İzmir/Buca Atatürk mahallesine GigaFiber gelir mi?

Superonline genelde havai fiber çekmiyor. Yerden binalara giriyor. Asfaltı betonu borusunu geçirecek sekizde keserek geliyor. Aynı yapıyı adatepe mahallesinde de gördüm ve orada her an GigaFiber hizmeti verilen sokaklar artıyor. Adamlarla da bizim mahalleye kablo çekerken konuştuk sohbet ettik. TurkNet dediler... Superonline ile bir hafta önce görüştük o bölgede çalışma planımız yok dediler sokak bazında ama mahalle değil. Karşı binadam Superonline var en az 6 hane abone olması lazım binaya vermemiz için dediler. Benim dediğim siyah kablolar 2 haneye bile verildi. Fotoğrafları var aslında da ben buraya koyamadım. Bir yerde bir karışıklık var ama nerede

Forum TurkNet'te hesabınız var mı?
Hocam Superonline direk o siyah kablolar üzerinden kutu koyup bağlantı yaptı. Bizim binanın bağlantı görselini de ekledim. Dışarda şu eklediğim diğer görseldeki kutulardan var. Bu kutuların ne işe yaradığını bilmiyorum ama Turknet değil Superonline aktif olarak çalıştı buralarda. Dışarda boşta duran siyah kutular belki Türknet'e aittir. Yani gelseler direk zaten Gigafibere geçeceğim ama bilgi de vermiyorlar.

Dosya Ekleri

• IBObPm1.jpeg
    IBObPm1.jpeg
    103,6 KB · Görüntüleme: 21
  • b189a447a10e9c4f8563cdf2163dfb51.jpeg
    b189a447a10e9c4f8563cdf2163dfb51.jpeg
    256,1 KB · Görüntüleme: 37
İşte dışarıdaki türknet.. kutuyu koyup binalar kablo döşenmiş. Ana fiber kablosunu da bu kutuya giriş aktivasyonu yaptığında gigafiber hizmete girecek. Dışarda gördüğünüz fiberin OFDK kutusu yani mahalle kutusu.. türknet buraya tek kablo getirip kutuya veriyor. Kutudan bina üstünden her bina kapısına ince siyah bir kablo çekip bıraktı.. bazılarında bina içine çekip bıraktı..

İşte dışarıdaki türknet.. kutuyu koyup binalar kablo döşenmiş. Ana fiber kablosunu da bu kutuya giriş aktivasyonu yaptığında gigafiber hizmete girecek. Dışarda gördüğünüz fiberin OFDK kutusu yani mahalle kutusu.. türknet buraya tek kablo getirip kutuya veriyor. Kutudan bina üstünden her bina kapısına ince siyah bir kablo çekip bıraktı.. bazılarında bina içine çekip bıraktı..
Beyaz kutu süperonline.. onun kablosu binanın içine yerden gelir.

O kutulara uzunca kablolar sarılı bırakılmış halde aylardır duruyor. Ne gelen var ne de çalışan. Yıl sonuna anca gelir o da gelirse. Türknet maalesef yavaş çalışıyor.

Yerden gelmiyor hocam. Havadan bahsettiğiniz kancalı siyah kablolar ile çekti adamlar gözümle gördüm :) O sistemi sadece Turk.net kullanmıyor. Superonline bütün mahalleye kazı yapmadan o bina dışı siyah kablolar ile bağladı fiberi.

Hatta kabloların üzerinde bile türknet yazıyor

Dosya Ekleri

• 20220725_185653.jpg
    20220725_185653.jpg
    59,2 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
şuan eski buca mezarlığının erdem caddesinin oraya gigafiber gelmiş durumda
(oradaki rastgele bir adresi denediğim için tam adres paylaşamayacağım sizde oraya yakın yerler denerseniz görebilirsiz)
1659692420353.png

şuan eski buca mezarlığının erdem caddesinin oraya gigafiber gelmiş durumda
(oradaki rastgele bir adresi denediğim için tam adres paylaşamayacağım sizde oraya yakın yerler denerseniz görebilirsiz)
Eki Görüntüle 1475107
Vatan'ın o tarafta var dediğiniz gibi. Ben bugün görüştüm Türk.net ile DH üzerinden kablolama, kutu yerleştirme ve yasal onay mahallenin tümünde devam ediyormuş. Yıl sonuna aktif olacak büyük ihtimalle. Apartmanlara kutuları yerleştirmelerini bekliyoruz. Yıl sonu TT ile sözleşmem bitiyor umarım yetişir.

Adatepenin büyük bölümünde çıkıyor. Olmayan yerlerinde de peyderpey ekleniyor. Orayı takip ediyorum. Ama daha Atatürk mahallesi de bir tane sokak bulamadım. Adatepede 62 sokak 3 sokak 2 sokağın taksitlerini birçoğunda var

Adatepenin büyük bölümünde çıkıyor. Olmayan yerlerinde de peyderpey ekleniyor. Orayı takip ediyorum. Ama daha Atatürk mahallesi de bir tane sokak bulamadım. Adatepede 62 sokak 3 sokak 2 sokağın taksitlerini birçoğunda var
Bu gece bizim mahallede çalışmaya başladılar hocam. Türk.net kabloma işini yapan elemanlarla konuştum. Atatürk Mahallesi için planlama sekteye uğramış çünkü kablolar çalınmış. Aylar önce yapacağımız işi şimdi yapıyoruz dedi eleman. Binalara kablolar çekiliyor şu an. Hat aktif dedi sadece kutuların konulması gerekiyor diye ekledi. Yıl sonuna gelir muhtemelen en geç.

Kuruçeşmeden yani metin göktepe caddesinden Buca doğum hastanesine kadar aktif. Hastanenin dibindeki 2 sokakta aktif olmuş bugün hastanenin üstündeki sokaklar sırada sanırım ilerleme o şekilde. Sonrasında hastane ile alirıza ilköğretim okulu arasına girerler diye tahmin ediyorum. Bende o arayayım. Günlerce üçkuyular tarafından ya da hasanağa bahçesinden girerler diye oraya baktım. Fakat bir gördüm ki mahallenin doğusunu bitirmişler. Siz ne taraftarımız bilmiyorum ama yıl sonunu bulmaz diye düşünüyorum. Ayrıca maalesef bu kablo çalma muhabbetinden çok çekeceğiz gibi geliyor. Bağlanması da bu şerefsizleri durdurmaz. Çalarlar yine günlerce tamir olacak diye bekleriz.

Altyapı sorgulamasından kontrol ettiğimde 6-8 hafta gözükmeye başlamış bizim site için. Kadın doğuma yakın bizim apartman. 2 aya hallederler diye tahmin ediyorum. Hala kablolama yapıyorlar. Kutulama vs ile 2 ayı bulur. En azından geleceği kesinleşti. Bu bile güzel. @Mcevik

Dosya Ekleri

• gigafiber.png
    gigafiber.png
    22,1 KB · Görüntüleme: 22

Yeni konular

Geri
Yukarı