İstiklâl Marşı Törenine Katılmamaktan Disipline Gitmek

Arkadaşlar olay tam olarak şöyle. Sınıfta 13 kişi biz duruyorduk işte sohbet felan. Sonra İstiklal Marşı komutlarını duyduk ''hazır ol, rahat'' gibi. Merdivenlerden inerken İstiklal Marşı okunmaya başladı. Biz de mecburen geri döndük. Tarihçi fark etmiş hemen geldi sınıfa ''siz neden törene katılmıyorsunuz'' diye biraz kızdı. Sonra isimlerimizi aldı. 2.derste de müdür yardımcısının odasına gittik. Savunma yazdırdılar bende burada anlattığım gibi savunmaya da bunları yazdım. Alabileceğim en ağır ceza nedir ?

Biraz araştırdım disiplin yönetmeliğine baktım.

- Okula geldiği halde törenlere, etkinliklere vs. özürsüz olarak katılmamışsa öğrenciye kınama cezası,
- Türk bayrağına, sancak, devleti temsil eden unsurlara saygısızlıktan da tasdikname ile uzaklaştırma cezası,

hangisine tabii tutuluruz ya da hiç ceza almadan da yırtabilir miyiz ?

İşleme bile sokmazlar eğer dediğin gibiyse. Göz korkutuyo idareler genelde. Sen bunun arkasında dur. Bi art niyetimiz yoktu de. Sorun olmaz.

İlk, yardımcının odasına gittiğimizde arkadaşlardan biri bilerel değildi diye beyan etti, zaten bende savunmamda açıklaması niteliğinde yazdım. Şimdi aklıma geldi; indiğimize ait kamera kayıtlarıda büyük ihtimalde vardır, o saatte çalışıyordur heralde. Keşke savunmamda bunu da belirtseydim.

Okuldan okula değişir. Bazı okul idarecileri umursamaz ama bazıları gereken bütün işlemleri yapar. Bu öğrencisi olduğun okula bağlı.

Hiçbir tahmin yürütemiyorum. Daha okulda ilk senem. Umarım hiç bi ceza almadan yırtarım :)

Geri
Yukarı