İstanbul'da Voltaj Düzensizliği

Erşah

Kilopat
Merhabalar arkadaşlar. Konuyu doğru yerde açmadığımın farkındayım lakin forumda en çok ilgi gören bölüm burası olduğu için burada bilgilendirme amacıyla konuyu açmış bulunmaktayım. Malumunuz voltaj donanımı etkiler.

Corsair CX750M model PSU almıştım. Cızırtı yarattı. CX750M cızırtı sorunu adı altında konu açtım. Güç kaynağı üçüncü değişimde daha üst modelle değiştirildi. İçime bir kurt düştü ve elektrikten anlayan biri olarak voltmetre ile gün içindeki voltaj değerlerini ölçtüm. Gördüm ki gün içinde 200 ile 210V arasında gidip gelmekte elektrik. Hatta yer yer 190V'a kadar düşmekte. Bedaş'ı aradığımda ise arıza kaydı oluşturduklarını ve de durumu çözdüklerini belirttiler. Ben de hala çözülmediğini ölçerek sonunda bir UPS aldım...
1.JPG
2.JPG

Bu gördüğünüz ekran görüntüleri düne aittir. Tablodan da göreceğiniz üzere voltaj 200 ile 210 arasında gidip gelmekte. Hatta önceki gün yine 190-195V seviyelerine kadar düştü. Normalde elektronik aletlerin çoğu 220-240V seviyelerinde normal olarak çalışmakta. Bu durumda cihazlar sıkıntı yaşamaya başlamakta.
1) Sizin voltaj değerleriniz nedir?
2) Sizce bu voltaj düzensizliği normal mi?
3) Bir elektronik cihaz bozulduğunda bunun elektrikten kaynaklı olduğu anlaşıldığında bilindiği üzere garanti dışı kalır. Bu durumda bu cihazın hesabını kim verecek? (Örnek evdeki 4 bin TL'lik LED TV, 5600TL'lik PC, 1000TL'lik çamaşır-bulaşık makinası, 800-900TL'lik fırın gibi...)

Konu sadece bilgi amaçlıdır. Teşekkürler.

200-240 arası bir elektronik eşyanın sorunsuz çalıştığı voltaj aralığıdır. Adaptörler bunu dönüştürebilir. Ama 190 gerçekten düşük. UPSi le PC'yi korursunuz ama adaptörleri zayıf olan veya eski olan ürünleri arıza yapabilir. Belki oturduğunuz bina kaynaklı bir sorun da olabilir.

Alternatif akım zaten belli bir aralıkda olmaz. Saniyede 50 defa voltaj düşüp yükseklir. 190V çok düşük bir gerilim değil zaten ortalama olarak 198-232V civarı bir gerilim gelir prize. Anlık şebeke yüklenimlerinde bu gerilimin düşüp yükselmesi normal. Bence sorun sizin ölçüm dışındaki değerlerin aniden çok düşük değerlere düşmesinden kaynaklanıyor. Ki bunada alınabilecek en iyi önlemi almışsınız zaten.

Bizde de var evdeki ampülden bile anlaşılıyor parlaklık azaşıp düzeliyor anlık
Monitörüm yandı tuşlar basılı kalıyordu açtım baktım bişe yok mecbur tuş kartını söktüm.
Aynı yere bağlı telefonumun ekranı bozuldu dalgalanma oluyor.
PC ye metal bişe sürtünce kıvılcım çıkıyor.
Daha neler neler allahtan pc 7 senelik, telefon da 2 senelikti. Telefonu yeniledim ama pc yi daha almadım :)

Bu arada sorunu yaşadığımda sokağa elektrik direkleriyle elektrik geliyordu. Şuan yol altına alındı ve her 2-3 binada bir trafo gibi bir şey var. Ampülden anlaşılıyorsa eğer bir daha öyle bir dalgalanma olmadı. Sizce düzelmiş midir?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı