ISS'nin maksimum erişim hızı ve altyapısı nasıl?

Worm holes

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar,
Ev için sabit internet araştırıyordum. Türk Telekom'un VDSL paketleri hız ve fiyat olarak bütçeme daha uygun geldi. Müşteri hizmetleriyle konuştum. Alt yapım sorgulandı ve santrale yakın olduğum söylendi 82 Mbps hız alabileceğim ifade edildi dolaba da mesafem çok yokmuş kurulumdaki personel söyledi. Ben kendim baktım Türk Telekom'un sitesinden HiperNet interneti desteklediği yazmakta sadece.
35Mbps'lik paketle ilgileniyorum ileride geçiş yapmak için şimdilik 20 Mbps ile başladım. İstanbul'da yaşıyorum. Bina 25-26 yıllık. Mahalle sokak altyapısının iyi olmadığını düşünüyordum fakat sanırım dolapları yenileyip bir takım iyileştirmeler yapmışlar fakat bina içi tesisat pek iyi değil bence.
Ankastreden daireye gelen telefon kablosunun bir standartı var mı bilmiyorum o yıllarda dümdüz plastik kılıf olmaksızın bakır kablo bile çıkarmış olabilirler. Evdeki telefon prizi 3 girişli eski sistem

WhatsApp Image 2020-11-06 at 11.29.07.jpeg

Bu şekilde görebilirsiniz. Buradan devam eden kablo Koridor'a devam etmekte sabit telefon orada kullanılıyor. Yaklaşık 15M bir yol izliyor.

WhatsApp Image 2020-11-06 at 11.29.06.jpeg

Bağlantının bitimine yakın RJ11 kablosu mu diyeyim kablonun standardı hakkında bir bilgim yok kırmızı renkle daire içine aldığım kısımda ek var. Fakat bu ek son 1-1.5M'de yapılmış. Eki kaldırıp splitter takarsam telefon için gerekli bağlantıyı kurabiliyorum.
Ek sinyali zayıflatıp kopmalara sebep olabileceği için düzgün bir bağlantı yapmak istiyorum.
Bu sebeple konuya vakıf değerli üstadlardan fikir almak istiyorum.
Salondaki 3 girişli telefon prizini değiştirip yerine RJ11 prizi mi takayım yoksa bu binanın eski tesisatına rağmen daireme CAT6 standardında bir priz mi takayım(bina ankastresinden daireye en az 40-50M yol izliyordur)bir faydası olur mu güncel kablolama yapmanın yama mı oluyor bu onu da bilmiyor.
Şayet böyle olursa CAT6 standardı RJ45 konektörü mü destelemekte o kabloları tekrardan splitter üzerinden modeme ve telefona nasıl giriş yapabilirim bunlar RJ11 konektörü kullanmakta.

Untitled.png

*Eski nesil priz(solda)

Not: Telefon prizinin olduğu yerde(salonda bulunmakta) şayet RJ11 prizi olsaydı modeme bağlantıyı doğrudan bu noktadan yapabilseydim yani telefon kablosunun 15M dolaşmadığı durumda(sabit telefon koridorda kullanıldığı için orada kalmaya devam edecekmiş gibi düşünüyorum) doğrudan RJ11 prizinden yapma şansım olsaydı sinyal daha mı az gecikmeli giderdi yahut herhangi bir şey fark eder miydi?

Yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.
Saygılarımla.
Günceldir
Güncel
Up

Son düzenleme:

Geri
Yukarı