İtopya'ya karşı kazandığım tüketici hakem heyeti ve tüketici haklarımız

Benden orjinal kağıdını istediler. Bende orjinalini almamın mümkün olmadığını internet kopyasınında yeterli olacağını söyledim. İki dakika sonra tekrar arayıp olacağını belirttiler.

Size fatura vermeleri lazım. Fatura vermemişler ise suç işlemişler.
Kimseye fatura vermediler o gün alışveriş yapan diye biliyorum. Ama asıl sorun aldığım mouse'un önceden kullanılmış bir mouse iade bir olması ve mağazadan aldığım için de iade hakkım yok galiba. Hem zaten fatura da yok hala ortalarda.

Kimseye fatura vermediler o gün alışveriş yapan diye biliyorum. Ama asıl sorun aldığım mouse'un önceden kullanılmış bir mouse iade bir olması ve mağazadan aldığım için de iade hakkım yok galiba. Hem zaten fatura da yok hala ortalarda.
E-postanızı kontrol ettiniz mi? Benim bildiğim mağazadan alsanız bile 1 hafta iade hakkınız var.

E-postanızı kontrol ettiniz mi? Benim bildiğim mağazadan alsanız bile 1 hafta iade hakkınız var.
Aynı sorunu yaşayıp hiçbir şekilde iade edememiş insanlar var. Sikayetvar.com'da ayrıca baktım. Link yollamak yasak değildir umarım.

Şöyle bir şey. Iade ürünleri mağazadan satıp geri iade almıyorlar bana kalırsa. Zaten Razer Deathadder v2 normalde olması gerekenden daha ucuza ve de eski distribütör Arena Bilgisayar garantisiyle satılıyordu. Nedeni buymuş demek ki. Ellerindeki son iade-teşhir-outlet ürünleri sıfırlamak. Ne yapacağımı da bilmiyorum faturamı beklemek dışında.

Aynı sorunu yaşayıp hiçbir şekilde iade edememiş insanlar var. Sikayetvar.com'da ayrıca baktım. Link yollamak yasak değildir umarım.

Şöyle bir şey. Iade ürünleri mağazadan satıp geri iade almıyorlar bana kalırsa. Zaten Razer Deathadder v2 normalde olması gerekenden daha ucuza ve de eski distribütör Arena Bilgisayar garantisiyle satılıyordu. Nedeni buymuş demek ki. Ellerindeki son iade-teşhir-outlet ürünleri sıfırlamak. Ne yapacağımı da bilmiyorum faturamı beklemek dışında.
İlk iletişime geçin ürünümün faturasını nasıl alabilirim diye. Eğer faturasını göndermiyorlarsa direk e irsaliyeyi atarak itopya bana faturamı vermiyor diye thhye başvurabilirsin.

Mükemmel konu emeğinize sağlık. Aynı konuyu Amazon.com.tr'de yaşıyorum eğer hakkımı alırsam ben de konu açacağım.

Haziran başlarında NZXT M22 arıza verdi. Sıvı soğutucu bildiğiniz Intel'in en temel soğutucusu gibi işlemciyi soğutuyordu. Bende satıcısı olan Ankara İtopya söğüzözü şubesine garanti kapmamında ürünü teslim ettim. Bir hafya geçtikten sonra beni arayıp ürünü tamir edemiceklerini onun yerine iade yapabileceklerini söylediler bende dedim ki (ürünün fiyatı 599 lira) o fiyata değil NZXT herhangi bir markanın sıvı soğutucusunu alamam dedim. Bundan sonra dedim ki yok mu muadil ürün bunun yerine verebileceğiniz onlarda böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylediler. Ardından NZXT'nin servisini arayarak durumu anlattım onlarda yardımcı olamayacaklarını söylediler. Ertesi gün İtopya'dan arkadaş arayıp 46 dolarlık fark karşılığında NZXT X53 vereceklerini söylediler o zaman ki kurla bu 700 küsur liraya denk geliyordu. Bu paranın çok olduğunu söyledim ve yardımcı olabilir misiniz dedim yine hayır cevabını aldım. İş yerinde tanıdığım bir abime konuyu açtım oda bana Tolga ürünü tamir etmeme gibi yükümlülükleri yok dedi. Ürünü sattıkdan itibaren 5 yıl boyunca o ürünün parça teminatı sağlamalı dedi. Bunu duydukdan sonra THH'ye başvurdum.
29-08-2021 tarihinde İtopya ticaret a. Ş. Tarafından NZXT M22 adlı sıvı soğutucu ürünü satın aldım. Ürün bozulduğu için 21-06-2022 tarihinde firmaya garanti kapsamında gönderdim. Ürünün garantisi 2 yıl olup firma tarafından iade/değişim raporu verilmiştir. Fakat bana iade edilecek tutar 2021 yılında kur 8,34 olup iade etmek istedikleri tutar 599 TL'dir.
Piyasa fiyatı şu anki kura göre 2 kat artmıştır değişim olarak da firma aynı ürünü temin edemiyeceğini belirtmiştir. Değişim için üst model teklif etmekte olup benden 46 dolarlık bir fark talep etmektedirler. Bu ürünü 2 yıl garantisi olduğu için satıcı tarafından mağduriyetim karşılanmamaktadır.
Alıcı olarak garanti süreci kapsamında satıcı haklarımı ihlal etmektedir. Alıcı olarak ürünü tamir edemedikleri için yeni bir muadil NZXT sıvı soğutucu bedelsiz olarak vermelerini talep etmekteyim.
Şeklinde başvurdum. Beklemeye koyuldum savunmları istendi savunmaların tüketicinin isteğinin reddedilmesini talep etmişler. Sonra sonuç çıktı ve ben haklı bulundum İtopya'yı aradım söyledim şimdi ne yapacaksınız diye bize kararı mail yolu olarak iletin biz avukatlarımıza iletip size dönüş yapalım dediler. İki gün sonra aramadılar ne oldu diye ben aradım onlarda bu belgenin yetmediğini direk orijinalini istediklerini belirttiler bende belgenin elimde olmadığını bu belgenin yeteceğini eğer bu belge ile bana yeni ürün temin edemicekseniz haciz işlemlerini başlatacağım dedim. Telefonu kapattıkdan 5 dk sonra konuştuğum kişi beni arayıp yarın gelip yeni ürünü alabileceğimi söyledi ve bugün ürünü teslim aldım.

Eki Görüntüle 1503999

Tüketici olarak haklarımız ilk 15 gün koşulsuz şartsız iade (kişisel kullanım ürünleri hariç ne yazık ki bu kanun yakın zamanda kalkacak)
İlk 6 aylık süre eğer ürün kusurlu ise;
1- ücretsiz onarım.
2- ayıplı ürün kadar ücret iadesi.
3- misli ile değişim.
4- para iadesi.
İlk 6 ayı geçtikten sonra;
1-ücretsiz onarım.
Eğer ki 6 ayı geçip ürünü tamir edemiyorlarsa;
1- ayıplı ürün kadar ücret iadesi.
2- misli ile değişim.
3- para iadesi.
Eğer satıcı bunların hiçbirini yapmak istemeyip bizim gibi enflasyonu olan bir ülkede kendine ait avantajlı seçeneği sunuyorsa kabul etmeyebilir bu yazdığım seçenekleri uygulayabilirsiniz ve tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.
Ek olarak satıcı sattığı ürünün tamirinden sorumludur her ürünün kendi çapında parça bulundurulma zorunluluğu vardır. Üç yıldan başlayıp 15 yıla kadar o parça temini sağlanmalı sağlanmadığı taktirde ücretli onarım talep ettiğiniz zaman yapamadıklarında direk tüketici hakem heyetine başvurup ürün değişimi veya muadil ürünü tercih edebilirsiniz.
Kısacası ürünümü garantiye gönderdiğimden itibaren her türlü kendi hakkımı öğrendim ve bu hakları sizlerle paylaşmak istedim tüketici hakem heyeti bu paylaştığım durumlarda başvuru sağlarsanız her daim sizin yanınızda oluyor her şeyden önce kendi hakkımızı bilmekte yatıyor bu iş.

Eki Görüntüle 1504009

Merhaba bende Sinerji'den PSU aldım sorun çıktı garantiye gönderin dediler gönderdim teknik servis aynı ürün elimizde yok iade/değişim belgesi vereceğiz size onu aldığınız gönderin dediler. Gönderdim Sinerji bilgisayar da ürün stokta yok garanti firması ile iletişime geçin dedi bu sefer. Teknik servis ile iletişime geçtim 30$+KDV ile kendi PSU'mun kalitesinde olmayan başka ürün önerdiler istemedim stokta ürün yok bu maile ara ara stok sorgulayın ya da aldığınız yer ile tekrardan iletişime geçin tarzında şeyler dediler. Sinerji ile tekrardan iletişime geçtim bana sitemizden istediğiniz ürünü seçin bize internetten gönderin ona göre indirim yapacağız size dediler. Bende sanıyorum ki 400-500 TL fark isteyecekler. Bana sitede şu an yazan fiyattan indirim yaptılar fakat benim PSU'yu o zaman aldığım fiyattan kabul ettiler ben 1.8k ya aldım dediğim PSU 3.4K civarı idi. Aradım dedim anlattım durumu tekrardan yapabileceğimiz bir şey yok kur farkı vs. dediler (sanki kur farkı bana değil de sadece kendilerine işliyor)

Geri
Yukarı