İtopya Açılmış Ürünün İadesini Kabul Etmiyor

kaganyaprakli17

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1524321022
Arkadaşlar 2 gün önce İtopya'dan VPRO V700 klavye aldım, elden aldım mağazaya gidip. Bugün iade edecekken dediler ki "kutu açıldığı için bu ürünü alamayız" İnternet'ten alsaydınız iade alırdık dediler. Böyle bir şey var mı, ne yapmalıyım? Kutu içeriği poşetinde kadar duruyor ama klavyeyi 1 saat kullandım. Kutuda yırtık yok bir şey yok.

İade Prosedürü
Arıza durumu dışında iade edilmesini istediğiniz ürünlerin ambalajının ve tekrar satılabilirliğinin bozulmamış olması gerekir. itopya.com olarak açıp kullanmış olduğunuz ürünleri başka bir müşterimize satmayı etik olarak görmediğimizden dolayı, monitör, notebook, işlemci ve buna benzer tüm ürünlerin kullanılmadan iade almak durumundayız.

İnternet üzerinden almış olsaydınız 14 gün içinde iade etme hakkınız vardı.

Yeni yasa gereği mağazadan beğenerek ve kontrol ederek aldığınız ürünleri iade edemezsiniz. Ancak iyimser yaklaşırsa mağaza, size hediye kupon verebilir. İnternet mağazalarından yaptığınız alışverişlerde kutuya ve ürüne zarar vermediğiniz sürece 14 veya 15 gün içinde iade etme hakkınız bulunmakta. Ürün ayıplı değilse mağaza haklı.

Maalesef bu bir gerçek, mağazadan alınmış malı iade hakkınız bulunmuyor. Üstelik bunu malı test etme şansı tanımamış hatta uzaktan göstermemiş olsalar bile ürünü deneyip beğendiniz varsaydıkları için yapmıyorlar. Hatta öyle ki GameExtra gibi firmalar ürünü internet üzerinden almış, yasa gereği iade hakkınız olduğu halde yapmıyor.

Fatura tarihinden itibaren ilk 6 ay içinde ürün arızalanırsa, ilk aldığınızda kusurlu olduğu varsayılır ve yasal olarak iade hakkınız vardır ama sizin belirttiğiniz durumda satıcı haklı. Şöyle düşünün: Daha önce birisinin satın aldığı ve kullanıp da beğenmediği, sonrasındaysa iade ettiği bir ürünü sıfırmış gibi satın almak hoşunuza gider mi?

Teşekkürler arkadaşlar artık gittigidiyor'dan felan satarım veya 2 hafta içinde tutukluk feln yaparda iade ederim
Fatura tarihinden itibaren ilk 6 ay içinde ürün arızalanırsa, ilk aldığınızda kusurlu olduğu varsayılır ve yasal olarak iade hakkınız vardır ama sizin belirttiğiniz durumda satıcı haklı. Şöyle düşünün: Daha önce birisinin satın aldığı ve kullanıp da beğenmediği, sonrasındaysa iade ettiği bir ürünü sıfırmış gibi satın almak hoşunuza gider mi?
6 ay içinde kendi arızalanırsa iade edebilirmiyim? Bu kanunun yazdığı biryer var mı kanıt olarak?
Yeni yasa gereği mağazadan beğenerek ve kontrol ederek aldığınız ürünleri iade edemezsiniz. Ancak iyimser yaklaşırsa mağaza, size hediye kupon verebilir. İnternet mağazalarından yaptığınız alışverişlerde kutuya ve ürüne zarar vermediğiniz sürece 14 veya 15 gün içinde iade etme hakkınız bulunmakta. Ürün ayıplı değilse mağaza haklı.
Ürün ayıplı değil kendim vazgeçtim ki kupon bile vermezler İtopya kadar ilgisiz bir firma görmedim kimseyede ordan birşey almasını pek tavsiye etmiyorum. İade almadıkları için söylemiyorum bunu kesinlikle.

İnternetten alınan ürünlerde de aynı durum söz konusuyken iadenin kabul edildiğini hatırlatmak isterim.

İnternetten alınan ürünlerde de aynı durum söz konusuyken iadenin kabul edildiğini hatırlatmak isterim.
Kutusu açılmış olan hiçbir ürün, hiçbir şekilde keyfi olarak iade yapılamaz; Kutuyu kargo görevlisinin yanında açar ve teslim aldım diye imza atmadan, ürünün kusurlu ya da kırık olduğuna dair tutanak tutturursanız anca.
6 ay içinde kendi arızalanırsa iade edebilir miyim? Bu kanunun yazdığı bir yer var mı kanıt olarak?
TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN

MADDE 10- (1) Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

MADDE 11- (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme, seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür

DİP NOT: Ürünün site üzerinden satışının yapıldığı sayfanın ekran görüntülerini ve çıktısını alın; Ürün kutusuyla, site üzerinden yayımlanan teknik özellikler uyuşmuyorsa ürün ayıplıdır(! ) Bu durumda iade hakkınız doğar ama şunu da unutmayın: Burası Türkiye ve insanı son damlaya kadar zorlarlar.

MADDE 13- (1) Ayıplı hizmet, sözleşmede belirlenen süre içinde başlamaması veya taraflarca kararlaştırılmış olan ve objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan hizmettir.
(2) Hizmet sağlayıcısı tarafından bildirilen, internet portalında veya reklam ve ilanlarında yer alan özellikleri taşımayan ya da yararlanma amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren hizmetler ayıplıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
@svsknr Yanlışınız var. İnternetten aldığınız ürünlerde keyfi olarak da ürünü iade edebilirsiniz. Telefon da olsa, sim kart da takmış olsanız, wifi bağlamış da olsanız, 13. günde de olsanız iade edebilirsiniz.
Ayrıca size gelen ürünü kargo görevlisinin yanında açıp tutanak tutturmak zorunda değilsiniz. Bunlar sadece tüketiciyi kandırma politikaları. Detaylı bilgi için Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu'nun videolarına bakabilirsiniz.

MESAFELİ SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Cayma Hakkının Kullanımı ve Tarafların Yükümlülükleri
Cayma hakkı
MADDE 9 – (1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı