İstanbul Teknik Üniversitesi Hakkında

Aeon of Strife

Picopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, bu eğitim yılının sonunda gireceğim YKS sınavı ile birlikte tercih yapacağım ve ilgilendiğim bölümleri barındırması dolayısıyla İTÜ tercihlerim arasında olacak gibi görünüyor; bu yüzden okuyanlar varsa danışmak istediğim bazı noktalar var. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler. Eğer tercih yaparken sizin de kullandığınız ve isabetli gördüğünüz kaynaklar varsa yönlendirmeniz yeterli olur.

1. Üniversitenin yurt olanakları ne durumda? İl dışından geldiyseniz yurt çıktı mı, ne kadar sürede çıktı ve yurtlarda verilen hizmetin kalitesini nasıl değerlendirirsiniz? Yemekhane vb. diğer hizmetlerin durumu nasıl?
  2. Hazırlık eğitimi aldıysanız süreç nasıl geçti, hazırlık sürecinde verilen eğitimi nasıl değerlidiriyorsunuz?
  3. İTÜ'nün şehrin çeşitli yerlerinde yerleşkeleri var, bu yerleşkeler arası ulaşım nasıl? Kampüsler arası yolculuk yorucu oluyor mu, dersler diğer kampüsleri ziyarete gerek kalmayacak şekilde her yerde açılıyor mu?
  4. Eğitmen-öğrenci ilişkilerinin çok sorunlu olduğunu duyduğum bölümler oldu, akademisyenler bazılarının anlattığı gibi tabiri caizse "geri kafalı" mı takılıyorlar? Eğer bazıları öylelerse bütün akademik kadronun yaklaşık olarak ne kadarına tekabül ederler?
  5. Kağıt üzerinde İTÜ'nün sahip olduğu bazı laboratuvar olanaklarının bir eşi ülkemizde görülmüyor yer yer ama yine de buna çok güvenmemek gerekir diye düşünüyorum, sizin bu konudaki görüşleriniz nasıl? Uygulamalı dersler için gerekli altyapı ve bu derslerin yeterliliğini nasıl değerlendirirsiniz?
  6. Üniversitenin sektör ve yurt dışı bağlantıları ne düzeyde? Sizin için iyi "network" sağlayabiliyor mu?
  7. Son olarak, okudunuz bölümle ilgili mutlaka aklında bulunsun diyeceğiniz şeyler varsa öğrenmek isterim.
Hepinize teşekkürler tekrardan.

1)Yurt olanakları kesinlikle yetersiz. Bana sıra gelmesi 4-5 ay sürdü. Bölüm içi sıralaman yüksek değilse zor. OSYM ilk 2000 istediği yurda direkt yerleşiyor diye biliyorum.
2)Hazırlık arkadaş edinme ve dinlenme açısından iyi ama dil öğretme konusunda pek iyi değil. Bir ODTU veya Boğaziçi ile kesinlikle kıyaslanamaz.
3)Eğer Denizcilik, Makina veya Mimarlık fakültelerinde değilsen diğer fakültelerle neredeyse hiçbir işin olmaz. Taksim tarafında yemek yeme imkanı dışında pek etkisi yok lisans için. Hazırlıkta akşam yemeği yemek için arada Makina Fakültesi yemekhanesine gidiyorduk Gümüşsuyu'na.
7) Makina Mühendisliği okuyorum. Okumadan önce iyi düşünülmesi gerekiyor. Yoksa daha ilk teknik resimde (MAK105) insana hayatı sorgulatır.

Diger sorularla ilgili pek bir bilgim yok ben de yeniyim.

1)Yurt olanakları kesinlikle yetersiz. Bana sıra gelmesi 4-5 ay sürdü. Bölüm içi sıralaman yüksek değilse zor. OSYM ilk 2000 istediği yurda direkt yerleşiyor diye biliyorum.
2)Hazırlık arkadaş edinme ve dinlenme açısından iyi ama dil öğretme konusunda pek iyi değil. Bir ODTU veya Boğaziçi ile kesinlikle kıyaslanamaz.
3)Eğer Denizcilik, Makina veya Mimarlık fakültelerinde değilsen diğer fakültelerle neredeyse hiçbir işin olmaz. Taksim tarafında yemek yeme imkanı dışında pek etkisi yok lisans için. Hazırlıkta akşam yemeği yemek için arada Makina Fakültesi yemekhanesine gidiyorduk Gümüşsuyu'na.
7) Makina Mühendisliği okuyorum. Okumadan önce iyi düşünülmesi gerekiyor. Yoksa daha ilk teknik resimde (MAK105) insana hayatı sorgulatır.

Diger sorularla ilgili pek bir bilgim yok ben de yeniyim.
Merhaba hocam, o 4-5 aylık süre içerisinde ne yaptınız barınma için? Bir de siteyi düzenli olarak kullanıyor musunuz, makina için daha detaylı bir şeyler soracak olsam sizi bulabilir miyim burada?

En kötü gün aşırı uğrarım sosyale. Barınma konusunda bir akrabamın yanında ikamet ettim. Onlar da olmasa muhtemelen özel yurtlara kayıt yaptırırdım. Fakülte ve bölüm konusundaki sorulara da elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

Hiçbir kuruma güvenmeyin öncelikle, her zaman için gözünüz açık olsun. Hele konu bilim olunca daha da bir dikkatte olun. Mantıken düşünüldüğünde; dünya çapında işler yapabilecek hiçbir bilim insanı Türkiye'deki bir üniversitede çalışmaz.

İTÜ'de elohab okuyan arkadaşım var. Hocaların isteksiz olduğundan dem vuruyordu. Ama yapacak bir şey yok, daha geçen YTÜ'nün rektörünün bağlaç olan "de"yi "te" olarak yazdığını gördüm. Umarım sizin rektör sertleştirmeden yazar. :)

En kötü gün aşırı uğrarım sosyale. Barınma konusunda bir akrabamın yanında ikamet ettim. Onlar da olmasa muhtemelen özel yurtlara kayıt yaptırırdım. Fakülte ve bölüm konusundaki sorulara da elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.
Anladım. Biraz garip gelebilir de ilk sorum ders planında görünen beden eğitimi dersi ile ilgili olacak, 0 kredi görünüyor ve başka hiçbir programda listelendiğini görmedim bu ders zorunlu mu?

Anladım. Biraz garip gelebilir de ilk sorum ders planında görünen beden eğitimi dersi ile ilgili olacak, 0 kredi görünüyor ve başka hiçbir programda listelendiğini görmedim bu ders zorunlu mu?
Üst donemlerden ögrendigim kadarıyla sıfır kredi olup zorunlu olan bir ders. Hocasına göre devamsızlıktan kalma gibi durumlar da olabiliyormuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı