İşten ayrıldıktan sonra ne yapmalı?

Halil1905

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Arkadaşlar, ben geçici bir işte çalışıyordum. Adam geçen hafta yanıma gelip bugün işte son gün dedi. Ben de tamam deyip vedalaşıp gittim. Benim yapmam gereken belgeler, imzalar var mıydı? Ben bir şey yapmadan işten ayrıldım.

E-Devlet üzerinden sigorta duruma baktığımda ise sigorta durumu hala aktif olarak gösteriyor, çıkış tarihi hala belirtilmemiş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Talep etmedim. Çünkü iş, revizyon işiydi yani geçici bir iş. 27.06 tarihinde işe başladım ve 22.07 tarihinde işe son kez gittim.

İş, belirli süreli bir iş olduğu için işten çıkış tarihi önceden belli olmalı. Eğer imzaladıysanız belirli süreli iş sözleşmesinde çalışacağınız tarih aralığının yazması gerekiyor. Yine de işverenin işten çıkarmayı, çıkış tarihinden en az 2 hafta önceden işçiye bildirmesi gerekir.

İşten ayrılış işleminde genelde ibraname, işten ayrılış bildirgesi ve bordronuzu imzalamalısınız. Varsa tazminat evraklarını da. Fakat denetim vb. olaylar ülkemizde pek sık olmadığı için imzalamasanız da pek bir sorun oluşacağını sanmıyorum. Tabii imzalamanız daha iyi, elinizde kanıt bulunur.

Temmuz ayında işten çıkarılmışsınız. Temmuz ayının bordrosu 1 Ağustos tarihinden itibaren onaylanabildiği için şu an e-devlet sisteminde çıkış tarihiniz gözükmüyor. Temmuz ayı bordrosu firma tarafından SGK sistemine bildirildiğinde e-devlet sisteminde çıkış tarihini görebilirsiniz. Yani en erken 1 Ağustos tarihinde işten ayrılış tarihini görebilirsiniz.

İş, belirli süreli bir iş olduğu için işten çıkış tarihi önceden belli olmalı.

İş, revizyon işi idi yani çalışmamıza bağlı idi bitiş süresi. Fakat resmi olarak bitiş tarihi bu ayın 27'imiş fakat ben normal yardımcı olduğum için benim orada yapabileceğim iş kalmadığı için beni 5 gün önceden yani ayın 22'sinde çıkardılar. Geçici bir revizyon işi termik santralin bakımı vardı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı