İstanbul'a taşındım ve ne yapacağımı bilmiyorum

bursali

Hectopat
Yer
Bursa
Üniversite gerekçesiyle Bursa'nın küçük bir ilinden İstanbul Hadımköy'e taşındım ve burada ilk kez bulunuyorum. Yapayalnızım ve hiçbir şey bilmiyorum. Yarın dersim başlıyor fakat ben ne çevreyi biliyorum ne de öğrenmeye cesaret edebiliyorum. 2 gün önce geldim ve daha neredeyse 1 kere bile dışarı çıkmadım. Gözümde çok mu büyütüyorum emin değilim. Burası bana bir ilden çok farklı bir ülkeymiş hissi veriyor. Kendimi buna alıştırmak için ne yapabilirim? İstanbul'da yaşayan veya büyük şehirde bulmuş olan arkadaşlar tavsiye verebilirler mi? Burada gerçekten korkuyorum ve ailemi özlüyorum çok karışık duygular içerisindeyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yavaş yavaş alışırsın, 3 ay kadar sürer tahminimce. İstanbul'un kendine has kaotik ve hızlı akan bir ritmi var. Ayak uydurması kolay değil. Boş vakitlerinde turistik mekanları gezerek başlayabilirsin. Fakat yabancı gibi gezmeni tavsiye etmem, şehir sana aitmiş havasıyla dolaşırsan daha az kazıklanırsın. İBB'nin boğaz turları oluyordu, ücretsizdi sanırım. Onları da deneyebilirsin. En güzel boğazdan görünüyor zaten şehir.

Istanbul'a alisman cok surmez yasin daha genc. Sonradan alisirsin okula git, evine gel okulda kendine cevre edin gerisi gelir. Hadimkoy dedigin yer aslinda cok Istanbul'un ici sayilmaz. Fatih taraflarini biraz gez, Anadolu yakasina da gider gorursun. Her Istanbulluyum diyene de aldirma Istanbullu olmak icin 3 kusak orada yasamis olmak gerekir kanimca🙂

Bende Zonguldak'a geldim dün Ordu'dan. Şehirde hiçbir düzen yok çok karışık aynı şeyi farklı insanlara sordum farklı cevaplar aldım daha okuluma giden dolmuşu bulamadım. Yurt desen hiç benlik değil utandığımdan veya korktuğumdan akşam yemeği de yemedim.

Üniversite gerekçesiyle Bursa'nın küçük bir ilinden İstanbul Hadımköy'e taşındım ve burada ilk kez bulunuyorum. Yapayalnızım ve hiçbir şey bilmiyorum. Yarın dersim başlıyor fakat ben ne çevreyi biliyorum ne de öğrenmeye cesaret edebiliyorum. 2 gün önce geldim ve daha neredeyse 1 kere bile dışarı çıkmadım. Gözümde çok mu büyütüyorum emin değilim. Burası bana bir ilden çok farklı bir ülkeymiş hissi veriyor. Kendimi buna alıştırmak için ne yapabilirim? İstanbul'da yaşayan veya büyük şehirde bulmuş olan arkadaşlar tavsiye verebilirler mi? Burada gerçekten korkuyorum ve ailemi özlüyorum çok karışık duygular içerisindeyim.

Senin olduğun yerleri pek bilmesemde kasmana gerek yok, normal kasmadan takıl gez istersen, arkadaş falan edinebilirsin. Aileni özlemen gayet doğal kanımca.

Bende Zonguldak'a geldim dün Ordu'dan. Şehirde hiçbir düzen yok çok karışık aynı şeyi farklı insanlara sordum farklı cevaplar aldım daha okuluma giden dolmuşu bulamadım. Yurt desen hiç benlik değil utandığımdan veya korktuğumdan akşam yemeği de yemedim.
Zonguldak'ta kasaba gibi bir yerleşime sahip, kıyaslamak doğru olmaz bence. 😁

Aileni falan özlemen normal, alışırsın yakında.
Kafe olur, spor salonu olur, bar olur, üniversite ortamı olur yeter ki gir bir yerlere de millete tanıt kendini, gerisi gelir.

Hocam son 2 günde taşınarak kendinize yanlış yapmışsınız zaten, en azından 1 hafta önceden yerleşip yaşadığınız mahalle ve çevresini, alışveriş yapacağınız yerleri görürdünüz. Ben de üniversite 1. sınıftan beri İstanbulda'yım. İş hayatıma da burada yerleştim, 5 senede o kadar alıştım ki İstanbul'dan ayrılmak istemeyenlerdenim. Alışınca ayrı güzel geliyor, fakat kaos da cabası.

İstanbul'daki öğrenci topluluğunun %60'ı şehir dışından geliyor.
Onların yapabildiklerini neden yapamayasın.
Motivasyonunu topla İstanbul sandığından daha küçük bir şehir.
Okuldan arkadaş edindikçe motivasyonun toparlanacak.

Bayır çıkmakla geçen bir üniversite hayatı

Yeni konular

Geri
Yukarı