İstanbul Lisesi mi, Kabataş Erkek Lisesi mi?

DraaD

Hectopat
Daha fazla  
Sizce hangisini tercih etmeliyim? Kabataş tanıdığım birinden hep özendiğim bir okuldu ayrıca manzarası çok güzel. Tercihlerde orası çıktı. Nakillere İstanbul Erkek yazmalı mıyım? Tavsiye eder misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
8.sınıfta iken Kabataş Erkek Lisesi'ne gitmiştik gerçekten muazzam. Kesinlikle orayı tercih et.

İstanbul Erkek Lisesi tabiki de. Eğitim olarak bakacaksın, neler katmış neler katabilir diye. bakacaksın üniversiteye hangisi daha çok birinci sokmuş diye bakacaksın. Benim zamanımda Kabataş Lisesi girilebilecek bir okuldu ama İstanbul Erkek Lisesi bizim için çok yüksek puanlı olarak geeliyordu. Hep ilkler girerdi. Şimdi ne değişti bilemiyorum ama eskiden İstanbul Erkek ve Galatasaray 1. ve 2. sıralamayı alıyordu.

Ben de aynı durumdayım. Okulun numarasını aradığımızda açmadılar.Bir akrabam istanbul erkek lisesinde 12. Sınıfa geçti. Sayısal dersler almanca olduğundan çok zor oluyor dedi. Bilgisi olan var mı? Bir de pansiyon kontenjan sınırı var mı?

Kabataş çok bozmuş diyorlar. Oraya giden bir yakınım var. Bence de İstanbul Lisesi'ni seçmelisin.

Ben de aynı durumdayım. Okulun numarasını aradığımızda açmadılar.Bir akrabam istanbul erkek lisesinde 12. Sınıfa geçti. Sayısal dersler almanca olduğundan çok zor oluyor dedi. Bilgisi olan var mı? Bir de pansiyon kontenjan sınırı var mı?
O çalışmadığından öyle durumdadır. Almanca kısmı tamamen sana kalmış bir şey. Bir de şöyle bir şey var. İEL' in müfredatı Alman üniversite sınavına(Abitur) yönelik. Yani YGS/LYS için ortak olmayan konular var onlara sonradan çalışmanız gerekebilir ancak bu okulun ortamına girdikten sonra zaten bu tür şeyleri gözün görmeyecek ve okula girenlerin büyük çoğunluğu bu Abitur'a girip belgesini alıyor. Ancak Almanya'ya gidip gitmemek senin puanına ve kararına göre değişiyor. Yani ikisini de aynı anda yapmak mümkün ki ben de böyle yapmayı planlıyorum ancak Türkiye' de kalacağım. Sayısal derslerin zorluğu Almanca' ya hazırlık sınıfında gerektiği kadar çalışırsan sıkıntı olmaz ama asıl zorluk bana kalırsa hocaların Alman olması. Ders işleme teknikleri bizimkilerden farklı. Sizden beklentileri de öyle. Buna adapte olabilmek senin elinde. Ancak yine söylüyorum hazırlık sınıfındaki Almancayı öğrenme seviyen bütün lisene sirayet edecektir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı