İtem satış dolandırıcılığı

430518

Hectopat
Arkadaşlar çok kısıtlı bir vaktim var olayı hemen özetlemek istiyorum.
İtem satış üzerinden son zamanlarda girmediğim oyunun hesabını satmaya karar verdim. İtem satışta yeni olduğum için hiçbir şey bilmiyordum. İlanı koydum arkada bir şeyler yaparken birden birisi item satış üzerinden yazmaya başladı. Chatte sohbet etmeden önce chate XXX başlıklı ilanınızı satın alan kullanıcı ile sohbetinizi başlattık. Teslimatı yaparken video ile kayıt almayı unutmayınız. Güvenliğiniz için tüm konuşmayı buradan yapmanızı öneririz. Diye bir şey çıktı. Ben de buna güvenerek hesabı verdim. Sonrasında Discord istedi ve oradan konuşmaya başladık. Sonrasında hesaba girdiğini gösterdi fakat ödemeyi onaylamaya gidiyorum dediğinde hiçbir şey olmadı. Biraz araştırdım ve ilanın satıldığına dair bir e-posta geldiğini gördüm. Fakat bana e-posta gelmemişti. Hatta item satış içinden bildirim bile gelmedi. Anlamadığım şey burada bir olay mı dönüyor yoksa ben mi paranoyak oldum?

" Teslimatı yaparken video ile kayıt almayı unutmayınız. Güvenliğiniz için tüm konuşmayı buradan yapmanızı öneririz." şeklinde bir uyarı yapılmış ve sen Discord'dan konuşmuşsun. Hesap bilgilerini Discord'dan verdiysen geçmiş olsun.

Hayır hesap bilgilerini Discord'dan vermedim.

Hocam karşı taraf parayı ödememiş siz direkt hesabı vermişsiniz?

Hocam hesabı verdikten sonra ödemeyi doğrulayacağını söyledi.

Ya böyle bir şey olabilir mi abicim adam ilk önce parayı bir aktarsın ondan sonra ver.

Hocam olay şöyle işliyor öncelikle ilanı satın alıyor fiyatı her ne kadar ise ardından o para bekletiliyor ödeme onaylanana kadar ödeme onaylandıktan sonra para satıcıya veriliyor. Eğer verilmez ise ekran kaydı alıp yetkililere atıyorsun para öyle aktarılıyor.

Hocam olay şöyle işliyor öncelikle ilanı satın alıyor fiyatı her ne kadar ise ardından o para bekletiliyor ödeme onaylanana kadar ödeme onaylandıktan sonra para satıcıya veriliyor. Eğer verilmez ise ekran kaydı alıp yetkililere atıyorsun para öyle aktarılıyor.

Biliyorum çok şey sattım oradan. Sizin mevzuyu bende anlayamadım.

Biliyorum çok şey sattım oradan. Sizin mevzuyu bende anlayamadım.

Hocam sanırım dolandırıldım. Çünkü ilanı satın aldığına dair sadece chat üzerinden mesaj geldi onu da kendisi yazmışa benziyor. Siz bir şeyler satarken chat üzerinden mesaj geliyor muydu ?

Kendi kendini dolandırmışsın bu da büyük başarı. Zaten arkadaş alıntılamış yazılanları ama ben tatmin olmadım bir daha yazmak istiyorum. " Teslimatı yaparken video ile kayıt almayı unutmayınız. Güvenliğiniz için tüm konuşmayı buradan yapmanızı öneririz." Diye mesaj var niye hala başka yerde konuşuyorsun. Adamlar dese aranızda ne konuşma geçti ve iş buradan çıktı artık ne diyeceksin? Ayrıca satın aldı diye mesaj geldiyse ( SS lazım ) almış demektir illa maile falan gelmesine gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı