İstiklâl Marşı törenine katılmamak ceza sebebi mi?

Terim200

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, biraz aksiyon yaşayalım dedik ve cuma günü İstiklâl Marşı'na inmedik. Sınıfta bekledik, normalde kimse sınıfları aramaz ama o gün aram yaptılar ve biz yakalndik. 3 kişiydik, sonra istiklal marşını okumak için aşağı indik okuduk. Sonra müdür yardımcısının yanına gittik, bizi bir azarladı okuldan atacağım sizi falan filan, sonra pazartesi günü gorusucem sizinle dedi. Disiplin yer miyim yoksa okul değiştirmemi yoksa nasıl yırtarım?

MEB ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ÖDÜL VE DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ

DİSİPLİN CEZALARI

MADDE 12 ? (1) Cezayı gerektiren davranışlar şunlardır:

8)Okula geldiği hâlde özürsüz olarak derslere, uygulamalara, etütlere, törenlere ve diğer sosyal etkinliklere geç katılmak veya erken ayrılmak,

Bence korkutmak için yapılmış bir azarlamadır. Kötü bir durum olacağını sanmam.
Tabikii ilk sefer için...

Arkadaşlar, biraz aksiyon yaşayalım dedik ve cuma günü İstiklâl Marşı'na inmedik. Sınıfta bekledik, normalde kimse sınıfları aramaz ama o gün aram yaptılar ve biz yakalndik. 3 kişiydik, sonra istiklal marşını okumak için aşağı indik okuduk. Sonra müdür yardımcısının yanına gittik, bizi bir azarladı okuldan atacağım sizi falan filan, sonra pazartesi günü gorusucem sizinle dedi. Disiplin yer miyim yoksa okul değiştirmemi yoksa nasıl yırtarım?
Birşey olmaz takma kafana.

Okuldan attıramaz ama kınama cezası yiyebilirsiniz. Okula geldiğiniz hâlde törenlere katılmamak disiplin suçudur.
Disiplin cezasını gerektiren davranış ve fiiller
MADDE 164
- (1) Kınama; öğrenciye, cezayı gerektiren davranışta bulunduğunun ve tekrarından kaçınmasının kesin bir dille ve yazılı olarak bildirilmesidir. Kınama cezasını gerektiren davranışlar ve fiiller şunlardır:
(...)
f) Okula geldiği hâlde özürsüz eğitim ve öğretim faaliyetlerine, törenlere, sosyal etkinliklere ve okul pansiyonlarında etüde katılmamak, geç katılmak veya bunlardan erken ayrılmak,
(...)
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği

“Aksiyon” olsun diye 1 dakika süren ulusal marşını okumaya gitmediysen umarım cezanı çekersin.
Gidenlerde de sanki hayır var. Hepsi dalga geçiyor gülüyor hareket falan yapıyor düzgün okumuyor kimse. Ben ve benim kafada 2-3 çocuk dışında herkes dalgaya vuruyor istiklal marşını. "Hooorhmaaaa şönmez bu jafaaaaaak." diye anırıp değişik sesle okuyup dalga geçiyordu bir çocuk.

Geri
Yukarı