İyi hava sirkülasyonu için fan konumu nasıl olmalı?

Diss2ready

Decapat
Daha fazla  
Kasama üçlü fan seti alacağım. Kasamda hali hazırda takılı 4 fan daha var. Yani toplamda 7 adet fan olacak ve hepsi 120mm. Aslında 3 tane öne, 1 tane arkaya, 2 tane üst kısma takılacağını düşünüyordum yani bir tane fanı çıkartmam gerekecekti ama kasamın PSU üstündeki ızgara kısmına da 2 adet fan desteği sunduğunu gördüm. Bunları nasıl konumlandırmam daha iyi olur?

Ön fanların içeriye, arka egzoz fanın dışarıya ve PSU fanının ise içeriye doğru hava üflediğini biliyorum. Ama üst fanlar ve PSU üstündeki ızgaraya takacağım fanın hangi yöne doğru üfleyeceği konusunda tam emin olamadım. 4 tane resim hazırladım, hangisi daha iyi hava sirkülasyonu sağlar?

1. Resim:
IMG_20210316_170029.jpg

Üst fanların ikisi de dışarıya doğru hava atıyor, PSU üstünde yer alacak fan da yukarıya doğru hava üflüyor.

2. Resim:
IMG_20210316_165900.jpg

PSU üstündeki fan aynı şekilde hava üflüyor ama bu sefer, önden soğuk hava üfleyen fanlara doğru olan üst fanlardan biri dışarıya değil, içeriye doğru hava üflüyor.

3. Resim:
IMG_20210316_170412.jpg

Üstdeki fanlardan biri yine içeriye doğru hava üflüyor ama PSU üstündeki fan tam tersi yönde hava üflüyor.

4. Resim:
IMG_20210316_170307.jpg

Üst fanların ikisi de birinci resimde olduğu gibi dışarıya doğru hava atıyor ama PSU üstündeki fan birinci resimdekinin tam tersi yönünde hava üflüyor.

Olması gereken 1. resim.
1. ama PSU fanı dışarıya atmalı.

Teşekkür ederim. PSU fanını resimde yanlış göstermiş olabilirim sanırım. Şuanda PSU fanı alta doğru bakıyor. Filtresi de var, fanın baktığı yerde. Alttan hava aldığını varsayarak yukarıya doğru hava hava üflediğini düşündüm, dediğiniz gibi dışarıya atıyor büyük ihtimalle. Böyle düşünürsek 4. resim mantıklı mı olur? Yoksa yine 1. resimdeki gibi mi fanları takayım?

1. resim ama PSU üstüne değil hemen yanındaki bölüme takma imkanı varsa oraya takacaksın.

Teşekkürler ama tam anlayamadım. PSU üstüne takacabileceğim 2 adet yer var. Guardian yazısı ile PSU kısmı üstünde 2 tane ızgara alanı oranın üstüne takılabiliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dakika 2.28 de adamın anlattığı gibi takılı, aynı güç kaynağı var bende de. Izgara kısmı arka bağlantı girişlerinin ve egzoz fanın baktığı yöne doğru bakıyor. Fan ise kasanın altına doğru bakıyor. Dediğim doğruymuş yani, aşağıdan soğuk havayı alıyormuş, yan taraftan dışarıya atıyormuş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı