İstanbul Sözleşmesi Nedir?

ArdaMert

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar, bu sözleşmeyi genel olarak özetleyebilecek birisi var mı? Biraz baktım fakat anladığım kadarıyla bu sözleşme yapılırsa eşitlik falan kalmıyor, kadınlar bariz bir şekilde üstün oluyor.

Kısaca kafam karıştı. Özetleyebilecek birisi var mı?

Türkiye gibi muz cumhuriyetinden hallice içerisinde kezbanların yaşadığı ülkede tatbik etmesi zor sözleşmedir. Her şey kağıt üzerinde kalıyor herkes yine bildiğini okuyor. Sözleşmenin kabulü zamanın konjonktüründe gerekliydi kaldırılması da seçim vaadi için gerekli olacaktır. Sözleşmeyi imzalayanda kaldıranda aynı zihniyet olacaktır.

Tam olarak hangi maddelerden dolayı böyle düşündünüz?
Süresiz nafaka mesela? Eli ayağı tutan kadın normal bir memur maaşı alan adamdan niye ömür boyu nafaka alsın mesela? Türkiye gibi bir ülkede ortalama 3.5-4k maaş alan adam niye her ay 1k para bayılsın boşandığı ilişkisinin kalmadığı kadına? Kadın erkek eşitse erkek çalışıyorsa kadın da çalışsın? O da kazansın kendi parasını?

Süresiz nafaka mesela? Eli ayağı tutan kadın normal bir memur maaşı alan adamdan niye ömür boyu nafaka alsın mesela? Türkiye gibi bir ülkede ortalama 3.5-4k maaş alan adam niye her ay 1k para bayılsın boşandığı ilişkisinin kalmadığı kadına? Kadın erkek eşitse erkek çalışıyorsa kadın da çalışsın? O da kazansın kendi parasını?
Sonuna kadar haklısınız.

Bir bilseler bir bilseler..

Kısaca kadınlara tanınan ayrıcalıklar denilebilir. Maalesef ki başarısız benim gözümde. Eğer çok özgür ve kendi ayakları üzerinde durabiliyorsa kadın neden her ay nafaka alıyor? Empati kurarsak, boşandığımız zaman neden bağımızın kalmadığı hatta nefret ettiğimiz (doğru bir şey değil bu, sadece Türkiye'nin gerçeği) bir insana her ay maaşımızın yarısını gömelim? Yapılması gereken kadınlara çokça ayrıcalık tanınmaktansa, şiddete meyilli ya da cinayet işlemiş/işleyebilecek erkeklerin (kadın katilinden bahsediyorum) çok ağır cezalar alması. Yok iyi hal indirimi, yok düzgün kıyafete verilen indirimlerle 10 yıla kadar düşürülebiliyor bir insanın hayatı. Bu tabii ki kısa süreli bir çözüm. Eğer son dakika haberlerinde yakılarak can veren kadınların hikayelerini görmek istemiyorsak düzgün bir eğitim sistemimiz olmalı. Sadece Türkçe, Matematik, Fen vs. ile olmuyor eğitim. İnsani değerleri verebilmeliler. Kadınların erkeklerden bir farklarının olmadıkları (ne üstün ne de aşağıda) içimize düzgünce işlenirse bu tarz haberler o zaman istisna diyebiliriz. Özetle: eğitim, eğitim, eğitim.

Süresiz nafaka mesela? Eli ayağı tutan kadın normal bir memur maaşı alan adamdan niye ömür boyu nafaka alsın mesela? Türkiye gibi bir ülkede ortalama 3.5-4K maaş alan adam niye her ay 1K para bayılsın boşandığı ilişkisinin kalmadığı kadına? Kadın erkek eşitse erkek çalışıyorsa kadın da çalışsın? O da kazansın kendi parasını?

Yanlış bir düşünce. Nafaka ikiye ayrılır. Yoksulluk ve iştirak nafakası. İştirak nafakası evli çiftlerin çocuklarına giden masrafların karşılığıdır ki bu süreç çocuğun eğitim hayatı boyunca devam eder. Yoksulluk nafakası ise kadına ödenen bedeldir. Bu bedel adından da anlaşılacağı gibi kadının hayatına devam edebilmesi için ödenir. İlgili kadın yeni bir evlilik birliği kurduğu takdirde nafaka kesilir. Nafaka alacaklısı kadının evlilik dışı bir başka erkekle hayat sürmesi ki biz buna kanunda "haysiyetsiz yaşam sürme deriz" veya yoksulluğunun ortadan kalktığı ispatlandığı takdirde. İlgili erkeğin veya avukatının mahkemeye başvurması ile ortadan kaldırılır. Ömür boyu nafaka yok denecek kadar az. İstanbul sözleşmesi şarttır! Toplumumuz da maalesef kadına olan önem sıfır. Ataerkil zihniyet karşısında uygulanması gerekir. Ayrıca yoksulluk nafakası alınabilmesi için kusur önemlidir. Yani erkeğin kusuru kadına oranla daha çok olmalıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı