İyi Bir Yazılımcı Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Yosemite Sam

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Amasya Geydoğan
Daha fazla  
Şuan 16 yaşındayım tek isteğim iyi bir yazılımcı olmak. İnternette çok araştırma yaptım ve Web alanının daha imkanlı olduğuna karar verip bundan yaklaşık 6 ay önce (HTML, CSS, JavaScript) öğrendim. Maalesef 11. sınıfa başladığım için bütün bunları bıraktım. Şimdi düşündüğümde basit bir hayatım olması yerine iyi bir yazılımcı olup büyük şirketlerde çalışıp hem kendim için hem de gelecekteki ailem için iyi bir hayat oluşturmak istiyorum. Benim isteğim günde 2-3 saatimi ayırarak yüksek düzeye gelebilmek.

1-Hangi dilden başlamalıyım ?
2-İngilizce bilmem gerekiyor mu ?
3-Günde 2-3 saatle bu işin altından kalkabilir miyim ?
4-Meslek olarak düşündüğümden illede Yazılım Mühendisliği okumam gerekiyor mu ?

4 - İlle Yazılım Mühendisliği okuman gerekmiyor. İşini iyi yaparsan güzel yerlerde iş bulursun.
3 - Kapasite meselesi. 3 Saat ile zor. Ciddi düşünüyorsan 5 saati kafadan çıkar derim.
2 - Ciddi düşündüğün için şart. Kendi halinde bir şeyler yapacak olsaydın şart olmazdı.
1 - Web yöneldim demişsin ASP olabilir. Başlangıç için Python öneriyorum ben. (genel)

İngilizce tamamen bitirmelisin. Global olarak bakarsan bütün teknoloji dili İngilizce'dir. Günde 2-3 saat sana şimdilik yeter ama devamlı arttırarak çalışmalısın. Basit şeylerle başlayıp karmaşığa doğru devam edeceksin. Meslek olarak okuman sana daha fazla katkı sağlar. Özellikle çevre olarak çok daha iyi imkanların olur. Dışarıdan da kendini geliştirebilirsin bunun için çok çok çalışmalısın. Matematiksel olarak analitik bir düşünce yapısına sahip olman gerekiyor. Eğer algoritmaları anlayamıyorsan baştan hiç bulaşma vakit kaybı olur senin için. Çünkü algoritma kısmında yaratıcılığını ve pratikliğini konuşturacaksın. Dediğim gibi ufaktan bir dil seçerek başlayabilirsin temel şeylerden. Yaşın daha küçük bir konuyu seçip o konuda düzenli ve verimli çalışabilirsen yapabilirsin.

13 yaşındayım, Python ve HTML biliyorum. Büyük ihtimal ile yurtdışında çalışacağım :) . Umarım ikimizde iyi yerlere geliriz. Bu arada rezerve.

Şu an bir bilgi işlem çalışanı olarak yanıt verebilirim kardeşim.
1-) Hangi bölüme yoğunlaşmak istediğine bağlıdır. Tüm dillere hakim olman mümkün değil. Zira kütüphanelerinden erişim sağlayacağın (Android,windows vs.) yerlere kadar değişiyor.
Basit olarak, hem kodlamayı öğrenmen hem Türkiye'de en yaygın kullanılan OS Windows olduğu için masaüstü uygulamaları yazabileceğin, WEB yönünde geliştirme yapabileceğin, kısmi olarak Android, büyük oranda IOS'a yazabileceğin için C# öğrenerek işe başlayabilirsin.
Eğer ki animasyonlar ve CAD uygulamaları üzerine yoğunlaşacaksan C++ öğrenebilirsin. Nispeten zor bir dil, argüman olarak Türkçe bulabilmen biraz zor.
Mobil odaklı gideceksen C++, Java öneririm ama C# kurallama ve erişim olarak geniş bir dal. Tabi python da tercih edebilirsin

2-) Evet gerekiyor. Çeviri yapabilecek akdar ingilizce bilmelisin en azından. Malesef Türk toplumu olarak forum ve bilgi paylaşımcılığı kültürümüz biraz dar olduğu veya olanlar da ücretli olduğu için argümanlar için İngilizce'ye hakim olmak gerekli.

3-) Gerçekten kapasite meselesi. Ama öncelikle algoritma mantığını oturtmanı tavsiye ederim. Çünkü ne kadar kodlama bilsende algoritma çıkartmayı, çözüme ulaşırken farklı problemler çıkartmamak adına bilmen gerekiyor. Algoritma soruları çözebilirsin. Veya bir konu belirleyip algoritmasını çıkartarak bu işte rahatlıkla gelişebilirsin. Örnek konu: Kütüphane programı gibi veya: Bir şirketin muhasebe yazılımı.

4-) Çok tuhaf gelecek ama bu sektörde diploma sadece projelerde onay için gereklidir diyebiliriz. Kendini geliştirmekle alakalı bir sektör. Örnek vermem gerekirse mühendislik okuyup kod çıkaramayan sözde mühendislerin sorun çıkınca "Abi şurayı yapamıyorum." dedikleri lise mezunu Zafer ağabeyim var.
13 yaşındayım, Python ve HTML biliyorum. Büyük ihtimal ile yurtdışında çalışacağım :) . Umarım ikimizde iyi yerlere geliriz. Bu arada rezerve.
Yurt dışı kariyeri sandığınız kadar kolay değil arkadaşlar. Her ülke "Gel kardeşim seni ülkemize alalım." Demiyor. O konuda eğitim çok ama çok önemli. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar kolay oluyor. Eğitim yurt dışı kariyer için en basit yöntemdir. Bunu da belirteyim.

Şu an bir bilgi işlem çalışanı olarak yanıt verebilirim kardeşim.
1-) Hangi bölüme yoğunlaşmak istediğine bağlıdır. Tüm dillere hakim olman mümkün değil. Zira kütüphanelerinden erişim sağlayacağın (Android,windows vs.) yerlere kadar değişiyor.
Basit olarak, hem kodlamayı öğrenmen hem Türkiye'de en yaygın kullanılan OS Windows olduğu için masaüstü uygulamaları yazabileceğin, WEB yönünde geliştirme yapabileceğin, kısmi olarak Android, büyük oranda IOS'a yazabileceğin için C# öğrenerek işe başlayabilirsin.
Eğer ki animasyonlar ve CAD uygulamaları üzerine yoğunlaşacaksan C++ öğrenebilirsin. Nispeten zor bir dil, argüman olarak Türkçe bulabilmen biraz zor.
Mobil odaklı gideceksen C++, Java öneririm ama C# kurallama ve erişim olarak geniş bir dal. Tabi python da tercih edebilirsin

2-) Evet gerekiyor. Çeviri yapabilecek akdar ingilizce bilmelisin en azından. Malesef Türk toplumu olarak forum ve bilgi paylaşımcılığı kültürümüz biraz dar olduğu veya olanlar da ücretli olduğu için argümanlar için İngilizce'ye hakim olmak gerekli.

3-) Gerçekten kapasite meselesi. Ama öncelikle algoritma mantığını oturtmanı tavsiye ederim. Çünkü ne kadar kodlama bilsende algoritma çıkartmayı, çözüme ulaşırken farklı problemler çıkartmamak adına bilmen gerekiyor. Algoritma soruları çözebilirsin. Veya bir konu belirleyip algoritmasını çıkartarak bu işte rahatlıkla gelişebilirsin. Örnek konu: Kütüphane programı gibi veya: Bir şirketin muhasebe yazılımı.

4-) Çok tuhaf gelecek ama bu sektörde diploma sadece projelerde onay için gereklidir diyebiliriz. Kendini geliştirmekle alakalı bir sektör. Örnek vermem gerekirse mühendislik okuyup kod çıkaramayan sözde mühendislerin sorun çıkınca "Abi şurayı yapamıyorum." dedikleri lise mezunu Zafer ağabeyim var.

Yurt dışı kariyeri sandığınız kadar kolay değil arkadaşlar. Her ülke "Gel kardeşim seni ülkemize alalım." Demiyor. O konuda eğitim çok ama çok önemli. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz o kadar kolay oluyor. Eğitim yurt dışı kariyer için en basit yöntemdir. Bunu da belirteyim.
Şuan derslerim çok iyi ama lisede ne olacak bilmiyorum. :D

Şuan 16 yaşındayım tek isteğim iyi bir yazılımcı olmak. İnternette çok araştırma yaptım ve Web alanının daha imkanlı olduğuna karar verip bundan yaklaşık 6 ay önce (HTML, CSS, JavaScript) öğrendim. Maalesef 11. sınıfa başladığım için bütün bunları bıraktım. Şimdi düşündüğümde basit bir hayatım olması yerine iyi bir yazılımcı olup büyük şirketlerde çalışıp hem kendim için hem de gelecekteki ailem için iyi bir hayat oluşturmak istiyorum. Benim isteğim günde 2-3 saatimi ayırarak yüksek düzeye gelebilmek.

1-Hangi dilden başlamalıyım ?
2-İngilizce bilmem gerekiyor mu ?
3-Günde 2-3 saatle bu işin altından kalkabilir miyim ?
4-Meslek olarak düşündüğümden illede Yazılım Mühendisliği okumam gerekiyor mu ?
  1. Benim tavsiyem VB'den başlamanı öneririm lakin konsol ekranından ziyade form üzerinde çalışman daha verimli olacaktır senin için. Hangi kod parçacığının nerede ne işe yaradığını öğrenmen için katkı sağlayacaktır bu yöntem.
  2. İngilizce bilmek önemli bir artı. Çünkü bir müddet sonra yerli kaynaklar seni geliştirmemeye başlayacak ve sen de daha da ileri düzey bilgi ve birikim sahibi olmak için yabancı kaynaklara başvuracaksın.
  3. Şu an için veya hobi maksatlı bir başlangıç için yeterli olacaktır.
  4. Yazılım mühendisliği üniversitede hem girmesi hem de dersleri bakımından ağır bir bölümdür. İş sırtını devlete yaslamaya geldiğinde ise 1.000.000/1 alımı var. Zaten mühendisliği bitirdikten sonra devlet işini kim ne yapsın :) Ülkede bile durmazsın kendini yeterince geliştirirsen.
Son olarak da genç arkadaşım, Front-End mi(ön yüz kodlayıcı(Kullanıcıların etkileşime geçtiği alan)) mı yoksa Back-End kodlayıcı(Kullanıcının görmediği arka plan işleri: DLL vb.) mı olmak istediğine karar ver, Odağını daralt.

9. sınıf bana çok ağır geldi. Geçen sene 8. sınıfta ortalamam 89-90 falandı. Şu an teşekkür almaya çalışıyorum. Tabii ki dersleri benim gibi salmassan sıkıntı olmaz.
Şuan ortalamam 95. Umarım, 9. sınıfta bir sorun yaşamam ama o sınav stresinden sonra da rahatlamaya ihtiyacım var. Her zamanki gibi son gün taktiğini uygulayacağım, umarım düşmez :D. Bu sene çalışıyorum iyi bir liseye gideyim de.

Yeni konular

Geri
Yukarı