ISS önerisi

Bu bilgilendirmeler için çok teşekkürler kısa ve öz bir şekilde anlatmışsınız. Sadece şunu sormak istiyorum normal bir kullanıcı FTTH veya FTTX-V2 altyapılarında hissedecek kadar fark var mıdır? Yani benim önceliğim Netflix , Youtube ve bazen iptv hizmetini kullanıyorum . O yüzden de kaliteli altyapılardan uygun fiyatlı hizmet veren alternatif firmalar için konuyu açmıştım.
Prime time saatlerinde fark hissedilebilir. Bir de fiber altyapı dış etkenlerden fazla etkilenmez. DSL altyapıda SNR zayıflaması ile aldığınız hizmetin stabilitesinden yoğun derecede etkilenme ihtimaliniz oluyor. Aynı şekilde fiberde abone sayısına rağmen herhangi bir hız kesintisi yaşamazken VDSL altyapıda DSLAM cihazının kapasitesi arttıkça hanelere ulaşan ortalama internet hızında belli bir düşüş gözlemeniz mümkün. Bu durumun benzeri DOCSIS'te de yaşanıyor. Hatta DOCSIS'in en eleştirilen özelliği de bu. Büyük bir routerdan dairelere dağıtılıyormuş gibi sağlanan bu hizmette ping sorunları yaşandığı için bazen de olsa VDSL'den bile düşük hızlar alma ihtimaliniz artıyor.

Bu bilgilendirmeler için çok teşekkürler kısa ve öz bir şekilde anlatmışsınız. Sadece şunu sormak istiyorum normal bir kullanıcı FTTH veya FTTX-V2 altyapılarında hissedecek kadar fark var mıdır? Yani benim önceliğim Netflix , Youtube ve bazen iptv hizmetini kullanıyorum . O yüzden de kaliteli altyapılardan uygun fiyatlı hizmet veren alternatif firmalar için konuyu açmıştım.
Kablonet altyapınızı sorgulamadınız bu arada? FTTH hizmet alabiliyorsanız Kablonet düşünülebilir.

Kablonet altından Vodafone ve Turkcell de hizmet sunuyor ama yüksek hızlar Kablonet'i kendisi sunabiliyor sadece. Turkcell'de 35, Vodafone'da 50 ile sınırlıydı DOCSIS hızları en son.

Turkcell altyapısı altından Vodafone ve Millenicom hizmet sunuyor. Aynı şekilde 100 üstü hızları vermemesi olası Turkcell'in. Kendi abonelerine sunuyordur büyük ihtimalle.

Türk Telekom'da henüz bir sınır yok. 1000 Mbit'e kadar olan FTTH hızlarını abonelerine sunan Netspeed, Gibir, Poyraznet gibi 3. parti ISSler bulunuyor. Ki sizde FTTH altyapı yok TT için.

Superonline ile Kablonet için de sorgularsanız tam olarak detay verebiliriz.

Hocam sorguladım KabloNet detay çıkmıyor sadece 1000Mbps destekliyor yazıyor. Superonline için ise binanızda fiber var diyor. Bu firmalar için detaylı altyapı sorgulama yapan site var mı?
Hocam eskiden Abonesepeti.com diye bir site vardı. Buradan her türlü altyapı sorgusu gözüküyordu. Şimdi site tarzı değişmiş. Ben bulamadım altyapı sorgusu.

O yüzden SoL ve Kablonet için sitede kendi insiyatifine mecburuz.

Kablonet için verdiğiniz sonuçlara göre yorum yapacağım.

Örneğin TT FTTH altyapısı olan bir binada ise şu şekilde sonuç çıkıyor ;
Seçmiş olduğunuz adreste FTTH altyapısı ile 500 Mbps'ye kadar destekleyen Kablonet hizmeti sunulmaktadır. Size uygun kampanyalarımız için kampanyalar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

TT VDSL için ise sonuç şu şekilde çıkacaktır ;
Seçmiş olduğunuz adreste VDSL altyapısı ile 50 Mbps'ye kadar destekleyen Kablonet hizmeti sunulmaktadır. Size uygun kampanyalarımız için kampanyalar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Örneğin DOCSIS KABLONET altyapısı olan bir binada şu şekilde sonuç çıkıyor ;
Seçmiş olduğunuz adreste fiber altyapısı ile 4K KabloTV ve 100 Mbps'ye kadar destekleyen Kablonet hizmeti sunulmaktadır. Size uygun kampanyalarımız için kampanyalar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sizde çıkan sonuçta ise 90% ihtimalle altyapının KABLONET'in kendine ait olan FTTH altyapısında olan sonuç.

1000 Mbit hız FTTH ile alınıyor.

Superonline için sonuç az çok belli. ADSL ise ADSL'dir. Fiber olması için ya Vodafone ya da Turkcell'in fiberi olması lazım. Vodafone artık fiber altyapı yatırımı yapmıyor. Büyük ihtimalle dairenizde Turkcell'in de FTTH fiber altyapısı bulunuyor. Kablonet Docsis için de fiber diyor mu bilgim yok ama durum bu şekilde.

Türk Telekom için zaten yaptık. FTTX-v2 dediği şey VDSL'in aynısı. Binanızda TT'nin VDSL altyapısı var. Fiber altyapı bulunmuyor.

Hocam Superonline'da 4 sene önce kullanıyorduk fiyatlar yüzünden TT altyapısından TürkNet'e geçmiştim. Evde hala şöyle bir kutu var .
turkcell-superonline-echolife-hg8010h-gpon-cihazi-sp01987-34622_min.jpeg

KabloNet ekibi tanıtım için geldiğinde evde 4K TV olduğunu söyledim ve hem 1Gbps hem de 4K yayına sahip paketimizden yararlanabilirsiniz demişti.
TT altyapısından bugüne kadar hiç sorun yaşamadım fakat aylık olarak ucuz paket veren firmalardan hizmet aldığımda satürasyon sorunları olduğu için Türkiye genelini etkileyen sorunlardan bende etkilendim.
Yani isteğim sağlam bir internet olsun taahhüt de olabilir ama hiç kesinti olmasın istiyorum. Fiyat tabi ki şu saatten sonra pahalı olacak ama aralarından en uygunu ne olursa artık..

Hocam Superonline'da 4 sene önce kullanıyorduk fiyatlar yüzünden TT altyapısından TürkNet'e geçmiştim. Evde hala şöyle bir kutu var .
turkcell-superonline-echolife-hg8010h-gpon-cihazi-sp01987-34622_min.jpeg

KabloNet ekibi tanıtım için geldiğinde evde 4K TV olduğunu söyledim ve hem 1Gbps hem de 4K yayına sahip paketimizden yararlanabilirsiniz demişti.
TT altyapısından bugüne kadar hiç sorun yaşamadım fakat aylık olarak ucuz paket veren firmalardan hizmet aldığımda satürasyon sorunları olduğu için Türkiye genelini etkileyen sorunlardan bende etkilendim.
Yani isteğim sağlam bir internet olsun taahhüt de olabilir ama hiç kesinti olmasın istiyorum. Fiyat tabi ki şu saatten sonra pahalı olacak ama aralarından en uygunu ne olursa artık..
Hocam evinize sunulan Kablonet ve Superonline'ın FTTH hizmeti.
Açıkçası iki hizmetten de ayrı ayrı memnun kalacağınızı düşünüyorum.

O kutuyu iade etmeniz gerekiyordu. İstemedi mi ISS? Cezai işlem bile uygularlar o PON cihazı için.

Hocam Kablonet'ten de Superonline'dan da memnun kalırsınız FTTH hizmetinde. Tabi daire sakinlerinin fikrini de alabilirsiniz. Kullanan vardır ikisini de. Eğer SoL deneyiminden pek memnun kalmadıysanız Kablonet'e bir şans verebilirsiniz. Ping değerleri Docsis'e göre daha iyi olacaktır Ftth sistemde.

O kutuyu iade etmeniz gerekiyordu. İstemedi mi ISS? Cezai işlem bile uygularlar o PON cihazı için.
4 sene geçti üstünden hala daha istemediler :D .

Hocam Vodafone 100 Mbps Fiber 2 yıllık taahhüt ile ilk 6 ay 137 sonraki 18 ay 274 teklifi var sizce nasıl?
1675512604938.png

SuperOnline;
1675512153531.png

KabloNet ise ;
1675511863178.png
1675511879279.png

Tv yayınımız uydudan alıyoruz arada kesilmeler oluyor ama görüntü iyi geliyor. TV paketi çok fark ettirir mi emin değilim. Siz hangisini önerirsiniz?

Son düzenleme:
4 sene geçti üstünden hala daha istemediler :D .

Hocam Vodafone 100 Mbps Fiber 2 yıllık taahhüt ile ilk 6 ay 137 sonraki 18 ay 274 teklifi var sizce nasıl?
Eki Görüntüle 1656916

SuperOnline;
Eki Görüntüle 1656911
KabloNet ise ;
Eki Görüntüle 1656904Eki Görüntüle 1656905
Tv yayınımız uydudan alıyoruz arada kesilmeler oluyor ama görüntü iyi geliyor. TV paketi çok fark ettirir mi emin değilim. Siz hangisini önerirsiniz?
Fiyatlar şahane.

Hele Kablonet kısmında efsane durumda. Superonline-Vodafone ikisi de aynı SoL altyapısından hizmet verecektir. Tercih sizin. Altyapı sahibi SoL olacağı için SoL ile muhattap olmak isteyebilirsiniz. Vodafone nasıl hizmet sunuyor SoL altyapısından, kullanıcılara sormanız lazım.

Binevi Millenicom - SoL altyapısı gibi. Memnun da kalabilirsiniz, paket kaybı sorunu yaşayabilirsiniz. Tamamen ISS'nin size sağladığı hizmete bağlı değişir.

Ben maliyet odaklı bakıyorum da gerçekten çok pahalı Kablonet.

Fiyatlar şahane.

Hele Kablonet kısmında efsane durumda. Superonline-Vodafone ikisi de aynı sol altyapısından hizmet verecektir. Tercih sizin. Altyapı sahibi sol olacağı için sol ile muhatap olmak isteyebilirsiniz. Vodafone nasıl hizmet sunuyor sol altyapısından, kullanıcılara sormanız lazım.

Bir nevi Millenicom - sol altyapısı gibi. Memnun da kalabilirsiniz, paket kaybı sorunu yaşayabilirsiniz. Tamamen ISS'nin size sağladığı hizmete bağlı değişir.

Ben maliyet odaklı bakıyorum da gerçekten çok pahalı Kablonet.

Fiyatlar şahane derken ciddi yazdığınızı zannettim :D. Kablonet yılbaşından önce 170 liraya 100 Mbps teklifi vermişti 2 yıl taahhütlü tabii o zaman önödemeli kullandığım hizmetimin 2 aylık bedelini yeni ödemiştim. Yine de aralarında en mantıklısı Kablonet gibi gözüküyor. Telefon ve TV paketlerinin yanı sıra hızlı net ve kaliteli mh olduğu için ona geçiş yapacağım gibi. Teşekkürler.

Geri
Yukarı