İşsiz lise mezununa kredi çıkar mı?

Bnmdr212

Centipat
Bilgisayar programcılığı lise mezunuyum üniversite sınavlarına hazırlanmaktayım. Birkaç bankaya başvur yapmama rağmen kredi kabul edilmiyor. Yüksek bir meblağ olmamasına rağmen. (2000₺) bunun başka bir yöntemi yok mu acaba? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Garanti bankasıyla görüşebilirsiniz, birinci derece yakınlarınızdan kefil bulabilirseniz yardımcı olabilirler. Genel olarak bir başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi için düzenli bir geliriniz olması ve ödemelerinizin düzenli olarak yapılması gerekiyor.

Şimdiye kadar hiç kredi kullanmadın büyük ihtimalle. Kredi kartı kullanmadın. Bu demek oluyor ki kredi notun oluşmamış. Gelirin veya maaş bordron yok. Yani bankalarının hiçbirinin o parayı vereceğini zannetmiyorum ancak kefil ile olabilirse olur. Düzenli gelirim var bunu bankaya götürdüğümde bile bana kredi notum olmadığı için verdiği kredi kartının limiti 400 TL bir kaç ay kullandıktan sonra anca artırabiliriz diyorlar.

Kredi notu iyi seviyedeyse gelir belgesiz kredi veren bankalara başvuru yapmanız mantıklı olabilir. Özellikle Enpara veya Cepteteb gibi şubesiz bankacılık hizmetlerini deneyin ama kredi notu oluşmamışsa veya kötü durumdaysa vermeyeceklerdir.

Bankalar kefiliniz olsa bile, siz çalışıyorum deseniz ve çalışıyor olsanız bile artık sigortalı olmayan kişilere hiç bir suretle kredi vermiyorlar. Bir işe girin, sigortanızı yaptırın. Sigortanızın yapıldığı gün yine kredi çekemezsiniz. Yeni sigortası açılmış birinin kredi çekebileceği en yakın tarih sigortalı geçirdiğiniz 3. ayı 4. aya bağlayan son iş günüdür. Bu günden sonra kredi çekmeye uygun olursunuz.

Onun haricinde bahsedilen süre zarfı dışında veyahut sigortasız şekilde kefil, ipotek vs. gösterseniz bile meblağ fark etmeksizin hiç bir koşulda kredi alamazsınız. Sigortasız birinin tek kredi alma imkanı bankaların vermiş olduğu eğitim kredileridir ki bunun içinde ilk önce bir öğrenci olmanız daha sonra da bu krediyi kuruşu kuruşuna eğitiminize harcayacağınıza dair onlarca evrak gerekir ve en düşük 15.000-20.000 lira bandında en az 24 ay vadeyle verilen kredilerdir.

Lafın özü şu an yapabileceğiniz tek şey kredi kartı almak ki bir geliriniz olmadığı için onunda olma olasılığı çok düşük. Benim gösterebileceğim tek kayıtlı gelirim devletten aldığım 500 Türk Lirası eğitim kredim. Bu kayıtlı gelir sayesinde ikisi 500 liralık, biri 300 liralık olmak üzere 3 kredi kartım var. İkisini yeni kapattım şu an tek kredi kartı kullanıyorum. Ve elinizde ailenizin verdiği para dışında belirli bir gelir olmadığı içinde kredi kart kullanmanızı kesinlikle önermiyorum, kredi notu düzelmesi uzun zaman alan bir parametredir, işler planladığınız gibi gitmezse notunuza yazık edersiniz ve ileri de karşınıza çıkar.

Son düzenleme:
Bankalar kefiliniz olsa bile, siz çalışıyorum deseniz ve çalışıyor olsanız bile artık sigortalı olmayan kişilere hiç bir suretle kredi vermiyorlar. Bir işe girin, sigortanızı yaptırın. Sigortanızın yapıldığı gün yine kredi çekemezsiniz. Yeni sigortası açılmış birinin kredi çekebileceği en yakın tarih sigortalı geçirdiğiniz 3. ayı 4. aya bağlayan son iş günüdür. Bu günden sonra kredi çekmeye uygun olursunuz.

Onun haricinde bahsedilen süre zarfı dışında veyahut sigortasız şekilde kefil, ipotek vs. gösterseniz bile meblağ fark etmeksizin hiç bir koşulda kredi alamazsınız. Sigortasız birinin tek kredi alma imkanı bankaların vermiş olduğu eğitim kredileridir ki bunun içinde ilk önce bir öğrenci olmanız daha sonra da bu krediyi kuruşu kuruşuna eğitiminize harcayacağınıza dair onlarca evrak gerekir ve en düşük 15.000-20.000 lira bandında en az 24 ay vadeyle verilen kredilerdir.

Lafın özü şu an yapabileceğiniz tek şey kredi kartı almak ki bir geliriniz olmadığı için onunda olma olasılığı çok düşük. Benim gösterebileceğim tek kayıtlı gelirim devletten aldığım 500 Türk Lirası eğitim kredim. Bu kayıtlı gelir sayesinde ikisi 500 liralık, biri 300 liralık olmak üzere 3 kredi kartım var. İkisini yeni kapattım şu an tek kredi kartı kullanıyorum. Ve elinizde ailenizin verdiği para dışında belirli bir gelir olmadığı içinde kredi kart kullanmanızı kesinlikle önermiyorum, kredi notu düzelmesi uzun zaman alan bir parametredir, işler planladığınız gibi gitmezse notunuza yazık edersiniz ve ileri de karşınıza çıkar.
Ben yeni duydum bu kredi işini ben lise mezunuyum bu sene dışarıdan hazırlanıyorum kredi alma şansım var mı?

Ben yeni duydum bu kredi işini ben lise mezunuyum bu sene dışarıdan hazırlanıyorum kredi alma şansım var mı?

Önceki mesajımda da dediğim gibi, kredi çekebilmek için sigortalı olmanız ve sigortalı 3 ayı doldurmuş olmanız gerekiyor. Bu şartı yerine getirmediğiniz sürece hiç bir şekilde (ipotek, kefil vs.) ihtiyaç kredisi çekemezsiniz.

Ayrıca bu durum bankadan bankaya değişmez, her banka için yukarıda ki 2 şart geçerli ve sabittir; devletin yapmış olduğu bir düzenlemedir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı