IT kariyerimin geleceği

E.E.K

Decapat
Katılım
7 Mayıs 2020
Mesajlar
111
Merhaba ben şu anda meslek lisesinde bilişim teknolojileri 11. sınıf öğrencisiyim ve web programcılığı dalındayım. Çok küçük yaşlarımda bilgisayarla tanıştım ve bilgisayarlara olan tutkum diğerleri gibi oyun oynamaktan vs. gelmiyor ben tam aksine küçükken oyunları yapan firmaların ofisten kesitlerini izlemeyi severdim. Bilgisayar sistemlerinin nasıl çalıştığı hep ilgimi çekti, şu anda yazdığım metin sonucu klavyeye bastığımda bu harfin nasıl ekrana yansıtıldığını, bu sistemin nasıl çalıştığını hep merak eden birisiydim. Donanımla aram şu anda iyi olmasa da bilgisayarı güç düğmesinden çalıştırdığımda nelerin olduğunu, diğer parçaların nasıl çalıştığını kabaca temel bir şekilde merak etmişimdir. Aklımda daha birçok şey mevcut olmasına rağmen günümüze dönecek olursak şu anda meslek lisesinde okuduğumdan dolayı zorunlu stajım mevcuttur. Stajdan önce de Unity oyun motorunu öğrenip bir süre boyunca hyper-casual ağırlıklı mobil oyun stüdyosunda Game Developer olarak çalıştım. Stajımı bir sıkıntı çıkmazsa bir startup firmasında Angular, Ionic, Cordova vs. teknolojilerle front-end ağırlıklı Full-stack Developer olarak staj yapacağım. Full-stack unvanıyla çalışmama rağmen kariyerimi front-end kısmında yönlendirmek istiyorum, bunun için ileride yurt dışında Front-end Developer olarak çalışma hedeflerim bulunmaktadır.

Akademik açıdan bakacaksak, derslerle aram çok kötü. Önümüzdeki yıl YKS sınavına gireceğim ve bu konularda kendime elle tutulur yatırım yaptığım söylenemez. İtiraf etmek gerekiyorsa bu liseden pek bir şey öğrenmedim, liseden önce derslerimle aram çok daha kötüydü ve LGS'ye bile girmedim. Bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum fakat Türkiye'deki top üniversitelere girebileceğimi düşünmüyorum. Bu yüzden meslek liselilerin daha kolay girebildiği teknoloji fakültelerinde bilgisayar mühendisliği okumaya yoğunlaşmayı uzun zamandır düşünüyorum. Fakat teknoloji fakültelerinde verilen eğitimler ve yapılan yorumlar kafamı ziyadesiyle karıştırıyor. Bugüne kadar edindiğim bilgilerde okulun çok az katkısı oldu. Çok büyük çoğunlukla self-taught. İngilizce seviyem ise B1-B2 civarlarında, bölüm Türkçe olsa da olur ben yine İngilizce kısmında kendimi geliştirmeye devam edebilirim. Liseden sonra C1 seviyesine doğru İngilizcemi geliştirme hedefim var. İtiraf etmeliyim ki bilgisayar sistemlerinin nasıl çalıştığını hala tam olarak bilmiyorum. Meslek lisesinde okuduğum süreç boyunca bir "programcı" olabildiğimi düşünüyorum. Fakat ben daha ileri gitmek istiyorum. Bir programlama dilinin nasıl oluşturulduğunu, ne gibi süreçlerle ortaya çıktığını vs. bilgisayar bilimlerinin mühendislik tekniklerini öğrenmek istiyorum. Bunları öğrenme isteğim aslında kariyerden ziyade kişisel merak. Kariyerimi geliştiricilikle yönlendirmek istiyorum, çünkü en çok bundan zevk alıyorum. Bahsettiğim fakültelerde üniversite okumak isteğimi karşılayacak mıdır? Kariyer açısından geleceğim nasıl olur? Yurt dışında front-end development yapabilir miyim? Hedefim yurt dışında geliştiricilik yaparak düzgün ve rahat bir hayat yaşamaktır. Bu yolda ise teknoloji fakülteleri faydalı mıdır? Siz neler söyleyebilirsiniz, tavsiyeleriniz var mıdır?
 
Son düzenleme:

DNA

Picopat
Katılım
1 Mayıs 2022
Mesajlar
458
Çözümler
3
Öncelikle ne olursa olsun dilini geliştir. Sonuçta kavramları Türkçe öğrenmek çok daha zor. Yurt dışında da işine yarayacak. Ayrıca nerede okursan oku her şey kendi ilgin ve alakanda bitiyor. Çok seviyorsan ve çok istiyorsan -ki öyle görünüyor- nerede olursan ol kafana koyar yaparsın. Çıkış noktalarından mühendisliğine kadar halledersin. Çok iyi bir üniversiteye gidemiyorsun hatta mühendislik bile kazanamıyorsun diyelim. Gerekirse bir yıl daha çalış ve yap. Yine olmaz diyorsan TYT çalış, iki yıllık bilgisayar programcılığı oku ve DGS (dikey geçiş sınavı) ile mezun olduktan sonra dört yıllık iyi bir üniversiteye geçiş yap. DGS'de sadece Türkçe ve matematik soruyorlar. Alt sınıflardan da ders alma imkanın olacak, lise gibi değil. Üçüncü sınıftan başlayacaksın DGS sonrası fakat bir ve ikiden de ders alabilirsin, dörtten de. Üniversite lise gibi değil. Çok fazla fırsatın var. Sadece değerlendirmeyi bilmen gerek. Hatta bu kadar meraklıysan donanım öğrenmek için iyi bir bilgisayarcının yanında çırak gibi çalış. Sana bir şeyler katar elbet. Olmuyor, üniversite kazanamıyor musun? Gerek yok. Kendi çabanla, emeğinle, araştırmanla internette bol bol kaynak bulup ilerleyebilirsin.
 

Orwinyath

Decipat
Katılım
18 Şubat 2021
Mesajlar
1.261
Çözümler
4
Yurt dışına gitmek istiyorsan ya burada güzel bir üniversiteden transfer olabilirsin ya da gerçekten insanların para vereceği ve gelecek gördüğü projeler yapman gerekecek. 1. seçenek için şimdiden başlasan orta derece üniversitelerden birisine yerleşip Erasmus yapabilirsin zor değil.
 
Yukarı