İsteğe bağlı hazırlık okunmalı mı?

ibrahimY

Kilopat
Makaleler
7
Yer
Ankara
Daha fazla  
Ankara Üniversitesi bilgisayar mühendisliği (Türkçe) bölümünü kazandım. Genellikle B2 seviye ve üstü hazırlık sınıfından muaf olabiliyor, ben de A2 sayılırım. Bilgilerimi verdiğime göre:

Eğer hiçbir şey yapmadan sadece kaydolursam, mühendislik dersleri yanında, ilk 2 sene temel İngilizce dersleri alacağım. Bu bir seçenek.
Eğer "temel İngilizce dersleri muafiyet sınavı"na girip 60 ve üstü alırsam, ilk 2 sene alacağım İngilizce derslerini almayacağım. Bu da ikinci seçenek.
Ve son olarak, hiç bunlarla uğraşmayım 1 sene düzgünce "isteğe bağlı İngilizce hazırlık" okuyup seviyemi B2 yapayım. Sonra da ikinci seçenekteki gibi dersleri almadan devam edeyim. Bu da üçüncü seçenek.

Tabii isteğe bağlı hazırlıkta belli bir kontenjan var. Başarı sıralamasına göre alıyorlarmış. Tavan puan 430, ben de 425 ile girdim, taban puan da 408 idi. Kontenjanın bana yeteceğini düşünüyorum. 10 Eylül'e kadar vaktim var karar vermek için.

Son düzenleme:
Evet 1 sene sadece dile yoğunlaşmak ve üniversiteye alışmak için güzel ve rahat bir zaman. O yüzden hazırlık okumak daha mantıklı geliyor gibi tabii yer kalırsa. 0.08 puan ile bir üstteki üniversiteyi kaçırdığım için güvenemiyorum artık... 😄🥲

Bilgisayardaysanız kesin okuyun. Bir de üniversite sınavından çıktıktan sonra bir sene rahatlamak güzel oluyor biraz sıkıcı hazırlık ama olsun. Maddi durumunuz el veriyorsa okuyun. Aynı zamanda bölümde çevreniz full bilgisayardan olacak. Ya da mühendislik fakültesinden olacak(en azından benim okulda edindiklerim öyle kulüp vs harici). Ama hazırlık sayesinde bambaşka bölümlerden arkadaş edinebilirsiniz. Benim her bölümden çok samimi arkadaşlarım oldu. Üniye alışmadıkları için birlikte alışmanın da ekstra bir rahatlık kattığını düşünüyorum.

Benim için de İngilizce hazırlık isteğe bağlıydı. (Uludağ'da elektronik okudum.) Ben hazırlık okumayı tercih etmedim. Dönemde İngilizce dersi almamak için muafiyet sınavına girdim ve sınavı geçtiğim için ilk 2 dönem İngilizce derslerini almadım. İlk sene hazırlık okudun diyelim, illaki bir şeyler öğrenir seviyeni ilerletirsin ama sonra dili bölümde kullanmayacaksın. Sosyal hayatında da kullanacağını sanmıyorum Ankara'da. Öğrendiğini de unutursun yani. Vakit kaybı olarak görüyorum ben kısacası. Direkt bölüme başlamak daha mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı