İtopya Kargo ve İade Süreçlerinde Yaşanan Aksaklıklar

GaniTouch

Centipat
Merhaba bu mesajı 01/06/2020 saat 01:20'de yazıyorum. İtopya.com sitesinden 26/05/2020 tarihinde 6.765TL değerinde hazır sistem satın aldım. İtopya sitesiyle ilgili yaptığım araştırmalar sonunu güvenli bir site olduğuna kanaat getirdim. Fakat sistemi satın almadan önce hiç şikayetvar.com ve buna benzer şikayet sitelerine bakmamıştım. Bu sitelerde biraz araştırma yaptıktan sonra bu pandemi döneminde (COVID-19) İtopya’nın kargolarda ve iade taleplerini gerçekleştirmede ciddi sorunlar yaşadığını fark ettim. Genellikle insanların ürünleri satın aldıktan sonra iptal etmekte sıkıntı yaşadıklarını ve paralarını geri almada zorluklar yaşadıklarını gördüm. Aynı şekilde sitede yazan “tekli parçalar 3 iş günü içinde, montaj isteyen hazır sistemler 7 iş günü içinde kargoya verilir” yazısının bir şey anlam ifade etmediği ve kargoların söylenilen süre zarfı içerisinde kargoya verilmediği ile ilgili şikayetler de gördüm. Ben de iki hafta önce kendi bilgisayarımı sattım ve İtopya’dan yeni bilgisayar siparişimi verdim. Şu an elimde kullanacak bilgisayarım olmadığı için acil bilgisayara ihtiyacım var. Umarım bu hafta içi teslim alabilirim. Satın almadan önce eğer zamanında gelmezse iade ederim diye düşünüyordum fakat belli ki iadeyi gerçekleştirmek de kargonun gelmesi kadar uzun sürecek. Bu pandemi döneminde İtopya’dan ürün alan varsa acaba kaç günde eline ulaştığını söylebilirse çok memnun olurum.

İtopya bu pandemi olayından sonra çok ilgisiz oldu, işlerinin yoğunluğundan olsa gerek ancak en son RAM ve SSD siparişimde ürünü kargoya verene kadar ilgili oldular sonrasında yardımcı olmadılar hoş bir tavır olmadı.

17/04 te sistem siparişi verdim. 27/04 te siparişim kargoya verildi. 28/04 te elime ulaştı. Bu süreçte takvimi kontrol ederseniz toplam 6 gün sokağa çıkma yasağı vardı. Yani 5. iş gününde siparişimi kargoya verdiler. Sistemi almadan önce yeterince araştırma yaptığımdan ne aldığımı da biliyordum zaten. Bu süreçte yasakları göz önünde bulundurarak hiç aramadım şirketi. Sistemden çok da memnun kaldım kablolaması falan gayet muntazam. Sorun yaşayanlar olduğunu bende görmüştüm. İade durumuna düşmemek için alacağınız ürünleri iyi araştırın. Elbette dedikleri 7 iş gününde siparişiniz kargoya verilmezse peşine düşün ancak sokağa çıkma yasağı olan günleri iş gününden saymayın.

En son okuduğum SSD alan birisi 2 haftadır bekliyordu. Teslim aldı mı bilmiyorum. Sanıyorum tamamen şans işi teslim edilme süresi artık. İptal ve iadeyi artık unut diyebilirim. Ürün eline geçince sesini keser diye iptal ve iadeye yanaşmazlar. Müşteri hizmetleriyle hiç uğraşma 50 dakika 1 saat beklesen bile ya suratına kapatıyorlar ya da sırada 100 kişi falan diyorlar.

Ayında 25'inde İngilitere'den verdiğim sipariş yarın teslim edilecek UPS ile. Kargo biraz işi bahanesi, stok gelecek diye olmayan stoklardan hazır sistem gösterip bekletiyorlar. Bir çok arkadaşım Mayıs başında verdikleri siparişi yeni teslim aldı, bazılarının indirimden aldıkları iptal edildi vs. vs.

Yapacağın tek şey şu anda beklemek, elinden fazlası gelmez geçmiş olsun.

En son okuduğum SSD alan birisi 2 haftadır bekliyordu. Teslim aldı mı bilmiyorum. Sanıyorum tamamen şans işi teslim edilme süresi artık. İptal ve iadeyi artık unut diyebilirim. Ürün eline geçince sesini keser diye iptal ve iadeye yanaşmazlar. Müşteri hizmetleriyle hiç uğraşma 50 dakika 1 saat beklesen bile ya suratına kapatıyorlar ya da sırada 100 kişi falan diyorlar.

Ayında 25'inde İngilitere'den verdiğim sipariş yarın teslim edilecek UPS ile. Kargo biraz işi bahanesi, stok gelecek diye olmayan stoklardan hazır sistem gösterip bekletiyorlar. Bir çok arkadaşım Mayıs başında verdikleri siparişi yeni teslim aldı, bazılarının indirimden aldıkları iptal edildi vs. vs.

Ben sanırım şanslı olanlardanım o halde 😁

söylediğine kesinlikle katılıyorum. Hazır sistemlerde hadi bekletilmesini mantıklı şekilde anlarım ama tekil ürünlerde ya da hazır sistem olmayan ürünlerde bu kadar bekletilmeyi hiç kimse mantıklı şekilde açıklayamaz.

Aynen öyle maalesef müşteri hizmetlerinin de çok ilgisiz olduğunu gördüm araştırmam sonucu.Şikayetlerden birinde alıcı siparişinin durumundan memnun olmayınca müşteri hizmetlerini aradığınu söylüyordu.1 saat beklemenin ardından telefondaki bayan beğenmiyorsanız gidin başka yerden alın gibi çirkin bir tavır sergilemiş sanırım ben de hiç muhattap olmayı düşünmüyorum.

Geri
Yukarı