İsviçre'de üniversite okuma şartları nelerdir?

llMichaell2

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben 11.sınıf öğrencisiyim üniversiteyi İsviçre'de okumak istiyorum bunun için TYT-AYT'den kaç puan almam gerekiyor veya Türkiye'de üniversiteye başlamış olmam mı gerekiyor yoksa direkt üniversiteye 0'dan orada mı başlıyoruz, B2 seviyesinde İngilizcem var, onun dışında İsviçre'de okumam için ne gibi şartlar var, bilgili varsa lütfen yardım edebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
İsviçre hakkında bilgim yok ama Fransa ve Almanya için teknik olarak istediğin bölümü Türkiye'deki bir üniversitede kazanman yetiyor. Mesela bilgisayar mühendisliği okumak istiyorsun Almanya'da, buradaki herhangi bir bilgisayar mühendisliğini kazanman yeter. Tabi buna güvenip salma kendini de. Ayrıca en az B2 seviye Fransızca/Almanca gerekiyor. Okul notları da önemli. Kanada için okul notları en kötü 70 olmalı, İngilizce iyi bilmelisin.

Bunları niye yazdım? Gelişmiş ülkelerin çoğunda merkezi sınavlar umursanmıyor hele TR'nin sınavı kolay kolay iplenmez. Okul notlarını olabildiğince yüksek tutmaya çalış, para biriktir. Daha detaylı bilgi için yurt dışı eğitim acenteleriyle görüşebilirsin. Hatta paran varsa her şeyi onlar senin için ayarlıyorlar. Bazıları havaalanından bile alıyor.

Geri
Yukarı