İzleme engelleme aslında ne işe yarar?

Ball So Hard

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Lenovo IdeaPad 3 İşlemci: Intel Core i5-10210U Harici Ekran Kartı: NVIDIA GeForce MX130 Sistem: Windows 11 Home 22H2
Meslek
Freelancer
Microsoft Edge kullanıyorum ve tarayıcı özelliklerinde "izleme engelleme" özelliği bulunuyor. Bu özelliği katı hale getirdiğimde sitelerin düzgün çalışmayacağı yazıyor. Bu tam olarak ne demek? Örneğin banka hesabıma giriş yaptım ve siteden çıktığım 10 dakika olmasına rağmen hesabım hala giriş yapılmış durumda. İzleme engellemeye dair seçenekler varsayılan ayarda olduğuna siteler çıkış yaptığımı algılıyor mu? Tam olarak böyle bir özellikten mi bahsediyoruz?

Çerezleri falan engelliyor mesela Hepsiburada'dan alışveriş yaptığında bilgileri kaydetmeyebilyor. Eğer fazla güvenlik takıntınız yoksa kapatmanızı tavsiye ederim.

Çerezleri falan engelliyor mesela Hepsiburada'dan alışveriş yaptığında bilgileri kaydetmeyebilyor. Eğer fazla güvenlik takıntınız yoksa kapatmanızı tavsiye ederim.
Hepsiburada'dan alışveriş yaptıktan sonra siparişiniz zaten kayıt altına alınmıyor mu?

Gerçekten bu özelliğin aslında ne işe yaradığını ben anlayamadım. Biri açıklarsa sevinirim.

İnternet üzerindeki aktiviteniz firmalar için maddi bir değere sahip, bunun için kullanılan izleme amaçlı içeriklerin, bu betik veya çerez olabilir, sayfa içeriğinde yüklenmemesini sağlıyor. Bahsettiğiniz şeyi elde etmek için belli süre aralıklarıyla çerezleri temizleyebilen bir eklenti kullanabilir veya tarayıcı ayarlarından kapanışta çerezlerin temizlenmesi için ayarlamalar yapabilirsiniz.

@GNU or NOT Bunun güvenlikle alakası yok, kapatılmasının herhangi bir faydası dokunmayacak.

Microsoft Edge kullanıyorum ve tarayıcı özelliklerinde "izleme engelleme" özelliği bulunuyor. Bu özelliği katı hale getirdiğimde sitelerin düzgün çalışmayacağı yazıyor. Bu tam olarak ne demek? Örneğin banka hesabıma giriş yaptım ve siteden çıktığım 10 dakika olmasına rağmen hesabım hala giriş yapılmış durumda. İzleme engellemeye dair seçenekler varsayılan ayarda olduğuna siteler çıkış yaptığımı algılıyor mu? Tam olarak böyle bir özellikten mi bahsediyoruz?

Dostum bunu zaten internetten aradığımda bulabiliyorum asıl sormak istediğim internette gezinirken sayfalarda ne tür sorunlar çıkarttığı.
İnternet üzerindeki aktiviteniz firmalar için maddi bir değere sahip, bunun için kullanılan izleme amaçlı içeriklerin, bu betik veya çerez olabilir, sayfa içeriğinde yüklenmemesini sağlıyor. Bahsettiğiniz şeyi elde etmek için belli süre aralıklarıyla çerezleri temizleyebilen bir eklenti kullanabilir veya tarayıcı ayarlarından kapanışta çerezlerin temizlenmesi için ayarlamalar yapabilirsiniz.

@GNU or NOT Bunun güvenlikle alakası yok, kapatılmasının herhangi bir faydası dokunmayacak.
Bu özelliği açık bıraktığımda e-devlet veya banka hesabıma giriş yaptım diyelim. Normalde farklı bir siteye girdiğimde bir süre sonra otomatik olarak çıkış yapar fakat izleme engelleme açık olduğundan dolayı otomatik çıkış yapmayacak mı? Sitelerin doğru çalışmaması bu dediğim ile alakalı mıdır?

Bu özelliği açık bıraktığımda e-devlet veya banka hesabıma giriş yaptım diyelim. Normalde farklı bir siteye girdiğimde otomatik olarak çıkış yapar fakat izleme engelleme açık olduğundan dolayı otomatik çıkış yapmayacak mı?
Çerezler herhangi bir şekilde silinmediği sürece iki durumda da otomatik olarak çıkış yapmaz.

Sitelerin doğru çalışmaması bu dediğim ile alakalı mıdır

Evet, siteler fonksiyonel kalabilmek için bazı içeriklere gereksinim duyar, bundan dolayı kaynaklanabilecek sorunlar için de Edge'de de görebileceğiniz gibi farklı engelleme düzeyleri bulunuyor. Kullandığınız düzeyde düzgün çalışmayan bir sayfayla karşılaşırsanız engelleyiciyi yalnız o sayfa için devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Neyse sanırım sitelerde oturumun açık kalma problemi oluşuyor. Ben çok fazla uzatmadan bu özelliği varsayılan seçeneğe geri alıyorum.

Son düzenleme:
Neyse sanırım sitelerde oturumun açık kalma problemi oluşuyor. Ben çok fazla uzatmadan bu özelliği varsayılan seçeneğe geri alıyorum.
Ondan kaynaklı olmaması lazım. Ayarlardan şu seçeneğin açık olup olmadığına bakabilir misiniz?

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Ondan kaynaklı olmaması lazım. Ayarlardan şu seçeneğin açık olup olmadığına bakabilir misiniz?

Eki Görüntüle 747976

Eki Görüntüle 747975
Bu ayarlar açık. Benim aslında tek sorum başlıkta da belirttiğim gibi izlemeye dair ayarlar katı durumdayken bazı sitelerden otomatik çıkış yapma problemi olup olmaması. Örneğin Enpara, E-devlet... İzleme engelleme kuralları katı durumdayken böyle bir problem oluyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı