İTÜ vs Yıldız Teknik Üniversitesi

AssassinSlayer

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Gemi Makine işletme mühendisliği öğrencisi
Ben bu sene artık 12. sınıf oldum seneye üniversite sınavım var gemi makine mühendisliği istiyorum. Aklımda iki üniversite var her ikisinin farlı özellikleri iyi sizce, hangisini seçmeliyim?
İTÜ? YTÜ?

Bir de Piri Reis Denizcilik Üniversitesi bu ikisinden daha mı iyi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bölümün detaylarını bilmem ama İTÜ gayet iyi bir üniversitedir, Yıldız Teknik de onun biraz altındadır. Zaten tercih yapan kişilerden de puanı İTÜ'ye yeterken YTÜ yazan kimse yok. Bahsettiğin diğer üniversiteyi ise şimdi ilk kez duydum, bir fikrim yok.

Aslında YTÜ'yü gidip gezen birisi İTÜ'yü tercih etmez ama puan olarak yüksek olduğu için İTÜ tercih ediliyor. Bence YTÜ'nün eğitimi daha güzel. Ben aslında YTÜ gemi mühendisliği yazacaktım son anda vazgeçmiştim.

Ben İTÜ'de okumuş birisi olarak söylüyorum, İTÜ size sadece etiket verir. Eğitim alıp yapmak istediğiniz mesleği adam akıllı öğrenmek isterseniz YTÜ sizin için daha iyi bir tercih olacaktır. Türkiye'de taban başarı sıralarını şehir ya da üniversitenin önceki senelerden kalan prestiji belirler. Çünkü insanlar için etiket, aldıkları eğitimden daha önemlidir. Çünkü işverenler de bunu istiyor. İTÜ geçmişi olan bir üniversite, ama verdiği eğitim YTÜ'nün yanına bile yaklaşamaz.

Ben İTÜ'de okumuş birisi olarak söylüyorum, İTÜ size sadece etiket verir. Eğitim alıp yapmak istediğiniz mesleği adam akıllı öğrenmek isterseniz YTÜ sizin için daha iyi bir tercih olacaktır. Türkiye'de taban başarı sıralarını şehir ya da üniversitenin önceki senelerden kalan prestiji belirler. Çünkü insanlar için etiket, aldıkları eğitimden daha önemlidir. Çünkü işverenler de bunu istiyor. İTÜ geçmişi olan bir üniversite, ama verdiği eğitim YTÜ'nün yanına bile yaklaşamaz.

Anladım teşekkürler.

Geri
Yukarı