İyi ve kötü optimizasyonlu oyun karşılaştırmaları

Kötü optimizasyon diyince aklıma direk Far Cry ve Crysis geliyor. Zamanında baya uğraşmıştık açmak için ama emektar kaldırmamıştı. :D Dying Light’ında ilk oyununun çıktığı zamana göre özellikle laptop optimizasyonu çok kötüydü. Masaüstünde yine idare ediliyordu ama laptopda zamanının en kralında bile zorlanıyordu.

İyi optimizasyon olarakta Doom Eternal, L4D2 ve Resident Evil Village diyebilirim sanırım.

FPS de gayet yüksek, bir düşüş yok son derece stabil.

Sistemimle oyunu indirmedim de girmedim de zaten :D. FPS de yüksek falan değil, oyunun genel olarak verdiği FPS düşük.
Senin sisteminden ibaret değil dünyadaki bilgisayarlar, stabil olmasından bahsetmiyorum. Oyunun sabit 60 FPS'de çalışacağı bir bilgisayar çok üst seviye Türkiye'ye göre, diğer oyunlarda böyle değil ama; optimizasyon takılmadan ibaret değil.

Oynadığım serilerin farklı oyunlarını yan yana karşılaştırmak daha faydalı olacaktır:
İyi optimizasyona sahip olanlar:​
Kötü optimizasyona sahip olanlar:​
GTA 5 [iyi optimizasyonun arşa çıktığı noktadır, daha iyisini kendileri bile yapamadılar]​
GTA 4 [gri renkte kasabilen tek video oyunu]​
COD: Black Ops 2, Advanced Warfare ve WW2​
COD: Ghosts ve Black Ops [dumanın içine girmeye korkulan COD oyunları]​
Far Cry 3, 4 ve 5​
Far Cry 2 [Ubisoft'un dışladığı yetim evlat]​
Prototype 2​
Prototype [fareye uyarlanamamış tırışka "gamepad" kontrolleri]​
Homefront​
Homefront: The Revolution [ara sahnelerinde bile FPS düşüşü olan bir oyundu]​
Medal of Honor (2010) ve Warfighter​
Medal of Honor: Airborne [nişan almaya çalışırken topallayan, "gamepad" kurbanı fare kontrolleri]​
Payday: The Heist​
PAYDAY 2 [2016 ve sonrasında çıkan görevleri sadece oynayanlar bilir]​
Sniper Ghost Warrior: Contracts​
Sniper Ghost Warrior 3 [amatör ve kibirli geliştirici kurbanı]​
Tom Clancy's Splinter Cell: Blacklist​
Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas [üçüncül şahıs GTA 4 dengi]​
Saint's Row 3 ve 4​
Saint's Row 2 [dandik mobil oyun sınıfı bir PC "port"u]​

Son düzenleme:
En iyi optimizasyona sahip oyunu bilmem ama en kötü optimizasyona sahip oyunları nedense çok seviyorum. Bunlar DayZ ve Arma 3.

Optimizasyon deyince aklıma direkt World of Tanks geliyor, kuzenimin eski bilgisayarı Chrome'a zor girerken World of Tanks'ta gram kasma/donma yapmıyordu.

Neyse, belki biraz yanlış olabilir ama oynadığım en iyi 2 oyundan örnek vermek isterim:
Bence The Witcher 3: WILD HUNT optimizasyonu pek iyi değil,
Red Dead Redemption 2 optimizasyonu ise gayet iyi.

NOT: Witcher 3'ün optimizasyonun o kadar da kötü olmadığını ve Red Dead Redemption 2'nin optimizasyonun da aşırı iyi olmadığını biliyorum. Sadece bu 2 oyun üzerinden örnek vermek istedim.

Merhaba arkadaşlar, sizlerden 1 iyi 1 kötü optimizasyon incelemenizi alalım. Assassin's Creed 3 benim için bence en kötü optimizasyona sahip oyunlardan League of Legends benim için gayet güzel optimizasyona sahip oyun.

Witcher 2 optimizasyon açısından beni en çok sinir eden oyundu.
GTA 5 ise ciddi anlamda canavar gibi, mükemmel optimizasyona sahip bir oyundu.

Şöyle bir olayda var; Çıktığı sene piyasada olan sistemlerle çok uyumlu çalışıpta, yeni çıkan kartlarda sorun çıkaranlarda var. Yani oyun 1050Ti'da ve benzer 1XXX seri kartlarda mükemmel optimize edilmiş olarak oynanırken, 3XXX serisi kartta optimizasyon sorunları çıkarabiliyor.

Kimse söylememiş ama Elden Ring gerçeğide var yeni dönemden kıyaslarsak kötü optimize alanında 😂 ama iyi optimizasyonlu şuan için birşey diyemeyeceğim artık bilgisayar sahibi değilim sadece xbox series s’im var. Stardew Valley efsane optimize 😂😂

Yeni konular

Geri
Yukarı