İstifa Ettiğim Yazılım Şirketine Geri Dönmek

Asıl kendi bıraktığınız işe geri dönülür, kovulduğum yere gitmem tekrar ben.
Yine de bana kalırsa en iyisini yine siz bilirsiniz, kalbinizi dinleyin. Buradaki herkes üstünkörü cevaplar verebilir, hissettiğiniz şeyleri biz bilemeyiz. Sorduğunuz için söylüyorum sizden büyükler de sanırım bu saatte burda değillerdir yazanların %90'ı sizden küçük insanlar ben de dahil.
Düşüncene katılmıyorum kardeşim. Onlar seni çıkarıp tekrar işe çağırıyorsa onlar tükürdüğünü yalamış olur ve bu sana daha çok özgüven verir. Çünkü iyisindir ve tekrar işe çağırılmışsındır. Her türlü şartlarınızı zorlayarak maaşınızı üst düzeylere çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu konuda işten çıkarılma nedeninde önemli. Şirketin maddi sıkıntısı da olabilir ve bu yüzdende çıkarılmış olabilirsin.

Olay çıktığınız işe geri dönmekten ziyade neden çıktığınızla ilgili. Başka bir iş bulabiliyorsanız hiç eski işinize dönmeye gerek yok. Ama çıkış sebeplerinize de bakacak olursak sizin yerinizde olsam asla geri dönmezdim. Sorun yaşadığımız arkadaşların bulunduğu ortamda çalışmak açıkçası benim için zulümdür. İşe odaklanamam, hep bir sorun olur. Açıkçası çokta sinirli biriyimdir ama kavga anlamında değil yanlış anlaşılmasın. Sevmediğim bir insanla aynı ortamda durmak beni gerer. Patronunuzun aşırı baskı yaptığını da yazmışsınız dolayısıyla sizi geri işe alacağının garantisi yok açıkçası. Ben olsam alsa da gitmezdim. Yazılım alanında kendinizi geliştirin daha iyi bir şirkete geçin, veya şuan iş bulabiliyorsanız girin bir işe orada kendinizi geliştirin.

Sonuç olarak huzursuz bir ortamda verimli çalışmanız zor olacağı için oraya bence hiç gitmeyin.

Bana göre her 2 ihtimalde de eski çalışılan yere geri dönmek maddi anlamda gerçekten çok zor durumda değilsen aptallıktır gururunu hiçe saymaktır. Şahsen ben işveren olsam o tekrar işe girmek isteyen kişiyi işe aldıktan sonra her defasında itin bir tarafına sokup sokup çıkartırım psikolojik anlamda.

1. Bana yapılan psikolojik baskı.
  2. Yeteneklerimin zamanla körelmesi.
  3. İşteki olumsuz durumlar.
  4. Yanımdaki arkadaşlar ile olumsuzluk.
Aslında 2. neden hariç diğer üçünün cevapları ortak.

1- Bu defa sana psikolojik baskı yapmayacaklarından emin misin? Şirket mekaniklerinde, yöneticilerinde, şirket vizyonunda ya da kadrosunda bir değişiklik olmadıysa tekrar o baskıya maruz kalacaksın demektir.

2- Yeteneklerin zamanla körelme konusu doğru olmayabilir. Sürekli artan stres düzeyi nedeniyle yanlış kararlar verip çok basit çözüm yollarını gözden kaçırmış olabilirsin. Bu durumu 2013-2014 arasında ben de kendi işimde yaşadım ve sistem mühendisliği ile kurumsal danışmanlık işlerimi bıraktım. Başka bir alanda eğitim alıp o alanda iş yapıyorum şu anda. Eğer benzer stres ve olumsuz koşullarda değişim yoksa tekrar aynı hisse düşeceksin.

3- Bu maddenin çözümü ile 1. maddedeki aynı. Olumsuz durumlara neden olan yapılarda, kadrolarda ya da iş mekaniklerinde bir değişim oldu mu? Cevabı hayır ise bkz: Madde 1.

4- O arkadaşlardan olumsuz durum yaratanlar hâlâ orada mı? Oradalarsa değişen bir durum olmayacak, tekrar benzer sorunları kısa sürede yaşayacaksın.

Kısacası bu durumlarda değişen bir şey yoksa geri dönme, vaktine, sabrına ve sağlığına zarardan başka bir şey getirmez. Bir şey "eski" defterdeyse geçerli bir nedeni vardır ve çok büyük ihtimalle "yeni" olamayacak demektir. Geçmişi geçmişte bırakmak ve zaten beklenen bulunamamış eski seçeneklerin yerine yenilerine gitmek lazım.

1- Bu defa sana psikolojik baskı yapmayacaklarından emin misin? Şirket mekaniklerinde, yöneticilerinde, şirket vizyonunda ya da kadrosunda bir değişiklik olmadıysa tekrar o baskıya maruz kalacaksın demektir.

Emin değilim kadroda hiç bir değişiklik olmadı.
4- O arkadaşlardan olumsuz durum yaratanlar hâlâ orada mı? Oradalarsa değişen bir durum olmayacak, tekrar benzer sorunları kısa sürede yaşayacaksın.

Evet aynı kişiler tekrar çalışmakta.

Geri
Yukarı