İstanbul'da ekran karti tamiri yapan yer var mi?

burak0544

Centipat
Dostlarim RX 570 ekran kartimda chipset arizasi var. Bunu yaptirabilecegim yer varsa önerir misiniz? Ve ortalama fiyati ne olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostlarim RX 570 ekran kartimda chipset arizasi var. Bunu yaptirabilecegim yer varsa önerir misiniz? Ve ortalama fiyati ne olur?

Ne gibi bir sorun yaşıyordunuz acaba? Ensa bilgisayar var. Hatta YouTube'da teknik takip adlı kanalları da mevcut. Gayet işinin ehliler. 300 TL'ye kadar çıkabilir fiyat, duruma bağlı.

Son düzenleyen: Moderatör:
İstanbul'da pahalı yapıyorlar. Bana RX 580 için 2300₺ isteyen bir şirket vardı. Donanım Haber'de referanslı bir tamirci biliyorum. Muğla'da. Ürünü kendisine göndermeniz gerekiyor. Kendisi 900₺ teklif etmişti, ama kesinlikle değmeyeceğini söylemişti. İsteğe bağlı bilgilerini verebilirim. Kendisi cihaz oynanmamışsa garanti de veriyor.

İstanbul'da pahalı yapıyorlar. Bana RX 580 için 2300₺ isteyen bir şirket vardı. Donanım Haber'de referanslı bir tamirci biliyorum. Muğla'da. Ürünü kendisine göndermeniz gerekiyor. Kendisi 900₺ teklif etmişti, ama kesinlikle değmeyeceğini söylemişti. İsteğe bağlı bilgilerini verebilirim. Kendisi cihaz oynanmamışsa garanti de veriyor.
Sıfırı kaç lira? :D

Chipset arızası ne demek bilgilendirir misiniz?
Genelde ortada olan büyük bir kare şey. Bu parça zamanla altındaki lehimlerin çatlaması nedeniyle bozulabiliyor. Üzerinde termal macun olur hatta. Onu sökerek lehimlerini temizleyerek yeniden takıyorlar. Buna da reballing deniyor.
Örnek olarak, bu fotoğraftaki ortadaki şey RX 570 Chipseti.
1586813613901.png

Kartın çipseti bozuk. Genelde ortada olan büyük bir kare parça. Üzerinde termal macun olur hatta. Onu sökerek lehimlerini temizleyerek yeniden takıyorlar. Buna da reballing deniyor.
Görüntü kesme ve anakartta cpu ledden dolayı psu hariç her bileşeni servispointe vermiştim.Ekran kartı arızalı deyip,onarım yaptılar.Düzeldiğini belirttiler,fakat daha denemedim.Her 8-10 günde tekrar edebiliyordu.Buna da chipset arızası denebilir mi?

Görüntü kesme ve anakartta CPU led'den dolayı PSU hariç her bileşeni servispointe vermiştim.Ekran kartı arızalı deyip,onarım yaptılar.Düzeldiğini belirttiler,fakat daha denemedim.Her 8-10 günde tekrar edebiliyordu.Buna da chipset arızası denebilir mi?
Anakartta CPU yazıyorsa bu işlemci arızasıdır. Anakartta ekran kart arızası için(ekran kartı takılı olmadığında yanar genellikle)GPU yazması lazım. Görüntü kesme arızası biraz karışık, ekran kartı da olabilir, driver da olabilir, işlemci de olabilir, güç kaynağı da olabilir. Ama sorununuz düzeldiyse ekran kartında hasar var denebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı