İzmir Metro'nun derinleri

BorakanT

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Konuya ne başlık koyacağımı bilemedim, o yüzden bunu koydum. Daha atacağım resimler de var fakat telefonumda olmadığı için tekrar çekmem gerek.
1653542430741.png

Metro sayılmasa da Izban kedisi

1653542482140.png

Yıkılmadım ayaktayım misali içten paramparça olmuş camlarıyla asansör

Bilerek yapılmış gibi geldi, yoksa bu tarz şeylere izin verilmez. Yönetim konusunu vs. katmıyorum, mevzu oraya gelmesin. Sadece bu tarz yerlerde böyle şeyler olunca genelde hemen çözüme kavuşturulur. İzmirde ile defa bu tarz bir olayı görüyorum, daha önce ne karşılaştım ne de karşılaşan tanıdığım oldu.

Acep kimse çıkıp belediyeye göstermemiş mi? Sonuçta riskli bir durum, bu her yerde aynı şekilde karşılanmalı. Hazır elinizde fotoğraf varken gerekli mecralara durumu bildirirseniz bence daha iyi olur.

İzmir'de her yer lağım kokuyor

Bu İzmire özel bir şey değil, İstanbulda da bu durum yıllardır var. Eğer sen gidip gecekondu taraflarına bakarsan tabii bulursun, zamanında altyapısı hazırlanmadan ev yapılmış yerler sonuçta çözüm bulmak çok zor.

trafik berbat ötesi

Neresinden bahsediyorsunuz? Hem İzmirli hem de İzmirde tatile giden birisiyim, akrabalarım da bütün semtlere dağılmış bir şekilde yaşıyor. Kimsenin çıkıp bunu dediğini duymadım, ne iştir ki asıl trafik sorunu Marmara bölgesinde var ve yıllardır zerre çözüm sunulmadı.

araçlar yollara ve kaldırımlara park etmişler

Sen gel bir de Marmara bölgesine bak, İzmirdeki duruma gene katlanırsın. Orada en azından dar sokaklar kapalı olabiliyor açık alanlarda çok park sorunu yok. (Karşıyaka ve çevresi özellikle)

körfez pislik içinde

Buna bir şey diyemem, mevcut hükümet el atmak istemediği sürece bu duruma da belediyeler çok çözüm sunamaz. Gerek bütçesel gerekse destek açısından hükümet İzmiri çok takmıyor, kendi yerlerine ise paraları deli gibi döküyorlar...

Son düzenleme:
@Motionless IN White,

"Bu İzmire özel bir şey değil, İstanbulda da bu durum yıllardır var."

İstanbul'da yaşamıyorum, beni İzmir bağlıyor. Lağım kokusu Hatay, Karşıyaka ve Buca'da yoğun şekilde var. Gecekondu semtlerinde değil-gerçi İzmir'in tamamı gecekondu bölgesi.

"Kimsenin çıkıp bunu dediğini duymadım, ne iştir ki asıl trafik sorunu Marmara bölgesinde var ve yıllardır zerre çözüm sunulmadı. "

İstanbul'da yaşamıyorum, beni İzmir bağlıyor. Gündüz herhangi bir saatte Çiğli yada Karşıyaka'dan Hatay'a yada Balçova'ya gitmek tam bir işkence. Buca, Karşıyaka, Konak, Hatay, Üçkuyular yada neresi olursa olsun trafik felç.

"Sen gel bir de Marmara bölgesine bak, İzmirdeki duruma gene katlanırsın. Orada en azından dar sokaklar kapalı olabiliyor açık alanlarda çok park sorunu yok. (Karşıyaka ve çevresi özellikle)"

İstanbul'da yaşamıyorum, beni İzmir bağlıyor. Gözün alabildiği yer araç mezarlığı. Öyle ki araçlar artık apartman önlerine değil, ana arterlere park etmeye başlamış. Trafik sıkışıklığının büyük nedenlerinden biri bu.

Buna bir şey diyemem, mevcut hükümet el atmak istemediği sürece bu duruma da belediyeler çok çözüm sunamaz. Gerek bütçesel gerekse destek açısından hükümet İzmiri çok takmıyor, kendi yerlerine ise paraları deli gibi döküyorlar...

Yukarıdaki cümlenden anladığım şu; aslında İzmir tam çok muhteşem bir yer olacakmış ama bunu mevcut hükümet engellemiş.

Şimdi mevcut hükümet;

Kanalizasyon sisteminin düzgün yapılmasını engellemiş,

Ana arterlerde trafik ışığı yerine araçlar için alt-üst geçit yapılmasını engellemiş,

Gecekonduya izin vermiş,

Fabrika artıklarının körfeze boşaltılması sağlamış,

Sokakların temiz olmasını engellemiş,

Tüm asfalt yolları gece operasyon yaparak delik deşik etmiş,

Araçların yollara, ana arterlere park etmesini sağlamış,

Kaldırımların bir insan bile geçemeyecek kadar küçük olmasını sağlamış,

Yani çarpık kentleşme tamamen hükümetin suçu öyle mi?

Baştaki yazılarını alıntılamıyorum, kendini tekrar düşüp yaşamadığın ve tam bilmediğin yerleri bilmeden sadece yaşadığın yeri değerlendirmen kötü en azından genel değerlendirme yapsan birçok açıdan sana katılabilirdim.

Yukarıdaki cümlenden anladığım şu; aslında İzmir tam çok muhteşem bir yer olacakmış ama bunu mevcut hükümet engellemiş.

O halde anlam bozukluğun var demektir, gerekli izinleri veren mevcut hükümet. İzmir belediyesi birçok kez bu tarz konularda çözüm sunmak istediğini meclise götürdü, aksine hükümet destek sunmadı ve birçok kez reddetti. Sadece reddetme bunda da değil, birazcık araştırmanızı yaparsanız birçok alanda meclisin reddettiğini göreceksiniz. Meclis reddedince de kafasına göre hareket edemiyorlar, gidip yapma durumları söz konusu değil maalesef.

Burada iki tarafında suçu var, İzmir belediyesi sürekli olarak üsteleyip daha yapıcı bir proje ortaya koymuyor. Hükümet ise İzmiri güzelleştirmek yerine sırf kendi belediyesi değil diye birçok alanda reddediyor ve belediye tek başına bir şeyler yapmaya çalışıyor tabii izinler olmadığı için çoğu iş yarıda bile kalabiliyor.

Evet? Ülkenin her yerinde bu sorun var, düzgün bir proje ile hareket edilse hiçbir yerde bu olmazdı. Tabii çok eskiden yerleşke yapıp, kendi yerleri diye ev yapanlara hiçbir şey diyemeyiz ama genel olarak ülke hükümetin ''Ağaçları yok edin, her yer beton olsun'' mottosu yüzünden bu durumda. Başka şehirlere de giderseniz anlarsınız demek istediğimi, İzmir bu haliyle de güzel gelecektir ama hakkının yendiği de bir gerçek.

Ülkenin en iyi yerlerinden birisinin böyle olmaması lazım buna katılıyorum.

@Motionless IN White,

"Bu İzmir'e özel bir şey değil, İstanbul'da da bu durum yıllardır var."

İstanbul'da yaşamıyorum, beni İzmir bağlıyor. Lağım kokusu Hatay, Karşıyaka ve Buca'da yoğun şekilde var. Gecekondu semtlerinde değil-gerçi İzmir'in tamamı gecekondu bölgesi.

"Kimsenin çıkıp bunu dediğini duymadım, ne iştir ki asıl trafik sorunu Marmara bölgesinde var ve yıllardır zerre çözüm sunulmadı. "

İstanbul'da yaşamıyorum, beni İzmir bağlıyor. Gündüz herhangi bir saatte Çiğli ya da Karşıyaka'dan Hatay'a ya da Balçova'ya gitmek tam bir işkence. Buca, Karşıyaka, Konak, Hatay, Üçkuyular ya da neresi olursa olsun trafik felç.

"Sen gel bir de Marmara bölgesine bak, İzmir'deki duruma gene katlanırsın. Orada en azından dar sokaklar kapalı olabiliyor açık alanlarda çok park sorunu yok. (Karşıyaka ve çevresi özellikle)"

İstanbul'da yaşamıyorum, beni İzmir bağlıyor. Gözün alabildiği yer araç mezarlığı. Öyle ki araçlar artık apartman önlerine değil, ana arterlere park etmeye başlamış. Trafik sıkışıklığının büyük nedenlerinden biri bu.

Buna bir şey diyemem, mevcut hükümet el atmak istemediği sürece bu duruma da belediyeler çok çözüm sunamaz. Gerek bütçesel gerekse destek açısından hükümet İzmir'i çok takmıyor, kendi yerlerine ise paraları deli gibi döküyorlar...

Şimdi mevcut hükümet;

Kanalizasyon sisteminin düzgün yapılmasını engellemiş,

Ana arterlerde trafik ışığı yerine araçlar için alt-üst geçit yapılmasını engellemiş,

Gecekonduya izin vermiş,

Fabrika artıklarının körfeze boşaltılması sağlamış,

Sokakların temiz olmasını engellemiş,

Tüm asfalt yolları gece operasyon yaparak delik deşik etmiş,

Araçların yollara, ana arterlere park etmesini sağlamış,

Kaldırımların bir insan bile geçemeyecek kadar küçük olmasını sağlamış,

4 yıl İzmir'de kaldım. Hatay, Güzelyalı ve Buca bölgelerinde yaşadım. Belediye de vergi demek tüm ilçelerden alınan para demek. Hizmet demek Karşıyaka ve Alsancak'a yapılması gereken görev demek. Ama İzmir maalesef bunu hak ediyor. Kaybetme riski olmayan belediye çalışmaz, çalışmasa da ideolojik sebeplerden dolayı seçimi kazanacağını bilir. Neyse zaten İzmirliler hizmet versin diye değil, AKP seçilmesin diye seçmediler mi? Şikayet etmelerini anlamsız buluyorum.

İzmir metro yazıp izbanı fotoğraflamak.
Fotoğraf ve resim arasındaki farklar...
Hocam Hilal durağında kullanılan her şey alttaki izban duraklarında da var çok bir farkı yok. Ben orada zaten belirttim konuyu uzatmanın manası yok.
4 yıl İzmir'de kaldım. Hatay, Güzelyalı ve Buca bölgelerinde yaşadım. Belediye de vergi demek tüm ilçelerden alınan para demek. Hizmet demek Karşıyaka ve Alsancak'a yapılması gereken görev demek. Ama İzmir maalesef bunu hak ediyor. Kaybetme riski olmayan belediye çalışmaz, çalışmasa da ideolojik sebeplerden dolayı seçimi kazanacağını bilir. Neyse zaten İzmirliler hizmet versin diye değil, AKP seçilmesin diye seçmediler mi? Şikayet etmelerini anlamsız buluyorum.
Oturduğumuz yerden suçlu olduk forumun geldi hale bak arkadaş. Ben Tunç Soyeri hiçbir konuds desteklemiyorum çünkü herif görev yerine şov yapıyor. Bizim ofisimizde bile herkes aynı şeyi diyor sokaktan birini durdur yine der. Parti tutmayıp şehrin iyiliğini düşünenleri de lafa katmayın.
Konuda kavga etmeyin lütfen. Ben sadece insanlarla çektiğim ve çekeceğim fotoğrafları paylaşmak istedim. Ha bu izban ha bu körfez ha bu tunç soyer beni ilgilendirmiyor arkadaşlar. Herkese iyi forumlar.

Hemen her Izban'ın camı kırık, yıllardır bu şekildeler ve asla vaktinde sefer yapamıyor. Otobüslerin içlerinin hijyen ile alakası yok ve tavan lambaları vs sallanıyor. Dikili, bergama gibi ilçelere giden otobüslerin günden en az 1 defa bozulmasını saymıyorum bile. 2015'den bu yana vaktimin yarıya yakını İzmir'de geçti, bu konuları defalarca ilgili makamlara ilettim sadece geri dönüş yapacağız diyorlar bir gelişme yok. Yine çandarlı, dikili gibi tatil beldelerinde plajlar adeta yok oluyor, denize plajdan girmek istersen mutlaka ya deniz kestanesi ya da deniz yosunlarının ortasında kalıyorsun. Altyapı desen doğu illerinden daha az gelişmiş durumda, hemen her gün bir yerlerde ya jeotermal çalışmıyor ya su boruları patlıyor. Eskiden siyasi nedenler ile ödenek alamıyoruz diyorlardı, Ankara gibi diğer büyükşehirler ve icraatları gelince bu bahanenin arkasına da sığınamıyorlar. Hükümetin enflasyon ve mülteci meselesine yaklaşımı ile yerel izmirliler ve İzmir Belediyesi'nin olayları görmezden gelme biçimi bire bir aynı.
Neyse bunun konuyla pek alakası yok ama görünce yine sinirlendim.

Yeni konular

Geri
Yukarı