İstanbul Depremi

Doğal afetler bazında kırmızı derece bir ülkedeyiz. Ona rağmen kimse ne umursuyor, ne de faaliyet gösteriyor bu konuda.

Kimsenin canı kimsenin umrunda değil ki. Adam cebime 5 kuruş daha fazla girsin diye 10 kalite kullanması gerekirken 6 kullanıyor. Denetime gelenlere de basıyor rüşveti. Hem kendi kazanıyor, hem de onlara kazandırıyor.

Daha 20 yıl önce büyük bir depremde ne hale geldiğimizi herkes çok çabuk unuttu. Kimilerinin doğum tarihi bile yetmiyor, annesine, babasına sorsun nasıl bir şey yaşadıklarını. Benim o dönemde ilkokula gitmeme az kalmıştı. 1-2 hafta dışarıda yattığımızı hatırlıyorum. Annem, eve eşya almaya giderken bile sallandığını söylüyordu.

Büyük bir depremde, çoğu bölgede sağlam ev kalmaz tahminimce. 99'u tekrardan yaşamayız umarım. Bu gidişle yaşayacağız da, bir umut işte :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Uzun süre önce büyük depremlerin olacağını söyleyen kişi vardı. Hala olmadı ama amacım yalancı çıkarmak değil ama gelirse çok büyük olur herhalde.

İstanbul'da çok büyük deprem olacak deniyor ama kimsenin taktığı yok ya da ben öyle görüyorum. Sadece İstanbul için değil tüm illerde yaşayan herkesin önlem alması lazım.
Ülkemizde depremlere kıyamet günü gibi yaklaşıldığından pek kimse umursamıyor. :)
Peki ne yapılmalı? Yıllardır oturduğumuz evin yıkılıp yeniden inşa edilmesi mi? Ya da insanları risksiz bölgelere sevketmek mi?
Ben mevcut iktidarın yaptıklarına şahit oldum. Mesela Fikirtepe mahallesinde binlerce insanı evlerinden edip yerlerine gökdelen diken bu cukkacı kafa yapısına güvenip insan mantıklı hareket edemiyor.

Son düzenleme:
Bence İstanbul depreminden önce bizim burda deprem olucak. Osmancık, Kızılırmak civarına kurulu olduğu için zemin birde alüvyal toprak olunca iyice korkunç oluyor.

Tam altımızdan geçiyor birde😱
PicsArt_06-28-11.17.10.jpg

Sadece Arap Yarımadası tarafından sıkıştırılmıyoruz. Avrasya levhası da sıkıştırıyor. Bir tane daha vardı unuttum onu😕

Hem bunlar bizi sıkıştırmasa Andadolu yükseleyemiycekti ve sular altında olucaktık.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı