İtopya: "ürünü teslim almaz iseniz imha edeceğiz"

Arkadaşlar İtopya'dan monitör aldım, ürün geldi 2 gün kullandım ve beğenmedim monitörü iade ettim. Bu yasal bir olay bunu herkes bilmeli, sonra ürünü aldılar 3 gün sonra tekrar bana gönderdiler tabii ben kargodan almadım. Burada ilginç olan beni aradılar ve "ürün teslim almaz iseniz imha edeceğiz "dediler. Bende ister imha edin, isterseniz kullanın ne yaparsanız yapın dedim. Sonuçta artık iade aldıkları için yasal olarak ürün onların oldu. Göndermeden tüketici hakem heyetine başvurdum. Geliş gidiş tüm evrakları teslim ettim. Ben bu işlerin içerisindeyim yüzde 99.9 parayı alacağım onlardan fakat buradaki arkadaşlar şunu bilmeli; ürün teslim almayın, tüketici hakları yönetmeliğinde ürünü 10 gün içinde iade etme zorunluluğu var, bunu unutmayın ürün sizde durur ise hakem heyeti olumlu karar verse bile satıcı mahkemeye giderek tüketici kurala uymadığı için karşı dava açarak davanın reddine karar verdirebilir. Bu İtopya denen yerden uzak durun, iyi niyetli değil bu firma. Ayrıca internetten aldığınız birçok ürünü 14 gün içerisinde zarar vermedikten sonra iade edebilirsiniz.
valla hocam yanlış anlamayında,bu elektronik ürünlerdeki iade olayı gerçekten haksızlık firmalara.Neden ürün alınıyor kullanılıyor sonra beğenmedim al ne yaparsan yap.Sizce bu etik bir durum mu?O ürün ne olacak?fabrikaya gidecek,gidene kadar bir dünya işlem.fabrikada tekrar yenileme çalışması zaman ve masraf.Geçen arkadaşım tablet aldı,5 gün kullandı ekranını çizdi çocukları sonra beğenmedik ürünü dedi iade etti.Şimdi kendinizi bu ürünü imal eden marka yerine koyun ve ona göre cevap verin.Siz olsaydınız ne yapardınız?

Valla hocam yanlış anlamayın da, bu elektronik ürünlerdeki iade olayı gerçekten haksızlık firmalara. Neden ürün alınıyor kullanılıyor sonra beğenmedim al ne yaparsan yap. Sizce bu etik bir durum mu? O ürün ne olacak?fabrikaya gidecek,gidene kadar bir dünya işlem.fabrikada tekrar yenileme çalışması zaman ve masraf.Geçen arkadaşım tablet aldı,5 gün kullandı ekranını çizdi çocukları sonra beğenmedik ürünü dedi iade etti.Şimdi kendinizi bu ürünü imal eden marka yerine koyun ve ona göre cevap verin.Siz olsaydınız ne yapardınız?
O zaman açmasın şirket? Şirket açarken bunları bilerek açıyor.

İtopya'da iade prosedüründe şöyle diyor. Muhtemelen bunu gerekçe gösteriyorlar. Geldiği gibi tam sıfır iken ürün nasılsa öyle paketleyip geri göndermek gerek sanırım.
Arıza durumu dışında iade edilmesini istediğiniz ürünlerin ambalajının ve tekrar satılabilirliğinin bozulmamış olması gerekir. İtopya.com olarak açıp kullanmış olduğunuz ürünleri başka bir müşterimize satmayı etik olarak görmediğimizden dolayı, monitör, notebook, işlemci, sarf malzeme, hijyen ürünleri (kulaklık) vs. ve buna benzer tüm ürünlerin kullanılmadan iade almak durumundayız.
Bir de taksitli satışlarda tüketici kanununda cayma hakkı süresi 7 gün. Herkes 14 gün diye biliyor. 7 günü aştıysa hukuki olarak ona güveniyor da olabilirler.
29236 sayılı kanunun 2.maddesinin 4.bendinde "Kredi kartı ile yapılan alışverişlere bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz." diyor yani bu sizin söylediğiniz mesafeli satışlarda uygulanacak bir hüküm değil hocam. Mesafeli satışlarda 14 günlük cayma süresi mevcuttur.

O zaman açmasın şirket? Şirket açarken bunları bilerek açıyor.
Ne alaka ya?tüketici hakkı demişler herkes bu hakkı suistimal ediyor.bugün kargolardaki yoğunluğun temel sebebi iadeler.Beğenmedim diye bişey olabilir mi?Biraz mantıklı olun şirket açmış iyi o zaman batsınlar.

Ne alaka ya? Tüketici hakkı demişler herkes bu hakkı suistimal ediyor.bugün kargolarda ki yoğunluğun temel sebebi iadeler.Beğenmedim diye bir şey olabilir mi? Biraz mantıklı olun şirket açmış iyi o zaman batsınlar.
Ne herkes suistimal etmesi ya 10 kişiden bir tanesi yaptı diye niye biz zarara uğruyoruz? Tabi ki olur kendiniz sanırım esnafsınız savunuyorsunuz. Amazon niye batmıyor?

valla hocam yanlış anlamayında,bu elektronik ürünlerdeki iade olayı gerçekten haksızlık firmalara.Neden ürün alınıyor kullanılıyor sonra beğenmedim al ne yaparsan yap.Sizce bu etik bir durum mu?O ürün ne olacak?fabrikaya gidecek,gidene kadar bir dünya işlem.fabrikada tekrar yenileme çalışması zaman ve masraf.Geçen arkadaşım tablet aldı,5 gün kullandı ekranını çizdi çocukları sonra beğenmedik ürünü dedi iade etti.Şimdi kendinizi bu ürünü imal eden marka yerine koyun ve ona göre cevap verin.Siz olsaydınız ne yapardınız?
Kıymetli arkadaşım mesafeli satışlarda, ürünün istendiği gibi olmaması durumunda yasa koyucu iade seçeneği sunmuş, mağazadan alınan ürünlerde bu söz konusu değil, bu işi yapan kişi bunu göze alarak yapacak.

Vallahi hocam yanlış anlamayında, bu elektronik ürünlerdeki iade olayı gerçekten haksızlık firmalara. Neden ürün alınıyor kullanılıyor sonra beğenmedim al ne yaparsan yap. Sizce bu etik bir durum mu? O ürün ne olacak? Fabrikaya gidecek, gidene kadar bir dünya işlem. Fabrikada tekrar yenileme çalışması zaman ve masraf. Geçen arkadaşım tablet aldı, 5 gün kullandı ekranını çizdi çocukları sonra beğenmedik ürünü dedi iade etti. Şimdi kendinizi bu ürünü imal eden marka yerine koyun ve ona göre cevap verin. Siz olsaydınız ne yapardınız?

Kimse kusura bakmasın ben bu firmalara asla acımam. Ürettikleri ürünlerin kalite kontrolünü yapsınlar ilk önce. Kaç tane monitör aldım şu ana kadar sayısını dahi unuttum. %75'i ölü pikselli çıktı. Gene aynı şekilde 3 ekran kartının 3'ünde de coil whine çıkar mı arkadaş çıktı işte. O 14 günlük iade hakkımı kullanmasam ben bana bu ürünleri zorla kullandıracaklar. Ne olacak? Servise gidecek o ürünler sonra bana geri dönecek, normal denip.

Kimse kusura bakmasın ben bu firmalara asla acımam. Ürettikleri ürünlerin kalite kontrolünü yapsınlar ilk önce. Kaç tane monitör aldım şu ana kadar sayısını dahi unuttum. %75'i ölü pikselli çıktı. Gene aynı şekilde 3 ekran kartının 3'ünde de coil whine çıkar mı arkadaş çıktı işte. O 14 günlük iade hakkımı kullanmasam ben bana bu ürünleri zorla kullandıracaklar. Ne olacak? Servise gidecek o ürünler sonra bana geri dönecek, normal denip.
Bence ölü pikselleri ürünler özellikle 1-3 tane arası paketlenip tekrar satılıyor. Bunları umursamayanlar ise alıp kullanıyor. Bizim çoğu şirket(satıcı) sahtekar zaten.

Geri
Yukarı