İşsizlik durumunda TOKİ başvurusu yapmak mantıklı mı?

509409

Centipat
Selam. KPSS sınavına hazırlanıyorum ve işsizim. Ailemin de maddi durumu pek iyi değil ama en azından borç yok ve kirada oturmuyoruz.
Bugün ısrarla TOKİ başvurusu yapmamı söylediler ama benim durumumdaki biri için ne kadar mantıklı bilemiyorum. Kiraya verir üstüne de her ay eklerim diye düşündüm (20 yıl ve her ay 2800. enflasyona göre de yılda iki defa artıyormuş taksitler.) Ama Doğu Anadolu'da küçük bir şehirde yaşıyorum. Dolayısıyla kiralar da pek getiri sağlamıyor.
Bu konuda bilgisi, deneyimi olanlar beni aydınlatırsa çok müteşekkir olurum.

Son düzenleme:
Her ay taksitiniz enflasyonla orantılı şekilde artacak. Ancak alacağınız maaş aynı oranda zamlanmayacak. Kumardan da beter bir şey. Çünkü şu ana kadar enflasyonla aynı oranda asgari ücrete zam hiçbir zaman gelmedi. Ben olsam bu topa girmezdim. Kira gelirini boş verin alabileceğiniz bile muamma.

Her ay taksitiniz enflasyonla orantılı şekilde artacak. Ancak alacağınız maaş aynı oranda zamlanmayacak. Kumardan da beter bir şey. Çünkü şu ana kadar enflasyonla aynı oranda asgari ücrete zam hiçbir zaman gelmedi. Ben olsam bu topa girmezdim. Kira gelirini boş verin alabileceğiniz bile muamma.

Ben gelecek zam memur maaşına gelecek zamla eşit oranda olacak diye biliyorum. Bu konuda net bir yazı var mı acaba bilen varsa paylaşabilir mi?

Ödenecek taksitlerin ucu belirsiz. O yüzden sakat bu iş. En basitiyle, sen Erdoğan'ın halkın yararına, cebini düşündüğü bir iş yaptığını gördün mü hiç? Bunlara güvenilerek kuyuya inersen ne olacağı belli.

10-20 yıl ev kredisine girmenin tek avantajı onca boyunca sabit ödeme yapmak ama bunda her yıl enflasyon oranında zam olacak. ABD’deki Mortgage kredileri mesela 30 seneyse ilk 10 yılı sabit ödeme, sonraki 20 yıl enflasyona göre artış şeklindedir. Bunlar direkt ilk seneden enflasyon farkı koyuyor, hiçbir avantajlı tarafı yok.

Asgari ücret enflasyon oranında artsa gam yemeyeceğim. Memura enflasyon oranında %41 zam yapılıyor, asgari ücretliye zam %30.

Kanka ihtiyacı olana çıkmıyor zaten boş ver :D
Tokiler kura ile çekiliyor. Yani böyle düşünerek hareket edersen tabi ki de sahip olamazsın :d. Bizim burada başlangıçta 3 toki konutu yapıldı. Yoğun başvurudan ötürü 3 toki daha yapıldı :d. Şimdi 3 konut daha yapılacak :d. Bu proje de 500 bin konut yapılacak yani bu çok büyük bir sayı.

Selam. KPSS sınavına hazırlanıyorum ve işsizim. Ailemin de maddi durumu pek iyi değil ama en azından borç yok ve kirada oturmuyoruz.
Bugün ısrarla TOKİ başvurusu yapmamı söylediler ama benim durumumdaki biri için ne kadar mantıklı bilemiyorum. Kiraya verir üstüne de her ay eklerim diye düşündüm (20 yıl ve her ay 2800. enflasyona göre de yılda iki defa artıyormuş taksitler.) Ama Doğu Anadolu'da küçük bir şehirde yaşıyorum. Dolayısıyla kiralar da pek getiri sağlamıyor.
Bu konuda bilgisi, deneyimi olanlar beni aydınlatırsa çok müteşekkir olurum.
Bence toki kumarı halen güvenilir değil.

Geri
Yukarı