İstenmeyen gülme nasıl engellenir?

Hocam o zaman o gulme geldiginde dur cenazedeyiz diyemiyor musun beynine tamam anlik gelir ama gulmeni fark edince direk demen lazim gulmenin etkisine kendini kaptirmaman lazim bence bu cok buyuk sorun kac yasindasin bilmiyorum ama is hayatinda vb toplu ortamlarda cok kotu bir sorun bence en yakin zamanda psikolaga git.
Hocam diyorum ama etki etmiyor.

Uygunsuz zamanlarda gelen gülme isteği nasıl engellenir? Çünkü cidden diğer insanlarla olan ilişkilerime zarar vermeye başladı. Kendimden de utanıyorum güldüğüm için ama istemeden oluyor. Mesela kuzenimin hastaneyi yatırıldığı ve birkaç gün daha bekleselerdi komaya girme ihtimalinin olduğu söylendi ve ben istemeden güldüm. Kendimden utandım yine.

Başka bir örnek verecek olursam dedem kardeşinin rahmetli olduğunu söyleyince istemeden güldüm yine. Attığı bakış pek hoş değildi, yeni olan bir şey değil artık rahatsız edici olmaya başladı. Kontrol edemiyorum, o yüzden kendimi soyutlamaya çalışıyorum ama kendi kendime de gülüyorum.

Bir kere oturduğum yerden kalkmıştım, başım döndü ve geriye doğru düştüm, gülmeye başladım. Kendi kendime güldüğüm zamanlardan rahatsız değilim ama diğer insanların yanında gülünce gerçekten sinir bozucu oluyor. Lütfen bildiğiniz bir yöntem varsa söyleyin.

Okurken ben bile gülümsedim, olur öyle şeyler takılma. Gülmeyi engelleyemessin ben arkadaşım gilde ailesi ile yemek yerken annesi az kalsın düşecekti ben birden gülüp sustum sonra lavobaya gittik güldüm geri döndüm dayanamayıp sofrada güldüm babası da gülümseyerek neden gülüyorsun dedi bende aklıma komik bir şey geldi deyip dayanamayıp kahkahayı patlattım sonra herkes gülmeye başladı. Kendimi cimciklesemde bende tutamıyorum akışına bırak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Olaylara böyle tepki veriyorsun. Psikolojik tedavi almalısın.

Video'da anlatılan şeyle benim yaşadığım sorun benzer değil bence. Çünkü benim gülmem o kadar uzun sürmüyor ve ağlama yok ama yine de psikiyatriye gitmeyi düşünüyorum.

Siz bir psikoloğa görünün. Psikolojik bir durumsa en net cevabı sana o verecektir. Psikolojik değilde saçma bir alışkanlıksa da kendine ceza verme yöntemini deneyebilirsin.

Bende de ne zamandır var o. Ciddi olaylarda daha da geliyor o gülme. Özellikle birisi sizin gözünüzün içine bakıyorken ciddi şekilde tetikleniyor. Çözemedim bununla yaşıyorum beni tanıyanlar farkında, tanımayanlara da açıklıyorum.

Bende de ne zamandır var o. Ciddi olaylarda daha da geliyor o gülme. Özellikle birisi sizin gözünüzün içine bakıyorken ciddi şekilde tetikleniyor. Çözemedim bununla yaşıyorum beni tanıyanlar farkında, tanımayanlara da açıklıyorum.

Ciddi olaylar... Dün okula milli eğitim müdürü geldi sebepsiz yerde o kadar gülesim geldi ki kemire kemire dudağımı kanatmışım. Millet ciddi ciddi duruyor ben gülmemek için nefesimi tutuyorum. Rezil bir şey gerçekten.

Geri
Yukarı