en fazla 35 veriyorlardı bende inat ettim. Tabi benim bilgim sizinkinin yanında hiç kalır ama bende bölgem içinde bayağı bir şey öğrendim en azından fiber hattın nereden geçtiğini, kutuları ve içindeki yapıları sistemleri öğrendim. Bir çok kez santrale gidip konuşup bölgemdeki fiber hattın geçiş noktalarını hangi kutuların bölgeme baktığını öğrendim sonunda 50 dowland 4 upload ulaştım. Ama siz gerçekten çok tecrübelisiniz bu konularda size danışmak isterim ve öğrenmek isterim.

@xbea acı hatıralar insanı olgunlaştırır ve kazandığı tecrübe ise ona hata yapma payı vermez. Hayatımızı ve zamanımızı satın alamıyoruz ne yazık ki ama uğraşmayınca kendimize layık gördüğümüz değeri başkalarına bunu kabul ettiremiyoruz. Sanki onlar bunu anlamayıp sizi başka bireyler olarak görüyor ve size saygı duymuyorlar veya anlamıyorlar.

@xbea acı hatıralar insanı olgunlaştırır ve kazandığı tecrübe ise ona hata yapma payı vermez. Hayatımızı ve zamanımızı satın alamıyoruz ne yazık ki ama uğraşmayınca kendimize layık gördüğümüz değeri başkalarına bunu kabul ettiremiyoruz. Sanki onlar bunu anlamayıp sizi başka bireyler olarak görüyor ve size saygı duymuyorlar veya anlamıyorlar.

Hocam o zaman uğraşmalı ve gerçekten layık olduğumuz değere ulaşmalıyız. Evet belki zamanı satın alamıyoruz ama onun optimizasyonu bizim elimizde. Eğer zamanı iyi optimize edersek açılmayacağı hiçbir sistem, desteklenmediği hiçbir plartform olmaz. Nasıl oyunda her öldüğümüzde üzülüyor ama bir daha bu kez daha dikkatli olarak yeniden deneyip istediğimiz yere ulaşıyorsak. Hayatta da bu şekilde iyi bir optimizasyon ve daha dikkatli bir şekilde layık olduğumuz yere ulaşabiliriz. Eğer kendimizi bir yazılımcıya benzetirsek hayatımız da bizim sahip olduğumuz sistem olsun ve zamanda bizim yaptığımız program; o zaman layık olduğumuz yere ulaşmak için ya sistemi güncelliyeceğiz ya da pes etmeyip programın optimizasyonunu o kadar iyi yapacağız ki sistem ne olursa olsun program çalışmaya devam edecek. Eğer bu ikisini de yapamazsak işimizde ne kadar iyi olursak olalım başkaları aynı sizin dediğiniz gibi ya anlamayacaklar ya da başka bireyler olarak görüp saygı duymayacaklar.

Hocam bu arada bu sözü aldım hakkını helal edin 😄

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı