İyi Bir Lise İçin Bilgisayarı Bırakmak/Ara Vermek

Fearon

Hectopat
Evet ağabeylerim veyahut ablalarım, uzun süredir Technopat ve rakibi olarak lanse edilen bir foruma üyeyim, bilinçli hareket etmeye başladığımdan beridir teknoloji ile ilgiliyim, kendi başıma oldukça zevk alarak photoshop ve Python(ortalama seviyede) öğrendim 7.sınıfta ise şu an için sadece Edirne'de olup ileride tüm Türkiye'de açılacak olan Yaratıcı Zihinler projesinde(ücretsiz, başarılı öğrenciler seçilip alınıyordu) C# dersi gördüm, merak ettiğimden ve donanımların ilgi çekici görünüşlerinden dolayı donanıma merak saldım, temel bileşenlerin(SSD, HDD, GPU vb.) nasıl çalıştığını biliyorum bilgi seviyem konusunda örnek vermek gerekirse donanımların dili olan bit(0 ve 1'li sistem) ve benzeri birçok konuda yaşım için aslına bakarsanız anormal olarak(belki değildir) bilgi sahibiyim ve dahasını öğrenmek adına can atıyorum. Ayrıca bir oyuncuyum.

Şimdi ise 8.sınıfa geçeceğim bu zamana kadar derslerime çalışmadım ve ödevlerimi yapmadım(mantıklı gelmiyordu ve hala gelmiyor ödevler) fakat derslerin bana normalden kolay gelişinden ve genel olarak derslerim konusunda da meraklı olduğumdan bir şekilde derslerimi hallediyordum. Gerçi bu şekilde de tüm derslerimden iyi notlar alsam dahi ilgimi çekmeyen mantığıma oturtamadığım. Çözecek kadar ilgili veyahut zeki olmadığımdan düşük olan derslerim vardı(din kültürü, müzik çok sevsem de maket yapmak istemediğimden teknoloji tasarım dersi gibi) bu derslerden dolayı ortalamam hak ettiği yerden 4 puan kadar düşük(94 ortalamam) neyse bu eğitimin sisteminin bir ayıbı bana göre konu bu değil konu benim liseye geçecek olmam.

Liseye geçmeyi önemli bir adım olarak görüyorum hayatımda(aslında olmadığının az biraz farkındayım) ve iyi bir liseye girmek istiyorum ve istediğim liseye girebilmek için minimum 2 yanlış yapmam gerekiyor. Bunu halledebileceğimi düşünüyorum girdiğim denemelerde böyle bir performans gösterdiğim için bu konuda kendime güvensem de işi birazda şansa bırakmamak için mükemmel şekilde eksiksiz çalışmak istiyorum. Kendime bir program hazırlayacağım fakat beni etkileyen bir durum var, bilgisayarım. Dinmeyen bilgi açlığım ve birazda oyunculuğumdan dolayı bilgisayarımı bırakmaz isem muhtemelen çoğunuza göre daha az olan hayatım boyunca yaptığım gibi çalışmayacağım veya çalışmak istemeyeceğim, yine "Ben zaten hallederim her zaman yaptığım gibi." düşüncesiyle sadece sınav gününü bekleyeceğim hoş bu düşünce beni çok yanıltmadı sınavlarımdan hayatım boyu yüksek notlar aldım fakat bu sınavda işimi şansa bırakmak dinleyerek elde ettiğim bilgiye veya zekama güvenmekten çok çalışıp harcadığım zamanlara güvenmek istiyorum fakat dediğim gibi tek sorunum, bilgisayarım !

Ne yapmam gerekli kendimi bilgisayarımdan uzak tutmak için(ilk dönem 3 ay ikinci dönem 3 ay şeklinde) kendime mi bir sınır getireyim yoksa fiziksel olarak bir sınır mı(bilgisayarı bozmak, tek site hariç diğerlerini engellemek, oyun oynayamamak için bir linux dağıtımı kurmak vs.) ? Özellikle çok değer verdiğim Technopat yöneticilerini konuya bekliyorum.

Notlarım:
Capture.PNG

Yaratıcı Zihinler projesi hakkında video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bak ben bu sene teoga girdim. Bilgisayar toplama vs. işlerine çok ilgiliyim. Sadece hafta sonları PC oynayıp günde iki saat ders çalıştım ve şu an puanım 479. Bence bırakma hafta sonları devam et. Hem kafa dağıtmış olursun. Kapasitene göre daha doğrusu vicdanını rahat tutacak kadar çalışsan yeterli olur.

Bak ben bu sene teoga girdim. Bilgisayar toplama vs. işlerine çok ilgiliyim. Sadece hafta sonları PC oynayıp günde iki saat ders çalıştım ve şu an puanım 479. Bence bırakma hafta sonları devam et. Hem kafa dağıtmış olursun. Kapasitene göre daha doğrusu vicdanını rahat tutacak kadar çalışsan yeterli olur.
Sorun şu ki benim şu bahsettiğim derslerden dolayı ve 1 dönem okula gidemememden dolayı geçen sınıf ortalamam da düşük tüm soruları doğru cevaplasam dahi 488 alıyorum sizin yanlış sayınız kaçtı ?

7. sınıfta deyim yerindeyse hayvan gibi bilgisayar oynuyordum, aslında pek sayılmaz ama işte oynuyordum. 8. sınıfta hiç oynamadım ama telefonda falan takıldım. TEOG-1'de 1 din yanlışı TEOG-2'de 1 inkılap yanlışı yaptmı toplamda 2 yanlış ve 497.7811 puan aldım. Oynamadığım için pişman değilim şu an meyvelerini yiyorum. Tavsiye ederim PC'ye 1 seneliğine ara ver.

7. sınıfta deyim yerindeyse hayvan gibi bilgisayar oynuyordum, aslında pek sayılmaz ama işte oynuyordum. 8. sınıfta hiç oynamadım ama telefonda falan takıldım. TEOG-1'de 1 din yanlışı TEOG-2'de 1 inkılap yanlışı yaptmı toplamda 2 yanlış ve 497.7811 puan aldım. Oynamadığım için pişman değilim şu an meyvelerini yiyorum. Tavsiye ederim PC'ye 1 seneliğine ara ver.
Hocam muhtemelen ara vereceğim full yapmayı planlıyorum bende fakat bir sorum var 6,7,8 ortalamaları etki etmiyor mu puana nasıl 497 aldınız 100 100 100 müydü ortalamalarınız ?

bence bırakma sadece düzene sok yaş ilerledikçe oyunlardan aldığın zevk azalabiliyor yani demek istediğim bence abartmadan oyununu oyna bu hayatı bir kere yaşayacaksın abartmadan tabikide

Not ve puan için özel ilgi ve meraklarını törpülemek anlamsız. Günde veya haftada belli saatlerini alışkanlık edinip soru çözmeye harcayabilirsin. Okul puanların noktasında; TEOG sınavından yüksek alan bir öğrenciye hiçbir normal öğretmen sınavdan daha düşük vermez. Zaten diğer öğretmenler ve idareciler ona bu konuda psikolojik baskı kurarlar. Özel bir problem varsa öğretmeninle uzlaşabilirsin. Bunun için samimi bir şekilde konuşman gerekir, hiçbir öğretmen öğrencisinin pozitif yaklaşımını reddetmez. Çünkü onun da işine gelir.

Belirli yayınlar belirleyip onların soru kitapçıkları, bankaları veya her neyse onları çözersen ve takıldığın soruları (yapmacıktan da takılsan iyi olur) öğretmenlerine sorarsan hiçbir sorun kalmayacaktır. Yapacağın tek şey bol soru çözmek. Zaten ortaokul müfredatı belli bir seviyenin altındadır. Din Kültürü dersini ise kafanda fazla büyütüyorsun. İlk sınavda zaten 1 ünite çıkıyor. İkinci sınavda 5 üniteye çıksa da sorular kolaylaşıyor. 250-300 soru bile çözmek yeterli.

Kişisel olarak bağımlılık derecesinde isen bunu bir süreliğine bırakıp test etmelisin. Bağımlı olduğuna kanaat getiriyorsan bunu aşman gerekli. Bu konuda aile büyüklerinden destek alabilirsin.

Hocam muhtemelen ara vereceğim full yapmayı planlıyorum bende fakat bir sorum var 6,7,8 ortalamaları etki etmiyor mu puana nasıl 497 aldınız 100 100 100 müydü ortalamalarınız ?
6. Sınıf 99.5098
7. Sınıf 100
8. Sınıf teog notları hariç 100 hepsi teog da karışınca 99.9412
Arkadaş sanırım sadece TEOG Sınavının puanından bahsetti.
Teog sınav puanı 700 üzerinden değerlendiriliyor ve ortaokul notlarıya hesap yapılıp 500 üzerinden YEP yani yerleştirme esas puanı bulunuyor, 497,7811 liseye girerken kullandığım puan yani yerleştirme esas puanım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı