İstanbul Depreme Ne Kadar Hazırlıklı?

• Konuyu başlatan Roux
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 63
  • Görüntüleme 5B
Uzun süre İstanbul Avcılarda yaşadım. Bilen bilir, 17 Ağustos depreminde Avcılar'da bine yakın insan hayatını kabetmişti. Sonra Avcılar hayalet ilçe gibi olmuştu, evler falan aşırı ucuza (20-30-40 bin TL gibi rakamlara) satılmıştı. Sonra ne mi oldu? Hayat normale döndü. Yeni evler yapıldı, Marmara caddesi oluşturuldu falan filan.. Şuan Avcılar hala en riskli bölge ve yapılan evlerin çoğu depreme dayanıklı değil.
İstanbul ne kadar depreme hazırlıklı soruna gelecek olursak, hiç değil. 7 şiddeti üzerinde bir deprem ki süresi 30 saniyenin üzerinde olursa istanbulda büyük bir yıkıma neden olacak diye düşünüyorum. Ne insanlarımız, ne binalarımız ne devletimiz bu duruma hazır değil maalesef. Olası bir depremde herkes kendi başının çaresine bakmak zorunda kalcak. Bunlar benim kişisel düşüncelerim tabiki, umarım yanılıyorumdur.

1 milyarıncı konu galiba.

Herkes bir uzman mühendis olmuş konuşuyor. 1999 yılından sonra yönetmelikler yeni revizyona uğradı. 2007 ve 2017 yıllarında da daha büyük değişiklikler yapıldı.

Arkadaşlar bu kadar kafanızda büyütmeyin. Her bölgenin deprem haritası vardır ve evler bu haritalarda belirtilen deprem büyüklüklerine göre tasarlanir. Marmara depreminden önce ülkedeki binalar o kadar denetimsiz ve dayaniksizdi ki kolon betonlarinda kullanılan deniz kumlari, nervürsüz demir donatılar, kötü yönetmelikler, eksik hesaplı projeler, şantiyede el arabalarıyla dökülen betonlar. Şimdi sistem daha farklı.

Bir konut binası tasarımı yaparken örnek veriyorum İstanbul için 7 büyüklüğündeki bir depreme karşı hasar almadan dayanmasını istemeyiz. O depremi yaşadığında binanın hasar görüp, taşıyıcı sisteminin insanların canlarini kurtaracak şekilde dayanımı sağlamasını isteriz. Bina hasar görmeli ki enerji absorbe etsin. Yok ben 7.5 büyüklüğünde bir depremde sıfır sorun yaşatacak bir binada oturmak istiyorum diyorsan o evleri zor alırsınız cebiniz yanar adam akıllı kimse ev sahibi olamaz özellikle İstanbul'da. Bu iş Japonya'da da böyledir. Adam binasını 9 büyüklüğündeki depreme göre tasarlamaz. 2000 yılından sonra yapılan binalarda oturuyorsanız içiniz rahat olabilir. Beton santralleri bile binanın dayanımını arttırdı önceden C25 diye dökülen beton şantiyede hazırlandığı için C15 kalitesine kadar düşüyordu. Artık santrallerden geliyor daha homojen ve istenilen dayanımları veriyor.

Okul binalarına geldiğimizde ise okul binaları sosyal tesis sınıfına girdiği için konut binalarina göre sünekligi daha yüksek yapılıyor. Sosyal tesislerde amaç depremden zarar görmesini engellemek hasar alması daha az istenen binalardır. Perde duvar sayısı ve döşeme kalınlıkları normal konut binalarina göre daha fazla olup depreme çok daha dayanıklıdır.

Yollarda çatlama meselesinde ise seçim öncesi hızlı çalışmalar ve yol çatlamaları her ülkede deprem sonrası yaşanan bir konudur. Sonuçta asfalt donatisiz bir birleşen olduğu için düşey yüklere göre tasarlanmıştır.

Ekonomi kötü, dolar yüksek diye herşeyi yerin dibine de sokmamak gerekiyor.

Bizim ülkemizde parayı seven bi devlet oldukça biz hiç bir zaman hazır olamayız. Depremin olduğu gün ne kadar çok haber vardi şimdi haber var mi istanbul da bine yakin doktor mühendis İstanbul terketmiş. Ağustos depremin den buyana ne yapıldı hiç bişe ulan depremi bırak ya İstanbul’a 1 saat sağanak yağmur yağdığında istanbul felç oluyor felç tüneller doluyor evler sular altında kalıyor boğularak olen oluyor. O kadar para dönüyor bu ülkede nere gidiyor arkadaş nere . Zam üstüne zamm. Kal diki deprem olsa allah korusun istanbul 20 30 sene kendine gelemez. Dolar tavan yapıp 1 dolar 20 tl olur binlerce insan olur allah korusun. Ekonomi çöker saten Elektirik yok biliyorsunuz Ağustos depremin de 1 1.5 hafta elektrik yoktu bazı yerler vardı 1 ay Elektirik zor gelmişti yanı anlayacağız bizim ülke tamam güçlü dışardan bişe yapsalar biz tam insan oluyoruz. Bu zamanda herkes kendını düşünen insanlar oldukça bizden hiç bişe olmaz. En basit darbe zamanı darbe bitmiş ADAM kendını vuruyor neymiş ben gazıyım darbe de vuruldum. Boyle insanlar oldukça bırak depremi İstanbul 20 santim kar yağdımı istanbul çöküyor. Arkadaş biz daha yağmura kara hazır olamıyoruz kaldıkı deprem. Allah yar ve yardımcımız olsun ne diyim.

Herkes bir uzman mühendis olmuş konuşuyor. 1999 yılından sonra yönetmelikler yeni revizyona uğradı. 2007 ve 2017 yıllarında da daha büyük değişiklikler yapıldı.

Arkadaşlar bu kadar kafanızda büyütmeyin. Her bölgenin deprem haritası vardır ve evler bu haritalarda belirtilen deprem büyüklüklerine göre tasarlanir. Marmara depreminden önce ülkedeki binalar o kadar denetimsiz ve dayaniksizdi ki kolon betonlarinda kullanılan deniz kumlari, nervürsüz demir donatılar, kötü yönetmelikler, eksik hesaplı projeler, şantiyede el arabalarıyla dökülen betonlar. Şimdi sistem daha farklı.

Bir konut binası tasarımı yaparken örnek veriyorum İstanbul için 7 büyüklüğündeki bir depreme karşı hasar almadan dayanmasını istemeyiz. O depremi yaşadığında binanın hasar görüp, taşıyıcı sisteminin insanların canlarini kurtaracak şekilde dayanımı sağlamasını isteriz. Bina hasar görmeli ki enerji absorbe etsin. Yok ben 7.5 büyüklüğünde bir depremde sıfır sorun yaşatacak bir binada oturmak istiyorum diyorsan o evleri zor alırsınız cebiniz yanar adam akıllı kimse ev sahibi olamaz özellikle İstanbul'da. Bu iş Japonya'da da böyledir. Adam binasını 9 büyüklüğündeki depreme göre tasarlamaz. 2000 yılından sonra yapılan binalarda oturuyorsanız içiniz rahat olabilir. Beton santralleri bile binanın dayanımını arttırdı önceden C25 diye dökülen beton şantiyede hazırlandığı için C15 kalitesine kadar düşüyordu. Artık santrallerden geliyor daha homojen ve istenilen dayanımları veriyor.

Okul binalarına geldiğimizde ise okul binaları sosyal tesis sınıfına girdiği için konut binalarina göre sünekligi daha yüksek yapılıyor. Sosyal tesislerde amaç depremden zarar görmesini engellemek hasar alması daha az istenen binalardır. Perde duvar sayısı ve döşeme kalınlıkları normal konut binalarina göre daha fazla olup depreme çok daha dayanıklıdır.

Yollarda çatlama meselesinde ise seçim öncesi hızlı çalışmalar ve yol çatlamaları her ülkede deprem sonrası yaşanan bir konudur. Sonuçta asfalt donatisiz bir birleşen olduğu için düşey yüklere göre tasarlanmıştır.

Ekonomi kötü, dolar yüksek diye herşeyi yerin dibine de sokmamak gerekiyor.
Deprem olduğunda görürsün binalar ne kadar dayanıklıymış. Umarım İstanbul'da yaşıyorsundur.

Seni zorla konuya çağırmıyoruz.
Açtığın kaçıncı deprem konusu saymaya çalışıyorum. (+99999999)
Sen en iyisi kendine sığınak yap. Hem gönlün rahat olur hem de korkmassın. 🙃
Mantıklı konuşmak gerekirse 7 ve üzeri bi deprem de deprem çantasıymış yok kaçış planıymış hiçbirşey kurtarmaz.
Canlı görsem inanmam. 😂🤪

Son düzenleme:
Açtığın kaçıncı deprem konusu saymaya çalışıyorum. (+99999999)
1 veya 2 kişi şu deprem konusu sayısı için gelmiş. Bunun için konuyu meşgul etmeye ne gerek var dostum? Yani konu sınırı filan mı var? Rahatsız olan gelmesin.

Deprem olduğunda görürsün binalar ne kadar dayanıklıymış. Umarım İstanbul'da yaşıyorsundur.
Senin görmediğin kadar çok bina gördüm. Oturduğun binanin karotlarini ve projelerini gönder. Dünya'da ki sismik analizi mevcut bütün depremleri simüle edip dayanıp dayanmayacagini bildiriyim sana.

Elinle duvara vurarak mi bildin bunu ? :)

Burada konuyu gördüm içinizi rahatlatmak için mesaj yazma gereği duydum. Ama herkes biliyormuş zaten neyin ne olduğunu. Mimarimiz, mühendisimiz çoktur yazan. Evindeki kolonu kirişi bana gösteremeyecek, duvarını yük taşıyıcı sanan arkadaşlar bol bol yorum yapmış zaten. Ben 2000 yılı sonrası projesine uygun yapılmış evlerde yaşayan arkadaşların içi daha rahat olsun dedim.

Dilim döndüğünce bilgilendirme yaptım. Okuyan arkadaşlar faydalansın. Kendim tezli yüksek lisansını yapmış bir insaat mühendisiyim sismoloji benim alanım. Bir iş hakkında bilinçli bilgi veren arkadaşlara saygı duyarım.

Ev alırken o kadar basit ki yapılacaklar deprem bölgesinde mi yaşıyorsun al bir inşaat mühendisini yanına gezdir bodrum katını ve kendi daireni bu kadar. Deprem oluncaya kadar kimsenin aklına gelmez zaten deprem olacağı nasıl ucuza kullanışlı daire alıyım yeter. Devlet yönetmelikleri ayarlıyor işin çoğu belediyelerde, yapı denetimlerde, MMO'da bitiyor.

Oturduğunuz bina da kolon kirislerde parmak girecek kadar catlak varsa korkun. Saç teli kadar çatlaklar içinizi rahatlatsin binanızın taşıyıcısınin güzel çalıştığıni gösterir.

İnşaat evrenseldir. Avrupa'da Amerika'da Japonya'da Çin'de Türkiye'de kullanılan hesap metotları hep birbirine benzer. Projeler hesaplanır mühendislik uygulamalarında tasarlanır. Onaylatılır ve uygulanır. Sıkıntı hep uygulamada oluyor. Yaptırımların insanları korkutmaması, geçim sıkıntısı, bankaların önüne gelene çek karnesi vermesi, her insanın müteahhit olabilmesi bazı yerlerde cakalliga sebep olabilmektedir. Bu binalar zaten ucuzlugundan belli olur. Biraz da bizim gözümüzün açık olması gerekiyor.

Ben 2000 sonrası projesine uygun yapılmış konut binalarının ve devletin yaptığı yerleşimlerin sıkıntılı olmadığını yineliyorum. 99 depreminden çok ders alındı çok çalışma yapıldı araştırıldı. Deprem bölgesinde yaşayan herkes alacağı eve dikkat etmeli. Belki bunu okuyan arkadas 12 yaşında da olsa bir gün ev alacak hatırında bulunsun her zaman. İyi forumlar.

Geri
Yukarı