İtopya Açılmış Ürünün İadesini Kabul Etmiyor

@svsknr Yanlışınız var. İnternetten aldığınız ürünlerde keyfi olarak da ürünü iade edebilirsiniz. Telefon da olsa, sim kart da takmış olsanız, wifi bağlamış da olsanız, 13. günde de olsanız iade edebilirsiniz.
Ayrıca size gelen ürünü kargo görevlisinin yanında açıp tutanak tutturmak zorunda değilsiniz. Bunlar sadece tüketiciyi kandırma politikaları. Detaylı bilgi için Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu'nun videolarına bakabilirsiniz.

MESAFELİ SÖZLEŞMELER YÖNETMELİĞİ
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Cayma Hakkının Kullanımı ve Tarafların Yükümlülükleri
Cayma hakkı
MADDE 9 – (1) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.
Bahsettiğiniz 14 günlük cayma hakkı vardır, evet ama ambalajı açılmamış ürünler dahilinde kullanılabilir. Kargonun yanında ürünü açarak, olumsuz bir durum karşısında tutanak tutturmak ise satıcı firmanın yükümlülüklerini yerine getirip getirmemesinden çok kargo firmasının yükümlülükleri esasına dayanır. Yoksa ürünün kutusunu sırf kargo görevlisinin yanında açtınız diye, kusursuz/ayıpsız bir ürünü keyfi olarak iade edemezsiniz.

Cayma hakkının istisnaları
MADDE 15:

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

Bahsi geçen sözleşmeyi her satın alım işleminizde yapıyorsunuz zaten. Okumadan onayladığımız sözleşmelerden yalnızca birisi bu...

Son düzenleme:
İnsanları yanlış yönlendirmeyin bilmediğiniz konu hakkında, gayet de iade edebilirsiniz. Size yönetmeliği attım adı üstünde ''14 gün içerisinde koşulsuz cayma hakkı'' bu. Kargo firmalarına tutanak tutmak yükümlülüğümüz değil, keyfi de iade edebilirim. Eğer satıcı bundan rahatsız ise internetten satış yapmayacak!
Siz şu cümleyi daha dikkatli okuyun bence.
maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler
Bakın hangi ürünler için geçerli bunlar? Dijital içeriği, kitabı tüketip iade etmeyin diye bu istisna.

Ayrıca şunu söylemeliyim ki bazı kargo firmaları hiçbir kurala zaten uymuyor, ürünü bırakıp koşa koşa kaçıyor. İmza almıyor, bilgi almıyor. Kargocular için kanun çıksın ben de isterim.

İnsanları yanlış yönlendirmeyin bilmediğiniz konu hakkında, gayet de iade edebilirsiniz. Size yönetmeliği attım adı üstünde ''14 gün içerisinde koşulsuz cayma hakkı'' bu. Kargo firmalarına tutanak tutmak yükümlülüğümüz değil, keyfi de iade edebilirim. Eğer satıcı bundan rahatsız ise internetten satış yapmayacak!
Siz şu cümleyi daha dikkatli okuyun bence.

Bakın hangi ürünler için geçerli bunlar? Dijital içeriği, kitabı tüketip iade etmeyin diye bu istisna.

Ayrıca şunu söylemeliyim ki bazı kargo firmaları hiçbir kurala zaten uymuyor, ürünü bırakıp koşa koşa kaçıyor. İmza almıyor, bilgi almıyor. Kargocular için kanun çıksın ben de isterim.
Şu an yanlış yönlendirme yapan ben değilim ne yazık ki... Sizin konuya eklediğiniz yönetmeliğin 15. maddesi gayet açık. Benim örnek olsun diye koyduğum e) bendi ise, burası bir teknoloji forumu olduğu için seçtiğim bir örnek. 15. maddenin tamamını okuyun ve lütfen anlamak istediğiniz gibi anlamayın. Yaptığınız bir alışverişin satış sözleşmesine bakın: Orada, ambalajı açılmış bir ürünü geri iade edemeyeceğiniz açıkça yazar ve siz de bunu onaylayarak satın alım işlemi yaparsınız; Onaylamıyorsanız da satın alım işleminiz gerçekleşmez. Eğer tüketici bundan rahatsız ise alışveriş yapmayacak... Bu kadar basit.

EK: Eğer satın aldığınız firma 14 gün içinde iadenizi kabul ediyorsa da bilin ki, bunu cayma hakkınızdan dolayı değil, müşteri/imaj kaybetmemek adına yapıyordur (Ekonomi ve firmaların hali ortada) ve arka plandaki tedarikçiye yapılan iade, ayıplı mal vb gerekçeler gösterilerek yapılır. Siz bu işlemlerden haberdar olmazsınız bile.

Son düzenleme:
Yahu ne demek örnek olsun diye koydum, istisnai durumu almış koymuşsunuz genel bir durum gibi. Sonra da diyorsunuz örnek o yoksa geneli ifade etmedim.
Buyrun 15. maddenin tamamı, bana söyler misiniz nerede o sizin dedikleriniz? Açık dediğiniz yer neresi. Sanırım internetten satış yapıyorsunuz yoksa insanları yanlış yönlendirmeye olan çabanıza anlam veremiyorum. Ambalajı açılmış ürünler içinden sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan diyor. Bir diğer maddede de kitap, dijital içerik, bilgisayar sarf malzemelerinden (Sanırım siz bilgisayar sarf malzemeleri okuyunca bilgisayarlar, notebooklar zannettiniz ama değil) bahsediyor. Siz kalkıp bunu bütün ürünlere genelliyorsunuz.
Bu arada satıcıyla aranızda yapılan hiçbir sözleşme kanun koyucular tarafından koyulan kanunları geçersiz kılamaz. Satıcı bana onaylatmış da olsa farketmez. Yönetmelik nettir. Eğer satış yapıyorsanız yapmayın lütfen, bu zihniyet yüzünden tüketiciler hep mağdur oluyor.

MADDE 15 – (1) Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:

a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.

c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.

ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler.

h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

@BilgisayarKurdu

Son düzenleme:
"Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:"

A'dan h'ye kadar hepsini kapsıyor bu... Daha da bir şey yazmayacağım, yoruldum.

Not: Satıcı değil, ben de sizler gibi mağdur bir tüketiciyim ama yasa ortada ve hoşunuza gitse de, gitmese de bizim tarafımızda değil. Yasalar hep böyledir; Kesin gibi konuşurlar ama esneklerdir. En önemli özellikleriyse, güç erkleri tarafından yazılmaları ve anlaşılması güç bir üslupla, kafa karıştırarak, hedef şaşırtmalarıdır.

İyi günler ve mağdur olmayacağınız alışverişler diliyorum size...

Son düzenleme:
"Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:"

A'dan h'ye kadar hepsini kapsıyor bu... Daha da bir şey yazmayacağım, yoruldum.

Not: Satıcı değil, ben de sizler gibi mağdur bir tüketiciyim ama yasa ortada ve hoşunuza gitse de, gitmese de bizim tarafımızda değil. Yasalar hep böyledir; Kesin gibi konuşurlar ama esneklerdir. En önemli özellikleriyse, güç erkleri tarafından yazılmaları ve anlaşılması güç bir üslupla, kafa karıştırarak, hedef şaşırtmalarıdır.

İyi günler ve mağdur olmayacağınız alışverişler diliyorum size...

Beyefendi A'dan H'ye kadar olan ürünler çok istisnai şeyler. Bu da şu demek oluyor notebook, bilgisayar, telefon, masa, dolap.... aklınıza ne gelirse internetten alışverişte iade edebilirsiniz. Yalnız bu maddelerdekileri iade edemezsiniz. Bunlar da yiyecek olur, iç çamaşırı olur, kartuş olur. Yasa bizi koruyor, lütfen size doğrusunu açıklıyorum, anlayın. Doğrusunu öğrenmeden ayrılmayın bu konudan.

...Doğrusunu öğrenmeden ayrılmayın bu konudan.
Eyvallah :)

Yalnız sadece ve sadece a) bendiyle bile ürün iadesinin kabul edilemeyeceği gerçeğini görmenizi isterim ben de... Diyelim ki, A satıcısı B tedarikçisinden aldığı ürünü 3. taraf olan size sattı ve siz de yasal hakkınız olduğunu düşündüğünüz cayma hakkınızı kullanmak istiyorsunuz. Buraya kadar her şey yolunda görünüyor ama bu maddelere girmediğini söylediğiniz ürün (Bu konuda klavye) yurtdışından geldiği ve dolara bağımlı bir fiyatı olduğundan hergün, her saat fiyatı değişiyor(!) Bunun en bariz örneği Hepsiburada'dır; Girin ve 1-2 gün takip edin. Fiyatlar günlük olarak %20'lere varan farklarla dalgalanır... Peki şimdi ne olacak?

Veyahut şöyle sorayım: Siz hiç aldığı bir ürünü 14 gün içinde keyfi olarak iade edebilen birini gördünüz mü? Bunu başarabilen kaç şanslı insan var çevrenizde? Kaldı ki, bunu başarabilen o istisnai 3-5 kişi de farkında değil ama iade ettikleri ürün genelde ayıplı kategorisinden iade alınır. Türkiye'de bu böyle; Avrupa'yı ya da Afrika'yı bilmem :)

Tekrar iyi günler...

EK: "Kaldı ki, bunu başarabilen o istisnai 3-5 kişi de farkında değil ama iade ettikleri ürün genelde ayıplı kategorisinden iade alınır."

Bunu biraz açayım: Nasıl ki, ben ve siz tüketici olarak olumsuz bir durumda satıcıyla karşı karşıya kalıyorsak, satıcı da aynı durumu tedarikçisiyle yaşıyor. Sizin 14 gün içinde keyfi olarak iade etmek istediğiniz bir ürünü, olur da satıcı kabul eder ve geri alırsa, bunu tedarikçisine açıklamak durumundadır ve "Tüketici bunu geri verdi, ben de mal gibi aldım; Aha da şimdi sen al, ne yaparsan yap" diyemez, demek istemez. Bu yüzden de, tedarikçinin itiraz edemeyeceği bir hileye başvurarak ayıplı mal olduğunu iddia eder ve tedarikçiye öyle geri verir. Bunu da sürekli yapamayacağından, genelde iade hakkınızı esnek yasalar vasıtasıyla yüzünüze çalarlar. Siz de buna itiraz edemezsiniz, çünkü yasaların esnekliği sizden ya da benden yana değil, güç sahibinden yana çalışır...

Bilmem anlatabildim mi?

Son düzenleme:
Yalnız sadece ve sadece a) bendiyle bile ürün iadesinin kabul edilemeyeceği gerçeğini görmenizi isterim ben de... Diyelim ki, A satıcısı B tedarikçisinden aldığı ürünü 3. taraf olan size sattı ve siz de yasal hakkınız olduğunu düşündüğünüz cayma hakkınızı kullanmak istiyorsunuz. Buraya kadar her şey yolunda görünüyor ama bu maddelere girmediğini söylediğiniz ürün (Bu konuda klavye) yurtdışından geldiği ve dolara bağımlı bir fiyatı olduğundan hergün, her saat fiyatı değişiyor(!) Bunun en bariz örneği Hepsiburada'dır; Girin ve 1-2 gün takip edin. Fiyatlar günlük olarak %20'lere varan farklarla dalgalanır... Peki şimdi ne olacak?
Hayır hayır, çok yanlış anladınız :) Orada bahsedilen asla kur farkı değil. Bonolar, tahviller, menkul kıymetler gibi satışı yapılan şeyler. Yani finansal piyasaların doğrudan etki yapabildiği şeyler.

Beyefendi kaygılarınızı anlıyorum gayet de anlatabildiniz. Ama söylediğim gibi satıcının böyle bir hakkı malesef yok. Alıcı satıcı ile empati kurmak zorunda değil. Yasa 14 gün koşulsuz iade hakkını net ve katı bir şekilde vermiş. Eğer satıcı kabul etmiyorsa THH başvurusu ile %100 paranızı geri alırsınız. Örneğin Monster notebooku aradığımda yollayalım deneyin beğenmezseniz yollayın geri verelim paranızı dediler. Kanunen zaten hakkınız diye de eklediler.

Konuyu okuyan arkadaşlara söylüyorum internetten aldığınız ürünü 14 gün içerisinde koşulsuz iade edebilirsiniz, ürüne zarar vermediğiniz sürece. Haklarınızı kullanmaktan çekinmeyin.

Hayır hayır, çok yanlış anladınız :)
Öyle olsun :)

Şu küçük örneğimi de mazur görün: Hepsiburada üzerinden satın aldığım MSI GTX 970 ekran kartım, satın aldıktan 2 ay sonra arızalanmıştı ve ben de, arıza ilk 6 ay içinde ortaya çıktığı için ürün değişim hakkımı kullanmak istedim; Kesinlikle para iadesi hakkımı kullanmak istemediğimi ve sahip olduğum hakları yasa maddeleriyle uzun uzun anlattım. Tabii burası Türkiye. Satıcı firmayla kurduğum iletişimle yetinmedim ve MSI'ın teknik servisine de ulaştım; Hatta, ekran kartımın kontrollerini yapan personelle bile görüştüm ve ona da taleplerimi ilettim. Daha sonra MSI Türkiye'den adını hatırlamadığım yetkili birisiyle konu hakkında detaylı e-posta gönderimlerimiz oldu. Oldukça ilgiliydi ve her soruma cevap veriliyordu. Sonunda ekran kartım için değişim talebim onaylandı ve MSI Türkiye yeni ekran kartımın seri numarasını da içeren teslim belgesini de içeren bir fotoğraf bile paylaştı benimle. Yeni ekran kartım Hepsiburada kuryesine teslim edilmiş, ben de kartın geleceği günü beklemeye başlamıştım.

Peki ne oldu dersiniz! 2 gün sonra Hepsiburada para iadesi yaptı! Yazdığım hiç bir şikayete ya da mesaja cevap dahi verilmedi.

Peki bunu neden yaptı? Kurun ani yükselişi sonrası aldığım ekran kartı, yaklaşık 1000 TL değer kazanmıştı ve bana yeni ekran kartını yollamaktansa, 1000 TL kar etmeye karar vermişlerdi...

Bu sorunu ne Hepsiburada'yla ne MSI'la ne de THH'yle çözemedim.

Demem o ki, Türkiye var mı var ülkesi... Herşey kağıt üzerinde. Bi varmış, bi yokmuş...

Öyle olsun :)

Şu küçük örneğimi de mazur görün: Hepsiburada üzerinden satın aldığım MSI GTX 970 ekran kartım, satın aldıktan 2 ay sonra arızalanmıştı ve ben de, arıza ilk 6 ay içinde ortaya çıktığı için ürün değişim hakkımı kullanmak istedim; Kesinlikle para iadesi hakkımı kullanmak istemediğimi ve sahio olduğum hakları yasa maddeleriyle uzun uzun anlattım. Tabii burası Türkiye. Satıcı firmayla kurduğum iletişimle yetinmedim ve MSI'ın teknik servisine de ulaltım; Hatta, ekran kartımın kontrollerini yapan personelle bile görüştüm ve ona da taleplerimi ilettim. Daha sonra MSI Türkiye'den adını hatırlamadığım yetkili birisiyle konu hakkında detaylı e-posta gönderimlerimiz oldu. Oldukça ilgiliydi ve her soruma cevap veriliyordu. Sonunda ekran kartım için değişim talebim onaylandı ve MSI Türkiye yeni ekran kartımın seri numarasını da içeren teslim belgesini de içeren bir fotoğraf bile paylaştı benimle. Yeni ekran kartım Hepsiburada kuryesine teslim edilmiş, ben de kartın geleceği günü beklemeye başlamıştım.

Peki ne oldu dersiniz! 2 gün sonra Hepsiburada para iadesi yaptı! Yazdığım hiç bir şikayete ya da mesaja cevap dahi verilmedi.

Peki bunu neden yaptı? Kurun ani yükselişi sonrası aldığım ekran kartı, yaklaşık 1000 TL değer kazanmıştı ve bana yeni ekran kartını yollamaktansa, 1000 TL kar etmeye karar vermişlerdi...

Bu sorunu ne Hepsiburada'yla ne MSI'la ne de THH'yle çözemedim.

Demem o ki, Türkiye var mı var ülkesi... Herşey kağıt üzerinde. Bi varmış, bi yokmuş...
Örneği okudum çok haklısınız, firmalar işlerine nasıl geliyorsa öyle davranmaktan hiç çekinmiyorlar. Ne yazık ki bir yaptırım yok. Bize de hakkımızın peşinde koşmaktan başka çare bırakmıyorlar. Umarım her şey daha iyiye gider hepimiz için.

Geri
Yukarı