İtopya kutusu açılmış anakartın iadesini kabul etmiyor

AlpayKonyali

Decapat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar,

7 Mayıs cumartesi günü İtopya acıbadem şubesinden Z590 Aorus Ultra anakart aldım. Ürünü evimde 1 hafta kadar beklettim Gebze'de oturuyorum sürekli gelme gibi bir imkanım yok. Ürün kontrolü için sadece anakart anti static esd paketinin şeffaf bandını kaldırıp kontrol ettim. Onun dışında hiçbir işlem yapmadım ne RAM taktım ne işlemci taktım ne de başka bir uygulamada bulundum. Ürünün hiçbir paketi açılmadı Wi-Fi anteni, sat akabloları ve gconnector gibi. Sistemimi kurmamıştım fakat uygun fiyatlı Hepsiburada üzerinden 12600K işlemci gördüm ve anakart iade edip Z690 fırsatlarına bakacaktım. Bugün ürünü iade etmek istediğimde ürünün açılmış olduğunu söylediler. Ürün sıfır ve denenmediğini belirttim. Oradaki teknik ekip arkadaşları ürünü aldı test etti tüm parçalari ekleyerek işletim sistemini açtı ve tarafıma iade etti.
Mağazadan alınan ürünlerin iadesi olmuyormuş internet üzerinden alsaydınız olurdu fakat mağazadan aldığınızdan dolayı iade alamayacaklarını belirttiler. Müşteri memnuniyeti olması için iade alırsak bir hafta geçerli hediye çeki verebileceklerini söylediler. İtopya indirimlerini takip eden birisiyim eğer ücret iadesi olmayacaksa tarafıma bir yıllık hediye çeki vermelerini istedim fakat maksimum bir hafta geçerli oluyormuş iade çeki. Ürünü alırken 3800 TL fiyatı vardı şu anda 5800 TL ve benim iade etme amacım bir üst seri Z690 anakarta geçmem ki şu anki fiyatı 8000 lira civarında. Kurumsallık ile uzaktan yakından alakası olmayan bir firma o kadar öneriler ve güven eşliğinde almıştım fakat moral çöküntüsü ile eve geldim. Arkadaşlar bunun hakkında neler yapabilirim? Bilgilendirebilirseniz çok iyi olur. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mağazadan alınan ürünlerin iadesi olmuyormuş internet üzerinden alsaydınız olurdu fakat mağazadan aldığınızdan dolayı iade alamayacaklarını belirttiler.
Bunun mantığını sorsak hiçbir firma açıklayamaz, eminim. Neden böyle bir kural var, hiçbir fikrim yok. İnternetten alınan ürünler kusurlu kusursuz iade alınırken mağazadan alınan ürünlerin neden iadesi alınmaz? Kutunun içerisini gören özel gözlerimiz falan mı var? Veya anakartı orada deneme gibi bir lüksümüz mü var? Hayatım boyunca pek çok gereksiz kural gördüm bu kadar gereksizini görmedim.

Bildiğim kadarıyla bunu herhangi bir mağazadan alsanız yine aynı şekilde olacaktı. Yasa olarak mağaza satışlarında gözle görüp aldığın kabul edildiği için iade kabul edilmiyor. Online alışverişler de gözle görme ihtimali olmadığı için iade alabiliyorlar.

Bazı konularda karşı tarafı da düşünmek gerekiyor. Açılmış bir kuyuyu iade aldıktan sonra bu ürünün satışını yapamazlar ve bu firmaya zarar.

Bazı konularda karşı tarafı da düşünmek gerekiyor. Açılmış bir kuyuyu iade aldıktan sonra bu ürünün satışını yapamazlar ve bu firmaya zarar.
Hocam, bu kutu internet alışverişinde iade gerçekleştirilirken de açılıyor ama. Elden alınınca fark ne? Bence çok saçma bir kural. Tabii yapacak bir şey yok.

Hocam, bu kutu internet alışverişinde iade gerçekleştirilirken de açılıyor ama. Elden alınınca fark ne? Bence çok saçma bir kural. Tabii yapacak bir şey yok.

Evet saçma bir kural ama yasal olarak firmalar almak zorunda kaldığı için alıyorlar, yoksa Online alışverişlerde de birçok firma iade almazdı.

Geri
Yukarı