İyilik nesnel midir yoksa göreceli midir?

Makaleler
5
Konu açmayalı uzun bir zaman olmuştu özlemiştim, @CLM Project sağ olsun bana bu konuda fikir verdi.

Sizce iyilik nesnel midir yoksa göreceli midir?

Ben ''teknik olarak'' nesnel olduğuna inanıyorum, eğer kendinden bağımsız olarak düşünebilirse insan, belki kendisi zarar etse bile, kendisinin zarar etmesi iyiliğe neden olacaktır. Ama insanların çoğu doğal olarak önce kendini düşündüğü için, genel anlamda bakarsak göreceli diyebiliriz.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Bence birisine yaptığınız iyilik başka birisine kötülük olabilir. Bu durumda yapılan iyilik göreceli olur.

İyilik görecelidir. Kime göre iyilik kime göre kötülük. Neye göre iyilik neye göre kötülük.

Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Sen birine üniversite sınavında yüksek alsın diye yardım edersin. O da senin sayende binlerce kişiyi geçer. Sen o insanlara kötülük yapmış olursun. Benim düşüncemde göreceli olduğu yönünde.

Öznel yani görecelidir. Mesela sen benim masaya koyduğum bir kitabı bana iyilik niyeti ile versen dahi ben o kitabı orada durması için koyduğumdan dolayı bana kötülük yapmış olursun. Bu örnek doğrudan etki dolaylı değil.

Sen birine üniversite sınavında yüksek alsın diye yardım edersin.
Aynı fikirdeyim. Sen bana iyilik olsun diye üniversite sınavında kopya verdin. Ben güzel bir puan aldım. Aynı üniversiteyi yazdık ikimiz de. Ben o verdiğin kopya ile girdim ve sen yedeklerde ilk sırada kaldın ve giremedin. Şimdi diyelim bir Flash Back yaşandı ve sınava geri döndük. Verir miydin o kopyayı gene bana? O iyiliği bana yapar mıydın yine?

İyilik görecelidir. Bana göre iyi olan bir şey başkasına göre kötüdür. Herkesin görüşü birbirinden farklı olduğu için tezatlık ve çeşitlilik kavramları vardır.

Bana göre nesnel olmalıdır bu kavram ama bir adam ''çok uyumak iyidir'' dediği zaman buradaki iyilik kavramı göreceli hale geliyor. Her insanın bünyesi farklı olduğu için başkasına çok uyumak kötü gelebilir.

Her insan ''ben iyiyim'' der ama kötü olduğunun farkında olmaz. Göreceli bir kavram yüksek oranla.

Bu yazdıklarımı üç buçuk saatlik uyku ile yazdım. Umarım saçmalamamışımdır.

Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Sen birine üniversite sınavında yüksek alsın diye yardım edersin. O da senin sayende binlerce kişiyi geçer. Sen o insanlara kötülük yapmış olursun. Benim düşüncemde göreceli olduğu yönünde.
İşte bu iyilik değil zaten, dediğim gibi kendinin dışında bakabilirsen, iyilik olmadığını anlarsın.

İyilik görecelidir. Bana göre iyi olan bir şey başkasına göre kötüdür. Herkesin görüşü birbirinden farklı olduğu için tezatlık ve çeşitlilik kavramları vardır.

Bana göre nesnel olmalıdır bu kavram ama bir adam ''çok uyumak iyidir'' dediği zaman buradaki iyilik kavramı göreceli hale geliyor. Her insanın bünyesi farklı olduğu için başkasına çok uyumak kötü gelebilir.

Her insan ''ben iyiyim'' der ama kötü olduğunun farkında olmaz. Göreceli bir kavram yüksek oranla.

Bu yazdıklarımı üç buçuk saatlik uyku ile yazdım. Umarım saçmalamamışımdır.
Aksine iyilik nesnelleştiği zaman büyük bir sıkıntımız var demektir. Bütün insanların etik anlayışı aynı doğrultuda olamaz. Böyle bir toplum ancak baskıcı yönetim ve bireylerin doğuştan şekillendirilmesiyle ortaya çıkar. Ki bu da bizim "iyiliğimize" olmaz sanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı